Jak zrobić krewetkę w tempurze

Tempura to japoński sposób smażenia potraw w cieście. Najczęściej tę metodę stosuje się do przygotowania ryb, owoców morza i warzyw, rzadziej – mięsa i owoców. Dania z tempury mają różne nazwy w zależności od głównego produktu w przepisie. Na przykład krewetka w tempurze nazywana jest ebi tempura, a różne warzywa w japońskim cieście nazywane są yasai no tempura.

Klasyczny przepis

Klasyczna krewetka w tempurze jest chrupiąca na zewnątrz i delikatna w środku.

Wartość energetyczna owoców morza w cieście japońskim wynosi około 250 kcal na 100 g, a sos do nich to 115 kcal na 100 ml.

Skład składników

Głównym składnikiem dania są krewetki. Najczęściej mrożone owoce morza można znaleźć w sklepach. Wybierając taki składnik tempury, należy dokładnie przestudiować wygląd opakowania i jego zawartość. Opakowanie krewetek nie może być uszkodzone. Produkt wysokiej jakości nie może być pokryty grubą warstwą lodu i glazury, w przeciwnym razie można stwierdzić, że składnik przyszłej tempury nie był prawidłowo przechowywany, co znacznie pogorszyło jego smak i konsystencję.

Jeśli kulinarny specjalista zdecydował się na zakup krewetek atlantyckich lub królewskich, to koniecznie trzeba sprawdzić, jak podwinięty jest ich ogon. Jeśli owoce morza są prawie proste, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skorupiaki są nieświeże. Należy zachować ostrożność nawet po przetworzeniu produktu – w przypadku, gdy mięso gotowej krewetki ma żółty odcień, najprawdopodobniej zwierzę przeszło jakąś chorobę w ciągu swojego życia, dlatego nie powinno być spożywane jako pokarm.

Na 5 porcji dania potrzebujesz 10 krewetek. Skrobia kukurydziana służy do odkostniania owoców morza. Produkt wysokiej jakości o mleczno-białym kolorze. Szary odcień skrobi wskazuje na naruszenie metodologii produkcji. Konsystencja produktu jest lepka, a chrupnięcie podczas sondowania mówi o dodatkach o charakterze mineralnym.

Ponadto wysokiej jakości składnik krewetek w tempurze nie powinien mieć stęchłego zapachu, w przeciwnym razie można stwierdzić, że nie są przestrzegane warunki przechowywania. Ugotowanie 10 krewetek w tempurze wymaga około 30 g skrobi kukurydzianej. Do smażenia owoców morza w japońskim głębokim tłuszczu potrzebny jest olej roślinny. Eksperci kulinarni zalecają przyjmowanie sezamu i dowolnego innego oleju roślinnego w proporcji 1:10.

W kuchni azjatyckiej tradycyjnie do smażenia używa się nierafinowanego oleju sezamowego. Jeśli jednak specjalista kulinarny chce uniknąć nieprzyjemnych zjawisk związanych z tym, że produkt podczas obróbki cieplnej strzela lub pieni się, wówczas preferowany jest olej sezamowy rafinowany, który wytwarza się z surowych nasion metodą tłoczenia na zimno. Taki składnik tempury wyróżnia się znanym wielu jasnożółtym odcieniem i lekkim aromatem sezamu.

Ponadto kupując produkt należy zwrócić uwagę na jego cenę – nie powinna być niższa niż cena oleju słonecznikowego, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że składnik dania jest sfałszowany.

Wybierając dowolny olej roślinny, należy zwrócić uwagę na miejsce przechowywania produktu w sklepie. Gablota ze składnikiem tempury powinna stać w cieniu, ponieważ światło słoneczne znacząco zmienia jakość olejku i pozbawia go jego dobroczynnych właściwości. Ponadto konieczne jest sprawdzenie przezroczystości produktu. Jeśli składnik przyszłego dania jest mętny, nie należy go kupować do gotowania. Ilość oleju zależy od wielkości woka, którego kucharz używa podczas gotowania.

Ważne jest, aby ilość produktu wystarczyła na pokrycie całej krewetki w cieście. Jaja kurze są częścią japońskiego ciasta. Ich powierzchnia powinna być wolna od silnych zabrudzeń, pęknięć i piór. Jednocześnie kolor produktu nie wpływa na jego jakość, ponieważ zależy on tylko od koloru upierzenia kury nioski. Waga i odpowiednio kategoria jaj zależą od wieku ptaka – im mniejsze jajo i im niższa jego kategoria, tym młodsza kura.

Najlepszą opcją jest produkt dietetyczny, którego termin realizacji jest ograniczony do 7 dni. Ale możesz także kupić jak najświeższe jajko stołowe. Wybierając produkt, należy sprawdzić jego zgodność z kategorią wagową – jeśli jajko jest zauważalnie lżejsze niż powinno, to jest zepsute. Aby przygotować japońskie danie, potrzebujesz 1 jajka. Krewetki w tempurze (prosty przepis) przygotowuje się z mąki.

Klasyczna panierka w tempurze wykonana jest z produktów ryżowych i pszennych w proporcji 1:1 – 60 g każdego rodzaju składnika potrawy na 10 krewetek. Dobra mąka pakowana jest w hermetycznie zamknięte opakowanie bez uszkodzeń. W środku nie powinno być żadnych grudek, które można łatwo zidentyfikować dotykiem. Warto również ustalić, czy produkt wchłonął wilgoć, jeśli jest przechowywany niewłaściwie przy użyciu wag, które znajdują się w większości dużych sklepów.

Jeśli masa mąki jest znacznie większa niż wskazana na opakowaniu, nie należy brać takiego produktu. W przypadku, gdy nie ma możliwości zakupu mąki ryżowej, można ją zastąpić mąką kukurydzianą lub zrobić w domu poprzez zmielenie kaszy ryżowej.

Do przygotowania sosu potrzebne będzie 180 ml japońskiego bulionu dashi lub dashi, który można kupić w specjalistycznych japońskich sklepach lub w Internecie. Ten składnik jest przygotowywany z wody, chipsów z tuńczyka bonito i wodorostów kombu. Bulion może również zawierać suszone shiitake i anchois. Zamiast dashi możesz kupić suchą przyprawę do hondashi, z której musisz następnie przygotować bulion, po prostu rozcieńczając go w wodzie.

Będziesz także potrzebował sosu sojowego do sosu krewetkowego w tempurze. Produkt wysokiej jakości należy umieścić w przezroczystym szklanym pojemniku, ponieważ plastik może mieć szkodliwy wpływ na skład sosu sojowego. Butelkę z dobrym składnikiem tempury można zamknąć plastikowym korkiem, który po naciśnięciu powinien być wolny od bawełny. Sos sojowy nie zawiera sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaku ani barwników.

Również orzeszki ziemne nie są używane do przygotowania produktu azjatyckiego. Ponadto zawartość białka w składniku dania powinna wynosić do 6 – 8 g na 100 ml. Wysokiej jakości sos sojowy może być oznaczony na opakowaniu jako „naturalnie sfermentowany”. Ciecz w małej objętości (tworząca cienką warstwę) jest przezroczysta i jasnobrązowa. Do przygotowania sosu na 10 krewetek potrzeba 45 ml sosu sojowego.

Innym powszechnym składnikiem kuchni japońskiej jest mirin, czyli jasnożółte wino kulinarne o słodkawym smaku. Podobnie jak sos sojowy, ten płyn należy umieścić w przezroczystym szklanym pojemniku.

Wysokiej jakości wino ryżowe zawiera:

W takim przypadku sztuczne dodatki, takie jak aromaty, kolory i inne są niedopuszczalne. Do sosu potrzebujesz 30 ml mirinu. W procesie gotowania musisz również użyć 10 g cukru pudru. Produkt musi znajdować się w opakowaniu bez uszkodzeń. Lepiej, jeśli opakowanie jest wykonane z przezroczystego materiału – w ten sposób możesz ocenić jakość cukru pudru. Przede wszystkim powinieneś wyczuć opakowanie z produktem.

Nie powinien zawierać grudek, które tworzą się przy niewłaściwym przechowywaniu. Również jakość cukru można sprawdzić poprzez jego ważenie – waga musi odpowiadać podanej na opakowaniu, w przeciwnym razie cukier granulowany w niewłaściwych warunkach przechowywania wchłonął wilgoć. Dodatkowo sprawdzany jest kolor składnika w naczyniu. Odcień powinien być jak najbardziej biały, co łatwo sprawdzić porównując ze zwykłą kartką papieru.

Ostatnim składnikiem sosu krewetkowego w tempurze jest rzodkiew daikon. Warzywo wysokiej jakości nie ma uszkodzeń, zgniłych wgnieceń ani plam. Powinno być trudne w dotyku. Kolor rzodkiewki jest jasno mleczny. Wybierając daikon, powinieneś preferować mały produkt, do 28 – 30 cm.

Wtedy warzywo na pewno nie będzie suche i przejrzałe. O jakości składnika w japońskim daniu można też patrzeć po wierzchołkach – powinien być świeży, zielony i pozbawiony zaschniętych plam. Do przygotowania sosu potrzeba około 5 cm rzodkwi daikon.

Proces gotowania krok po kroku

Gotowanie krewetek w tempurze (klasyczny przepis) zajmie około 45 minut:

  1. Krewetki należy najpierw wyjąć z zamrażarki do rozmrożenia. W takim przypadku w żadnym wypadku nie należy używać kuchenki mikrofalowej.
  2. Sos sojowy, mirin i bulion dasha wlewa się do rondla. Do powstałej cieczy wlewa się cukier.
  3. Pojemnik z powstałą mieszanką umieszcza się na kuchence, doprowadza do wrzenia, ciepło zmniejsza się i duszone, aż granulowany cukier całkowicie się rozpuści. Przygotowany sos zdejmujemy z ognia i odstawiamy na bok.
  4. U krewetki należy złamać cierń, który znajduje się na ogonie. Następnie skorupa jest ostrożnie usuwana, poruszając się jednocześnie w kółko i w kierunku głowy skorupiaka.
  5. Następnie należy wykonać płytkie podłużne nacięcie z tyłu krewetki i usunąć żyłę. Aby to zrobić, podnieś go szpikulcem lub nożem, a następnie ostrożnie wyciągnij tym samym urządzeniem lub ręką.
  6. Następnie krewetki sprawdza się pod kątem obecności drugiej żyły i, jeśli to konieczne, powtarza się poprzedni krok.
  7. Następnie na brzusznej stronie skorupiaka należy zrobić małe nacięcia (wystarczy 3) i wygiąć krewetki brzuchem do góry – w ten sposób produkt zostaje wyprostowany dla wygodniejszego gotowania i konsumpcji.
  8. Przed gotowaniem konieczne jest również usunięcie nadmiaru wody, co doprowadzi do rozpryskiwania się oleju roślinnego. Tępy bok noża, bok widelca lub szpikulca noszony jest wzdłuż ogona od podstawy do końca. Skorupiaki należy dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym.
  9. Następnie mąkę do panierowania przesiewa się do miski.
  10. 200 ml lodowatej wody wlewa się do innego pojemnika, w którym należy rozbić jajko. Masę energicznie miesza się, a powstałą piankę usuwa się z jej powierzchni.
  11. Mieszankę jajeczną wlewa się do mąki i miesza. W tym przypadku nie należy osiągać jednolitości, ponieważ grudki są integralną częścią japońskiego ciasta, co dodaje przyjemnego chrupania.
  12. Tymczasem olej roślinny jest podgrzewany w woku do temperatury 170 – 180 ° C.
  13. Następnie krewetki posypujemy ze wszystkich stron mąką kukurydzianą.
  14. Następnie skorupiaki zanurza się w mieszaninie wody z lodem, mąki i jajek.
  15. Następnie krewetki zanurza się w rozgrzanym oleju roślinnym i smaży w głębokim tłuszczu na złoty kolor przez 1-2 minuty. Gotowe owoce morza wyjmuje się z woka łyżką cedzakową i rozprowadza na ręczniku papierowym lub drucianym stojaku, aby spuścić nadmiar oleju.
  16. Daikon należy obrać i posiekać grubą tarką. Wyciśnij płyn z warzyw. Rzodkiew umieszcza się we wcześniej przygotowanym sosie i dokładnie miesza.

Co można dodać

Do sosu krewetkowego w tempurze można dodać posiekaną zieloną cebulę. Wybierając produkt, powinieneś dokładnie przestudiować jego wygląd. Składnik sosu powinien mieć głęboką, ciemnozieloną barwę. Pióra cebuli powinny być jędrne, nie wiotkie i nie powinny mieć brązowych, zgniłych lub wysuszonych obszarów na swojej powierzchni.

Odcinek między białą głową a zielonymi piórami powinien być mocno zaznaczony – taki produkt jest uważany za świeży. Zieloni są siekane i dodawane do sosu, w zależności od upodobań.

Jak podać danie

Krewetki w tempurze podawane są na płasko na talerzu wraz z ciepłym sosem w małej miseczce. Obok owoców morza ułożyć na krzyż 2 plastry zielonej cebuli 4 – 6 cm jeden na drugim. Półmisek warzyw ugotowany w japońskim cieście często podawany jest również z tempurą ebi.

Z kokosem

Ten przepis zawiera niezwykłe i kolorowe składniki. Płatki kokosowe w naczyniu dodają przyjemnej chrupkości, aromatu i nowych smaków, które idealnie współgrają z krewetkami.

Krewetka, przepis na gotowanie w tempurze kokosowej.

Sok pomarańczowy w sosie dobrze komponuje się z imbirem w japońskim cieście.

Skład składników

Krewetka w tempurze (przepis jest dość kreatywny i ma tropikalny smak) jest gotowana z dodatkiem ⅓ łyżeczki. mielonego imbiru. Produkt nie powinien zawierać ciemnych wtrąceń, które wskazują na zastosowanie w produkcji dodatków pochodzenia mineralnego lub starego imbiru ze skórką. Odcień przyprawy jest jasnożółty i jednolity. Smak dobrej jakości przypraw jest ostry i pozbawiony goryczy.

Ten przepis wymaga również ¼ szklanki kokosa do ugotowania krewetek. Produkt wysokiej jakości w kolorze białym z lekkim połyskiem. Składnik tempury powinien zawierać tylko pokruszony kokos, a wszelkie inne dodatki, takie jak smaki, kolory i inne są niedopuszczalne.

Sos krewetkowy w tempurze zawiera dżem pomarańczowy. Wybierając ten produkt warto sprawdzić jego skład. Pomarańcze powinny być wymienione jako pierwsze. Ponadto produkowany jest wysokiej jakości dżem z dodatkiem cukru, pektyny i konserwantów, które są niezbędne w warunkach długotrwałej sprzedaży w sklepach. Na talerzu lub łyżce produkt musi zachować swój kształt i nie spływać. Aby zrobić sos, potrzebujesz ¼ szklanki dżemu pomarańczowego.

W gotowaniu w tempurze użyj 3 łyżek. l. sok pomarańczowy. Produkt wysokiej jakości sprzedawany jest w szklanym pojemniku lub w kartonowym pudełku Tetra Pak. Sok doskonałej jakości zawiera tylko sam sok pomarańczowy. Płyn nie powinien zawierać żadnych ciał obcych.

Również podczas gotowania krewetek w tempurze stosuje się składniki klasycznego przepisu:

Składnik Ilość
Krewetki 340 gramów
Lodowata woda sodowa 150 ml
jajko 1 szt.
Skrobia kukurydziana 20 gramów
Mąka ryżowa ¼ szklanki
Mąka pszenna ¼ szklanki
Sos sojowy 1 łyżka. l.
Olej roślinny W zależności od wielkości woka

Proces gotowania krok po kroku

Krewetka w tempurze, przepis, który przypadnie do gustu miłośnikom tropikalnych smaków, gotuje się około 20 minut:

  1. Z krewetki usuwa się cierń znajdujący się po grzbietowej stronie ogona. Następnie powłoka jest usuwana.
  2. Od strony grzbietowej wykonuje się małe podłużne nacięcie i usuwa się żyłę.
  3. Na brzusznej stronie krewetki wykonaj 3 ukośne nacięcia. Następnie skorupiaki kładzie się brzuchem na desce do krojenia i delikatnie dociska do powierzchni, aby wyprostować owoce morza.
  4. Następnie nożem lub widelcem delikatnie przeciągnij ogon krewetki od podstawy do końca, aby pozbyć się nadmiaru wody. Również skorupiaki należy dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym.
  5. Olej roślinny wlewa się do woka i podgrzewa do 180 ° C.
  6. W międzyczasie w osobnym pojemniku miesza się wodę gazowaną, mąkę i skrobię. Do panierki dodaje się również mielony imbir. Masę miesza się, pozostawiając grudki.
  7. Płatki kokosowe wlewa się do osobnego pojemnika.
  8. Krewetki zanurza się w płynnej panierce, a następnie w misce kokosowej.
  9. Następnie owoce morza zanurza się w rozgrzanym oleju roślinnym i gotuje przez 1-3 minuty, aż pojawi się złocista skórka. Następnie połóż krewetki w tempurze na ruszcie lub ręczniku papierowym, aby usunąć nadmiar oleju.
  10. Do sosu włóż dżem, sok i sos sojowy do rondla. Mieszanka gotuje się przez 3 do 5 minut, aż stanie się gładka.

Jak podać danie

Krewetki w tempurze kokosowej podawane są na płaskim talerzu wraz z ugotowanym ciepłym sosem w małej miseczce jako danie główne lub przystawka. Owoce morza można posypać ostrymi płatkami czerwonej papryki lub posypać ostrym sosem według gustu kucharza.

Z ciastem piwnym

Schłodzone piwo w tym przepisie jest używane jako zamiennik zimnej wody na ciasto. Napój alkoholowy pozwala uzyskać bujną i złocistą panierkę o niezwykłym smaku.

Skład składników

Do przygotowania ciasta potrzeba 188 ml piwa. Wybierając produkt, należy preferować lekkie odmiany bez innych smaków, ponieważ ciemny napój o niskiej zawartości alkoholu może być gorzki. Nie bój się słowa „wyroby chmielowe” w składzie piwa, gdyż jest to dobrze znany chmiel, który został wyciśnięty podczas produkcji. Dodatkowo warto kupować piwo w znanych i sprawdzonych punktach sprzedaży.

Do gotowania krewetek potrzebne będą również następujące produkty:

  • krewetki – 1,5 kg;
  • skrobia kukurydziana – 75 g;
  • mąka pszenna – 125 g;
  • jajko – 1 szt .;
  • olej roślinny – na głęboki tłuszcz;
  • sos sojowy – do podania.

Proces gotowania krok po kroku

Aby ugotować krewetki w tempurze piwnej należy odstawić na 30 minut:

  1. U krewetek cierń przy ogonie i muszli muszą zostać usunięte.
  2. Następnie na grzbietowej stronie skorupiaka należy wykonać małe podłużne nacięcie, aby później delikatnie wyciągnąć żyłę.
  3. Następnie na brzuchu owoców morza wykonuje się 3 małe ukośne nacięcia, a następnie zgina się krewetki stroną brzuszną do góry, aby wyprostować produkt dla wygodniejszego użycia.
  4. Nadmiar wody usuwa się z ogona krewetki za pomocą noża, widelca lub drewnianego patyka, przesuwając się od nasady ogona do jego końca.
  5. Następnie owoce morza należy osuszyć ręcznikiem papierowym.
  6. W osobnej misce wymieszaj skrobię, 75 g mąki i bardzo zimne piwo. Jajko jest rozbijane na przyszłą panierkę. Masę miesza się, aby równomiernie rozprowadzić płyn, pozostawiając jednocześnie niewielką ilość grudek.
  7. Olej roślinny jest podgrzewany w woku do 180 ° C.
  8. Pozostałą mąkę wsyp do osobnej miski.
  9. Przygotowane krewetki są kolejno zanurzane w misce z mąką, a następnie w misce z płynną mieszanką do panierowania. Następnie zanurza się je w woku z rozgrzanym olejem roślinnym i gotuje na złoty kolor przez około 2 minuty.
  10. Połóż krewetki na ruszcie lub ręczniku papierowym, aby usunąć nadmiar oleju.

Jak służyć

Krewetki w tempurze piwnej podawane są na płaskim talerzu. Obok dania w stylu azjatyckim umieszcza się małą miskę sosu sojowego. Owoce morza posyp zmielonym suszonym czosnkiem lub posiekaną zieloną cebulką.

Przydatne porady

Aby właściwie przygotować ciasto japońskie, mieszankę wody, mąki i jajek należy stale chłodzić. Aby nie martwić się ponownie o temperaturę przyszłego ciasta, możesz włożyć do niego 1 – 3 kostki lodu. Ponadto podczas gotowania tempury ważna jest temperatura oleju roślinnego. Należy to sprawdzić specjalnym termometrem lub drewnianymi pałeczkami. Japońskie sztućce macza się w gorącym oleju.

Jeśli pojawią się małe bąbelki, możesz zacząć smażyć krewetki w tempurze. W żadnym wypadku nie należy smażyć jednocześnie dużej ilości krewetek. Zaleca się jednorazowo gotować nie więcej niż 3-4 skorupiaki w cieście w woku.

Krewetki w tempurze gotowane są według przepisu, obrane z żyłek i muszli. Aby łatwo przygotować owoce morza do gotowania w cieście japońskim, włóż 1 ostrze nożyczek kuchennych do krewetki i ostrożnie odetnij ją od strony grzbietowej. W ten sposób łuskę można łatwo usunąć, a żyła jest widoczna, dzięki czemu można ją łatwo usunąć.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska