Jak wybrać kolor do dekoracji ścian w biurze lub gabinecie

Wybór odpowiedniego koloru ścian w biurze zwiększa produktywność pracowników

Naukowcy odkryli, że kolor ścian w biurze bardzo wpływa na efektywność przepływu pracy. Niektóre odcienie mogą uspokoić, inne wręcz przeciwnie, ożywią, prowadzą do twórczych myśli, tworzą świetny nastrój. Jaki kolor lepiej wybrać na tapetę w biurze? Projektanci i psychologowie mają w tej sprawie szereg wskazówek i trików.

Wybór palety kolorów do biura

Liderzy wielu firm nie przywiązują dużej wagi do projektowania biur. Ściany pomalowane są na neutralne kolory – szare, białe, beżowe lub tapetowane w podobnej kolorystyce. Inni wręcz przeciwnie, chcą uczynić biuro nietuzinkowym – zapraszają projektanta, który opracuje unikalny projekt, po którym lokal zostaje wykończony. Zdaniem ekspertów druga opcja jest preferowana i zwróci się szybciej, nawet przy wysokich kosztach. Zalety dekoracji ciekawego wnętrza w miejscu pracy to:

  • zwiększenie zdolności do pracy pracowników,
  • zwiększenie atrakcyjności firmy dla klientów,
  • wzrost oceny firmy dzięki poprawie wizerunku.

W wielu firmach zyski nawet rosną – tak korzystnym efektem jest piękny design biur. Chodzi o wybór odpowiedniego pod każdym względem koloru lub kombinacji kolorów – tylko wtedy naprawę można uznać za udaną. Przy wyborze odcieni na ściany należy przestrzegać kilku zasad:

  1. Bezpośredni wpływ na osobę. Ton ścian powinien być konstruktywny, a jednocześnie nie denerwujący, nie nadwyrężający wzroku pracowników i gości.
  2. Wymiary szafy. Czerń, inne ciemne odcienie optycznie zmniejszają pomieszczenie. Wręcz przeciwnie, biel, inne jasne kolory „rozszerzają” obudowę. Matowe powierzchnie dobrze prezentują się w przestronnych biurach, błyszczące – w małych.
  3. Oświetlenie. Jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, ciemne kolory nie nadają się do wnętrza. W biurach z dużymi oknami nawet zaciemnione ściany nie zakłócą harmonii światła i cienia. Nawiasem mówiąc, brak światła można zrekompensować kinkietami, żyrandolami, lampami podłogowymi, reflektorami. Tradycyjnie ciepłą kolorystykę stosuje się w pomieszczeniach z oknami od północy, zimnych – od południa.
  4. Stylistyka. Niektóre rozwiązania stylistyczne zakładają lub wykluczają użycie określonych kolorów w projekcie. Na przykład loft obejmuje ściany i elementy wnętrza w odcieniach beżu, brązu, złota, nowoczesny – połączenie czerni, bieli, szarości, srebra. Styl awangardowy opiera się na zestawieniach jasnych, soczystych odcieni – jasnozielonego, wiśniowego, cytrynowego itp. Konieczne jest również uwzględnienie koloru mebli – powinien on współgrać z wybranym odcieniem ścian.
  5. Zasady projektowania. Eksperci radzą pomalować biura, korytarze, hole na dwa główne kolory, dopuszczając jednocześnie umiarkowane akcenty trzeciego koloru. Pierwszy ton w tym przypadku powinien wynosić około 60%, drugi 30%, trzeci – nie więcej niż 10%.
  6. Kolory i odcienie. Świetnie prezentuje się biuro, w którym ściany łączą kombinację koloru podstawowego i jednego lub dwóch jego tonów, półtonów.

Wnętrza biura agencji reklamowej

Odpowiedni kolor pod względem wzornictwa

Projektanci podchodzą do zagadnienia kompleksowo. Zapraszając doświadczonego specjalistę, masz pewność, że dobierze odpowiedni kolor do ścian. Uwzględni wszystkie niuanse – oświetlenie, odcień mebli i materiałów wykończeniowych, wielkość biura i okien, ton sufitu, jego wysokość.

Lepiej jest wizualnie poszerzyć granice biura – dzięki temu praca pracowników jest wygodniejsza. Warto też poznać życzenia kierownika i pracowników, ponieważ każdego dnia muszą spędzać w biurze dużo czasu. I oczywiście projektant bierze pod uwagę wybrany i uzgodniony styl. Cechy rozwiązań stylistycznych są następujące:

  1. Recepcja. To „twarz firmy”, przyciąga klientów, dlatego odbiór powinien być chwytliwy. Dobrze będzie tu wyglądać tapeta imitująca drzewo, jasne kolory czy akcenty.
  2. Biura pracownicze. Ważne jest, aby zachować jeden styl pomieszczeń, chociaż w zależności od ich wielkości odcienie tego samego koloru mogą przyciemniać lub rozjaśniać.
  3. Główne biuro. Preferuje styl surowy lub „zaawansowany” bez ozdobników – klasyczny lub nowoczesny, minimalizm.
  4. Kuchnia i część wypoczynkowa. Tutaj lepiej jest używać lekkich, relaksujących, dyskretnych kolorów, które pomogą złagodzić stres dnia roboczego.

Kolor ścian w gabinecie głowy

Opinia psychologów

Paleta kolorów użyta do renowacji biura może mieć głęboki wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Zanim pomalujesz ściany, lepiej wyjaśnić opinię ekspertów w tej dziedzinie. Zgodnie z nauką o psychologii kolory oddziałują na pracowników w ten sposób:

  1. Jasne, chwytliwe dźwięki zakłócają koncentrację, odwracają uwagę od procesu pracy, u niektórych wywołują migreny. Pod koniec dnia pracownik odczuwa zmęczenie z powodu nadmiernego pobudzenia układu nerwowego.
  2. Spokojne dźwięki poprawiają wydajność. Nie zakłócają procesów zapamiętywania i analizowania informacji.
  3. Połączenie ciepłych i zimnych tonów wpływa korzystnie na psychikę pracowników. To dobra opcja do malowania ścian w biurze.

Ulubionym kolorem psychologów jest zielony. Jest nie tylko przyjemny wizualnie dla większości ludzi, ale także zwiększa koncentrację uwagi osób pracujących ze sprzętem komputerowym. Zielony jest również dobry dla wzroku. Zbyt ciemny kolor ścian biurowych może tłumić nastrój, depresję, prowokować depresję – we wnętrzu nie powinno być dużej liczby takich tonów.

Kolor zielony korzystnie wpływa na wzrok i poprawia koncentrację

Kolory nieodpowiednie w biurze – lista kontrolna

W biurach nie używa się różu i szkarłatu. Pierwsza stawia cię w frywolny sposób, a druga nawet generuje agresję. Szary jest uważany za neutralny kolor i generalnie nie będzie miał szkodliwego wpływu. Ale jest tak spokojna i nudna, że ​​może utrudniać produktywność pracowników. W biurach, w których panuje obfitość szarości, pracownicy zwykle nie mają wyraźnej motywacji do pracy, bierności, braku inicjatywy. Lepiej jest użyć szarości jako koloru uzupełniającego – razem z bardziej wesołym.

Nie nadaje się do malowania ścian i czerni, chyba że jako jasny punkt, akcent. Jeśli jest go dużo, może wywołać negatywne wspomnienia, przygnębić osobę. Obfitość ciemnoniebieskiego i fioletowego prowadzi do depresji, często powoduje konflikty między pracownikami biurowymi. Jeśli chodzi o kolor żółty, opinia psychologów jest dwojaka. Mówią, że żółty jest przyjemny dla oka, poprawia nastrój. Ale nie pozwala skupić się na rozwiązywaniu złożonych problemów, dlatego nie należy go stosować w dużych ilościach.

Dekorując biuro, nie nadużywaj fioletu, ponieważ powoduje on depresję.

Kolory i wariacje szafek

Poniżej znajduje się kilka podstawowych wskazówek dotyczących używania różnych kolorów w biurach:

  1. Biały. Wizualnie zwiększy przestrzeń, zapewni poczucie efektywności, surowości, ale w znacznym stopniu stanie się bez twarzy i może wywołać smutek. Lepiej jest połączyć go z ciemnymi tonami lub dodać jasne detale – czerwony, zielony, niebieski.
  2. Brązowy. Ten kolor wywołuje poczucie bezpieczeństwa, ale nie pasuje do każdego biura. Tam, gdzie siedzą urzędnicy, księgowi, ekonomiści, przetwarzanych jest dużo papierkowej roboty, brązowe ściany mogą powodować depresję. Wręcz przeciwnie, w gabinecie śledczego będzie wyglądać idealnie. Brąz jest zawsze lubiany przez gości i pracowników, którzy nie przebywają stale w biurze.
  3. Niebieski. Idealny dla pracowników umysłowych, „odświeża” myśli. Ale nie przyciemniaj go, ponieważ niebieski nie działa tak korzystnie na ciało. Niebieski dobrze łączy się z beżem, bielą, żółcią.
  4. Czerwony. Kolor ożywia, skłania do działania. Nie tylko w urzędach, w których toczą się negocjacje – istnieje ryzyko konfliktów, nieporozumień. Idealna czerwień dla pracowników, których praca wymaga kreatywnego podejścia.
  5. Pomarańcza i brzoskwinia. Kolory dodatnie zwiększają produktywność. Zbyt żrące odcienie drażnią oczy, dlatego warto wybrać bardziej kojące odcienie.

Wybierając kolor ścian biurowych, należy wziąć pod uwagę możliwość malowania. Nie jest konieczne, aby pomieszczenie było nudne, monochromatyczne – na ścianach mogą pojawić się jasne elementy, ożywiające atmosferę. Najlepiej używać kolorów zielonego, niebieskiego, brzoskwiniowego, ale możliwe są wariacje według indywidualnych preferencji i stylu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska