Jak zastąpić cukier w wypiekach i deserach

Jak zastąpić cukier w wypiekach i deserach

Słodki syrop to nie tylko dodatek do kawy. Syrop roślinny to również substytut cukru – zarówno do pieczenia, jak i do każdego dania, które chcesz zamienić w deser. Nie ma w nim rafinowanego cukru i sztucznych dodatków – to pierwsza różnica w stosunku do zwykłych sklepowych słodzików.

Odpowiedni naturalny syrop ma również niski indeks glikemiczny. Może być stosowany nie tylko do odchudzania, ale także do utrzymania zdrowia – np. Przy cukrzycy. Gdy w owocach jest wystarczająco dużo słodyczy, producent nie musi dosładzać syropu – jest to produkt niedrogi i bezpieczny, ale słodki.

Naturalne syropy do prawidłowego odżywiania

Szczególnie smaczne syropy uzyskuje się ze słodkich owoców – daktyli, winogron, morwy czy chleba świętojańskiego. Dobrze rozpuszczają się w wypiekach i mają mniej kalorii niż cukier.

W syropie nie ma mniej składników odżywczych i witamin niż w miodzie. Oczywiście do syropu trzeba się przyzwyczaić – i obliczyć idealną porcję na wypieki, napoje i zimne desery. Ale przy wystarczających umiejętnościach syropy całkowicie zastępują cukier – a nawet tabletki erytrytolu i stewii.

Oto 7 najwygodniejszych i najsmaczniejszych syropów – według naszych klientów.

syrop klonowy

Na pierwszy rzut oka syrop klonowy działa tylko na naleśniki i naleśniki. Ale eksperci kulinarni używają go nawet do mięsa – i można to wziąć pod uwagę. Głównym składnikiem syropu klonowego jest dekstroza. Swoimi właściwościami przypomina miód, ale praktycznie nie zawiera alergenów. A jego smak pozostaje niezmieniony po podgrzaniu. Dlatego syrop jest optymalny do gorących potraw. [produkty]

Syrop z topinamburu

Syrop z topinamburu nie zastępuje tylko cukru. Zawiera prebiotyki. Przyjmując go codziennie, można zapomnieć o problemach żołądkowych. Wiele osób zauważa, że ​​po przejściu na karczoch jerozolimski cera poprawia się, a wysypki na skórze znikają. [produkty]

Syrop daktylowy

Syrop daktylowy jest przygotowywany prawie jak baklava. Jagody są miażdżone, a powstały sok zagęszcza się do konsystencji miodu. Wcześniej data pecmez była używana tylko jako środek przeciwkaszlowy u dzieci. A kiedy spróbowali tego również dorośli, zaczęli sprzedawać go w sklepach w rojach słodzika.

Syrop przypomina miód z wyraźnym smakiem daktyli. Ze względu na swój niezwykły smak dodawany jest do wypieków. Daktyle mają niską kaloryczność, więc bułeczki z takim słodzikiem można jeść nawet na diecie. [produkty]

Syrop z morwy

Syropy z morwy są bogate w potas, a ich droga na półki sklepowe zaczęła się również od firm farmaceutycznych. Leczyli anemię i przywracali żołądek. Teraz do napojów i ciasta dodaje się syrop, a następnie wylewa się na niego produkty mączne.

Jeśli pekmez zostanie rozcieńczony wodą i ugotowany, otrzymasz wzmocniony kompot, przydatny o każdej porze roku. [produkty]

Syrop z cykorii

Syrop z cykorii, podobnie jak analog karczocha jerozolimskiego, słynie z właściwości prebiotycznych. Przywraca pracę jelit i pomaga wchłonąć więcej witamin z pożywienia.

Syrop z cykorii ma prawie 60% błonnika, więc tłumi głód. Nie jest tajemnicą, że nie jemy już z powodu wymagań organizmu, ale z powodu rozdętego żołądka. Dopóki nie jest pełny, odczuwamy głód. Nie jest łatwo to znieść. Ktoś zagłusza nieprzyjemne doznania tabletkami, ale można przejść na cykorię – bezpieczną, ale skuteczną. [produkty]

Syrop z agawy

W porównaniu z cukrem sok z agawy nie jest tak bogaty w kalorie, ale ma słodszy smak. To połączenie zostanie bardzo docenione przez osoby chcące schudnąć. W przemyśle produkowane są trzy odmiany czystego syropu (jasny, bursztynowy, ciemny) oraz kilka z dodatkami. Najbardziej przydatna w diecie jest uważana za ciemną, nie jest tak silnie filtrowana, a zawartość w niej składników odżywczych jest większa. Ale jest też najdroższy. [produkty]

Syrop z chleba świętojańskiego

Surowcem do tego syropu są owoce o smaku czekoladowym. Czy widziałeś drzewa ozdobne z długimi brązowymi strąkami w parkach? Tutaj gotuje się z nich syrop. Jest bardzo skoncentrowany i smakuje jak kakao. Wystarczy dodać łyżeczkę do kawy lub herbaty, aby poczuć słodycz.

Dobroczynne właściwości syropu znane są już od starożytnego Rzymu. Już wtedy byli leczeni z powodu wielu chorób. Teraz jest używany jako wzmocniony i tonizujący słodzik. Szarańczyn strąkowy zawiera trzy razy więcej wapnia niż mleko.

Czy możesz zastąpić cukier słodzikiem?

Syropy nie każdemu odpowiadają, dlatego niektórzy wracają do pytania, czy na diecie można zastąpić cukier miodem lub fruktozą. Jeśli nie jesteś uczulony, przejdź na miód. Fruktoza jest przydatna tylko w owocach. Sklep sprzedaje koncentrat. Długotrwałe stosowanie prowadzi do otyłości i chorób wątroby. Maksymalna dopuszczalna dzienna dawka fruktozy (dla osoby zdrowej) to 45 gramów.

Jeśli nie masz pewności, czego użyć zamiast cukru, spróbuj naprzemiennie stosować miód, fruktozę i syropy. Z syropów można sporządzać słodkie napoje stymulujące metabolizm.

Łyżkę syropu i soku z cytryny rozpuścić w szklance ciepłej wody i wypić 15 minut przed posiłkiem. Pij jedną szklankę przez pierwszy tydzień (na przykład przed obiadem). W drugim tygodniu – dwie szklanki dziennie (rano i wieczorem). W trzecim tygodniu możesz pić tę mieszankę przed każdym posiłkiem.

Uważaj na te słodziki:

  • Aspartam jest pionierem wśród substytutów cukru. Najczęściej wini się ją za toksyczność, ale nie ma jeszcze klinicznych dowodów na szkodliwość.
  • Sukraloza to jeden z najbardziej nieszkodliwych słodzików, ale też nie może pochwalić się dobrymi właściwościami. Jego główną zaletą jest odporność na wysokie temperatury podczas obróbki cieplnej.
  • Syrop kukurydziany to niedrogi słodzik, zagęstnik i konserwant. Posiada wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest zalecany dla diabetyków i osób z dużą masą ciała.
  • Sacharyna – była zakazana w Kanadzie i Związku Radzieckim w latach 1970-1980 ze względu na jej możliwy wpływ na wzrost komórek rakowych. We wczesnych latach 90-tych stare badania zostały obalone i ponownie dodano je do produktów, ale WHO nadal negatywnie ocenia ich zastosowanie.
  • Rebiana to jeden z najbardziej kontrowersyjnych substytutów cukru. Z jednej strony jest polecany przez dietetyków i zwolenników zdrowej diety, z drugiej przypisuje się jej wpływ na komórki DNA. Biorąc pod uwagę krótki okres stosowania dodatku, konsekwencje tych efektów nie zostały jeszcze udowodnione, ale też nie zostały odrzucone.
  • Acesulfam jest znany od ponad 20 lat i do niedawna był używany w różnych krajach. Straciła popularność po zbadaniu europejskiej firmy, która zdecydowała się produkować i sprzedawać go na rynku lokalnym. Okazało się, że przy częstym stosowaniu prowokuje rozwój komórek rakowych.

Najmniej niebezpieczne są sorbitol i kwaśne, ale nie powinny być spożywane codziennie, ponieważ mają łagodne działanie przeczyszczające.

 


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska