Jak prostować włosy w domu?

Jak prostować włosy w domu?

Zadbana fryzura jest ważną częścią wizerunku każdej nowoczesnej kobiety. Gładkie, lśniące włosy są zawsze w modzie – widać to w reklamach, to wybór wielu celebrytów. Tylko nieliczni mają takie włosy z natury. Reszta musi z całych sił dążyć do ideału. Współczesny przemysł kosmetyczny oferuje coraz więcej sposobów na proste i gładkie włosy.

Cechy procedury

Na początek chciałabym powiedzieć, że nie tylko kobiety o kręconych i falujących lokach mają tendencję do ich wygładzania. Jest jeszcze kilka problemów, w których kobiety uciekają się do prostowania.

  • Jeśli twoje włosy są raczej cienkie, porowate i nie zachowują kształtu fryzury, musisz je wyprostować, aby wyglądały schludnie.
  • Ważną rolę odgrywa rodzaj wzrostu włosów. Zdarza się, że są owinięte z jednej lub obu stron do wewnątrz lub z dala od twarzy. Lub gdy fale świetlne zaczynają się bliżej końców.
  • Są włosy, które puszą się od nadmiernego nawilżenia lub nadmiernego puszenia, a także elektryzują się.

Aby rozwiązać takie problemy, wymyślono wszelkiego rodzaju procedury i manipulacje. Aby ułatwić zrozumienie, można je z grubsza podzielić na:

  • mechaniczny – w którym wykorzystywane są wszelkiego rodzaju urządzenia;
  • termiczny – gdzie włosy po podgrzaniu przyjmują pożądaną pozycję, jest to raczej podgatunek mechanicznych metod prostowania;
  • kosmetyczny – przy użyciu fabrycznych lub domowych produktów do stylizacji.

Oczywiście najłatwiej jest iść do salonu, gdzie można odpocząć, podczas gdy mistrz wykonuje całą pracę. Ma to jednak pewne wady. Najważniejsze z nich to koszt i czas trwania procedur. Nie każdy może sobie pozwolić na spędzenie kilku godzin w salonie i zapłacić za to ponad tysiąc rubli. Ponadto trudno znaleźć naprawdę dobrego mistrza, którego efekt pracy będzie bezbłędny, wytrzyma długo i nie zniszczy włosów.

Niektóre procedury można opanować samodzielnie, bez zakupu drogich narzędzi i inwestycji gotówkowych. Prostowanie w domu można wykonać w dowolnym dogodnym czasie, bez czekania na wizytę u fryzjera i łączenia go z innymi rzeczami.

Wybór w tym przypadku zależy od włosów i oczekiwanego rezultatu. U dziewczyny z niegrzecznymi małymi lokami zauważalny będzie nawet lekki efekt wygładzenia. Dla innych ważne jest, aby uzyskać idealnie gładkie pasemka na całej długości.

Metody mechaniczne

W ekstremalnych sytuacjach, gdy nie ma specjalnych urządzeń, można użyć środków improwizowanych – gumek lub niewidzialności. Z ich pomocą musisz naprawić mokre włosy w stanie rozciągniętym – w formie ogona lub owinąć go wokół głowy. Po wyschnięciu pasemka zachowają swój kształt. Ale najbardziej popularne wśród urządzeń są lokówki i żelazka elektryczne.

Lokówki

Wybierając lokówki, preferuj największe, o szorstkiej powierzchni (nazywane są również jeżami lub rzepami). Zwłaszcza jeśli masz długie włosy. Pamiętaj, że końce pasemek z boku i z tyłu nie będą idealnie proste, ale lekko zwrócone w stronę twarzyOprócz kupowania lokówek będziesz potrzebować zacisków – pomogą naprawić końce i zapobiegną ich przesuwaniu.

Instrukcja krok po kroku.

  • Wszelkie manipulacje związane z prostowaniem należy rozpocząć od umycia włosów. Jeśli są nieświeże, nawet dobry wynik będzie wyglądał nieporządnie.
  • Pasemka należy wysuszyć, aby były lekko wilgotne. Następnie należy nałożyć wygładzający produkt kosmetyczny, dobrze się rozczesać, teraz można zacząć nawijać.
  • Najpierw musisz oddzielić grzywkę, umieścić lokówki na krawędzi i owinąć je w kierunku twarzy. Następnie należy zwrócić uwagę na środkową część od czoła do tyłu głowy. Oddziel pasma o pożądanej grubości i zawiń je do wewnątrz. To samo robimy z pozostałymi częściami bocznymi.
  • Naturalne wyschnięcie zajmuje co najmniej dwie godziny. I lepiej dłużej chodzić z lokówkami. Nie zaleca się wykonywania tej procedury w nocy – niewygodne jest spanie, a lokówki mogą się wyprowadzić.

Oprócz prostowania ta metoda nadaje włosom objętość. Aby efekt był jak najdłuższy, użyj lakieru utrwalającego.

Żelazo

Zgodnie z zasadą działania prostownica do włosów jest podobna do zwykłej. Aby go kupić, potrzebujesz pewnych kosztów finansowych. Ale wtedy może służyć dłużej niż rok. W sprzedaży jest wiele modeli budżetowych. Aby chronić włosy przed nadmiernym ciepłem, zastosuj spray chroniący przed ciepłem. W każdym razie niepożądane jest używanie żelazka do codziennej stylizacji, ponieważ regularne przegrzewanie włosów niszczy włosy.

  • Zaczynamy od okolicy potylicznej. Górną część mocujemy za pomocą zacisku. Pasmo rozdzielamy, spryskujemy sprayem, a następnie przeczesujemy i umieszczamy między rozgrzanymi płytami prasującymi. Rysujemy od podstawy do końców i od razu kładziemy się w pożądanym kierunku.
  • Podobnie musisz wyprostować całą masę włosów. Po zakończeniu pracy nie zaleca się dotykania pasm aż do całkowitego ostygnięcia.
  • Na koniec można je naprawić lakierem. Z doświadczeniem zabieg zajmie coraz mniej czasu. Ale nie zapominaj o bezpieczeństwie – nie trzymaj żelazka na jednym miejscu przez długi czas i unikaj kontaktu ze skórą.

Preparaty kosmetyczne

Na sklepowych półkach można zobaczyć szampony, balsamy, maski i spraye o działaniu wygładzającym. Ta właściwość wynika z obecności w nich różnych dodatków. Recenzje są zwykle niejednoznaczne – nie wszystkie produkty naprawdę dobrze prostują włosy i nie utrzymują się długo.

Istnieją również analogi procedur salonowych, które można wykonać w domu. Ważne jest, aby każdą z nich wykonać dokładnie i poprawnie, więc lepiej nie robić tego samemu, ale szukać pomocy u rodziny lub przyjaciół. Na początek lepiej wypróbować niedrogą opcję z rynku masowego. Droższe produkty najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach dla profesjonalistów. W Internecie pojawiają się nawet reklamy mistrzów sprzedaży prostowników w małych porcjach. Ale lepiej skontaktować się z zaufanym sprzedawcą z dobrymi recenzjami, w przeciwnym razie możesz natknąć się na szkodliwe substancje w składzie i uszkodzić włosy.

Jak prostować włosy w domu?

Najpopularniejszym zabiegiem w tej okolicy jest prostowanie keratynowe. Narzędzie zwykle zawiera instrukcje. Ale kolejność kroków jest w przybliżeniu taka sama we wszystkich przypadkach.

  • Najpierw trzeba raz lub dwa razy umyć włosy i dobrze je spłukać.
  • Następnie osusz ręcznikiem lub suszarką, ale chłodnym powietrzem i nie do końca.
  • Włosy są dobrze uczesane i przypięte do masy, pozostawiając kilka pasm poniżej. Od tego powinieneś zacząć.
  • Keratynę należy przygotować zgodnie z instrukcją. Wszystko, czego do tego potrzebujesz (w tym pędzle i pojemnik na płyn) najlepiej kupić od razu w sklepie, wraz z produktem.
  • Pasma powinny być jak najcieńsze. Prostownica nakładana jest na całej długości, cofając się o kilka milimetrów od skóry głowy. Lepiej kupić nieco większy wolumen, ponieważ za pierwszym razem można go niepoprawnie obliczyć.
  • Następnie włosy należy rozczesać grzebieniem o drobnych zębach i pozostawić do wchłonięcia na pół godziny. Nie musisz prześwietlać, tym razem wystarczy.
  • Ostatni etap jest najważniejszy. W tej samej kolejności, w jakiej nakładałeś keratynę, musisz przeczesać pasma żelazkiem. Nie możesz pominąć tego etapu, ponieważ to ogrzewanie sprzyja wnikaniu keratyny we włosy.

Lepiej zaplanować tę procedurę z wyprzedzeniem. Ponieważ po tym nie można myć włosów przez trzy dni, nakładać na nie żadnych kosmetyków i robić fryzury. Pielęgnacja włosów wygładzonych keratyną powinna być odpowiednia. Istnieją całe linie funduszy, które wspierają wynik. Zaletą tej procedury jest raczej długotrwały efekt (do sześciu miesięcy). Jednak sposób na szybkie i na zawsze wyprostowanie naturalnych loków nie został jeszcze wynaleziony.

Odrastające korzenie zasługują na baczniejszą uwagę – zabieg trzeba będzie powtórzyć, aby nie były zbyt widoczne.

Jak prostować włosy w domu?

Środki ludowe

Jeszcze zanim w sklepach pojawiła się duża liczba kosmetyków produkowanych fabrycznie, istniało wiele ludowych receptur. Mimo pozornej prostoty większość z nich dawała dobre rezultaty. Co więcej, bazują na naturalnych składnikach, które z pewnością nie spowodują negatywnych skutków dla loków. Należą do nich następujące.

  • Maska żelatynowa. Najpierw musisz przygotować pojemnik i pędzel. Żelatynę należy zalać wodą, aby pęcznieła. A następnie rozpuść go w łaźni wodnej lub w kuchence mikrofalowej. Proporcje wody i żelatyny są zwykle napisane na opakowaniu i różnią się nieznacznie w zależności od producenta. Na łyżkę żelatyny potrzeba średnio 3 łyżki wody. Jeśli konsystencja jest gęsta, można ją rozcieńczyć dowolnym płynem do mycia włosów (balsamem lub maską). Gdy żelatyna się rozpuści, musisz oddzielić górną część od włosów i przypiąć. Zacznij od dołu, rozprowadzając maskę na całej długości. Wtedy lepiej owinąć głowę folią i ręcznikiem. A po dwóch godzinach musisz dobrze spłukać włosy bez szamponu.
  • Maska z żółtkiem bananowym. Aby go przygotować, musisz wziąć 2 żółtka, pół banana, 1 łyżkę. łyżka płynnego miodu i 2 łyżki dowolnego oleju roślinnego. Banana należy posiekać w blenderze i połączyć z innymi składnikami. Podobną maskę nakłada się w dowolny wygodny sposób. Zadziała pół godziny.
  • Maski z olejkami. Można tu użyć dowolnego oleju roślinnego lub kosmetycznego (nie mylić z olejkiem eterycznym). Można je łatwo znaleźć w aptece lub sklepie specjalistycznym. Może to być olej łopianowy, brzoskwiniowy, kokosowy lub z pestek winogron. Każdy z nich ma swoje właściwości, które należy wziąć pod uwagę. Ale absolutnie wszystkie maski olejowe wygładzają łuski włosów, zagęszczając je. W jednej aplikacji można mieszać 2-3 odmiany. Po nałożeniu produktu włosy należy rozczesać i owinąć folią lub ręcznikiem.

Taką maskę można przechowywać przez kilka godzin – w zależności od wolnego czasu i chęci. Dzięki temu nawet najbardziej puszysta fryzura będzie wyglądać o wiele schludniej.

Istnieje kilka bardziej popularnych trików, które uzupełniają metody mechanicznego prostowania. Mianowicie stosowanie płynów, które nie tylko wygładzają włosy, ale także utrwalają je w tej pozycji. Aby to zrobić, użyj:

  • piwo zmieszane z sokiem z cytryny;
  • słodzone liście herbaty (mówimy o minimalnym dodatku cukru – nie więcej niż łyżka na szklankę, aby fryzura nie wyglądała na sklejoną);
  • bulion z rumianku;
  • roztwór octu.

Dla ułatwienia aplikacji najlepiej wlać płyn do butelki z rozpylaczem. Możesz też dodać tam kilka kropel olejku. Każdy z powyższych środków jest najpierw nakładany na włosy, czesane. I dopiero wtedy zaczynają się prostować – żelazkiem, lokówkami itp. Środki ludowe mają wiele zalet. Zostały przetestowane przez lata i nawet wśród znajomych zapewne znajdą się tacy, którzy przynajmniej raz coś takiego stosowali.

Dodatkowym plusem jest dostępność i niski koszt składników, a także łatwość przeprowadzania zabiegów. Szkoda, że ​​prosto zwinięta fryzura utrzymuje się tylko do następnego prysznica.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska