Jak prawidłowo przechowywać chleb w domu

chleb

Gdzie prawidłowo przechowywać chleb w domu

Produkty mączne są produktem łatwo psującym się, co tłumaczy się specyfiką ich składu. Zawierają pewną ilość wilgoci, która stopniowo odparowuje, a produkt traci świeżość, zapach, bogactwo smaku.

Naturalny chleb nie kruszy się, powinien mieć równomierną brązową skórkę. Pojawienie się pleśni wskazuje na to, że w procesie produkcyjnym użyto niskiej jakości surowców lub różnych elementów zatrzymujących wilgoć (aby produkt nie zwietrzał w ciągu jednego dnia).

Aby wykluczyć pojawienie się pleśni, zaleca się przechowywanie chleba w suchym, wentylowanym miejscu lub w lodówce. Ważną rolę odgrywa rodzaj produktu mącznego i materiał pojemnika do przechowywania.

Za najlepsze miejsce w domu do przechowywania bochenków chleba i bułek uważa się pudełko na chleb. Można je również przechowywać w specjalnej tkaninie, plastikowych torebkach, w lodówce lub zamrażarce.

chleb

Koszyk na chleb

Materiałem do produkcji chlebaków, który ma ogromną przewagę nad resztą, jest wysokiej jakości drewno. Drewno utrzyma świeżość chleba przez 4-5 dni. Chlebek należy postawić w kuchni w suchym, jasnym miejscu.

Opłucz i osusz pudełko kilka razy w tygodniu, aby zapobiec pleśni. Przetrzyj powierzchnię co tydzień łagodnym roztworem octu.

Folia lub torba

Niektóre gospodynie domowe wolą przechowywać bochenki w plastiku, folii. Jest to dość wygodne, bułki długo zatrzymują wilgoć, nie starzeją się. Jednak ze względu na ciasne opakowanie z czasem kondensuje się i przyciąga bakterie i inne mikroorganizmy.

Aby zapobiec gromadzeniu się w środku nadmiaru wilgoci, zaleca się wykonanie otworów w opakowaniu igłą. Pomoże to zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i zapobiec rozwojowi pleśni.

Papier

Papier jest uważany za wygodny alternatywny materiał do przechowywania wypieków. W papierowych torebkach produkty często znajdują się w piekarniach, sklepach ze świeżymi wypiekami.

Materiał umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, jednocześnie zatrzymując wilgoć, co zapobiega wysychaniu rolek. Ta metoda przechowywania zapewni świeżość produktu przez 3 dni.

Odkurzać

Zamknięty pojemnik próżniowy utrzymuje świeżość bułek przez tydzień. Po otwarciu pozostaje tak miękki i aromatyczny jak po upieczeniu.

Bochenki w próżni są wygodne w użyciu w drodze, na wędrówkę. Ze względu na brak powietrza zajmie mniej miejsca niż standardowy pojemnik i pomoże zaoszczędzić miejsce w torbie.

Zamrażarka

Chleb można zamrozić, aby dłużej zachował swoje dobroczynne właściwości i smak. W temperaturach poniżej -10 ° C krystalizacja gwałtownie zwalnia. Wydłuży to okres przydatności pieczywa przechowywanego w zamrażarce do 2 miesięcy.

Upewnij się, że jest świeży przed zamrożeniem. Pamiętaj, aby nie zamrażać gorącego, świeżo upieczonego chleba. Produkt nie podlega wtórnemu zamrażaniu. Produkt należy umieścić w hermetycznym pojemniku lub torbie, a następnie oznaczyć opakowanie (wskazać datę i nazwę produktu).

Torby lniane

Jedną z metod, która sprowadzała się do nas od starożytności, jest zawijanie bochenków w płótno, przechowywanie ich w tekstylnych torebkach. Tkanina do przechowywania musi oddychać, dlatego należy używać naturalnej bawełny lub lnu. W sklepie można kupić specjalne torby z tkaniny. Są trójwarstwowe:

 • 2 kawałki oddychającego materiału (zewnętrzny, wewnętrzny);
 • perforowany polietylen (między dwiema pierwszymi warstwami). Tkanina pomoże utrzymać świeżość żywności tylko przez kilka dni.

Czy można przechowywać chleb w lodówce?

Chleba nie należy przechowywać w lodówce bez pojemników, ponieważ znacznie zmniejsza to stężenie wilgoci. Z tego powodu szybko twardnieje. Aby bochenek dłużej zachował świeżość, nie zaniedbuj szczelności opakowania.

Chleb ma również tendencję do wchłaniania zapachów z otoczenia, dlatego lepiej odstawić go na półkę z dala od niektórych kategorii żywności (mięso, zioła i warzywa). Wypieki najlepiej układać obok mleka, jajek, sera.

Temperatura przechowywania produktów piekarniczych

Optymalny zakres temperatur do przechowywania bułek to od 10 do 25°C. W takim przypadku bochenki nie powinny być bez opakowania lub innych pojemników, najlepiej użyć pudełka na chleb lub szmatki. W przeciwnym razie warunki będą się różnić w zależności od rodzaju pieczywa.

Pełnoziarnisty

Chleb pełnoziarnisty wyrabiany jest z kiełków pszenicy. Do przechowywania i konsumpcji należy wybierać produkty wysokiej jakości. Na przykład kupując produkty mączne, zwróć uwagę, że głównym składnikiem kompozycji jest mąka pełnoziarnista.

Chleb pełnoziarnisty można przechowywać przez 2 dni nieotwarty i 3 dni zapakowany. Wilgotność nie powinna przekraczać 75%, temperatura nie powinna przekraczać 25°C, pomieszczenie powinno być suche i dobrze wentylowane.

chleb

Bezdroża

Chleb bezdrożdżowy nie różni się od chleba drożdżowego warunkami przechowywania. Jednak jego trwałość wynosi do 10 dni, licząc od daty produkcji. Aby bochenek jak najdłużej pozostał miękki, należy go owinąć w wybrany materiał i umieścić w pojemniku na chleb.

Bezglutenowe

Chleb bezglutenowy nie zawiera mąki zawierającej gluten. Taki produkt nadaje się do odchudzania, przejścia na zdrowszą dietę lub przy nietolerancji glutenu.

Zamrażanie jest uważane za najlepszy sposób przechowywania produktów bezglutenowych. Produkt należy pokroić w plastry, zapakować, opisać i umieścić w zamrażarce. Przed użyciem wystarczy wyjąć wymaganą ilość chleba i podgrzać w kuchence mikrofalowej przez 3-5 minut.

Otrubny

Produkt z otrębami w składzie, przy zachowaniu odpowiednich warunków, zachowuje swoje właściwości odżywcze do 7 dni. Najlepsze sposoby przechowywania pieczywa otrębowego to:

 • pakowanie w papierową lub plastikową torbę;
 • umieszczenie w pojemniku na chleb.

Czarno-biały razem lub osobno

Różne rodzaje chleba mają różny skład. Z tego powodu warunki przechowywania i okres przydatności do spożycia będą się różnić.

chleb

Różne rodzaje chleba należy przechowywać osobno, ponieważ mają różne składy (źródło: pexels.com)

Gdy bochenek jednego rodzaju się zepsuje, zacznie wchłaniać wilgoć w drugim. Z tego powodu oba staną się nieaktualne znacznie wcześniej niż termin.

Jeśli pleśń pojawi się na jednej bułce, najprawdopodobniej rozprzestrzeni się na inną. Dlatego różne rodzaje wypieków należy przechowywać oddzielnie od siebie.

Świeżo upieczony chleb

Świeże wypieki wymagają następujących zasad przechowywania:

 • Gorący chleb należy jak najszybciej wyjąć z formy, aby skórka była chrupiąca.
 • Dopóki bochenki nie ostygną do temperatury pokojowej, nie należy ich pakować.
 • Użyj plastikowej torby lub oddychającej szmatki, aby owinąć świeżo upieczony bochenek. Jeśli masz zamiar wkrótce spożyć chleb, po prostu włóż go do pojemnika na chleb.

Sucharki chlebowe

Sucharki to suszony chleb. Suszone plastry można doprawić solą lub cukrem, dzięki czemu są wszechstronną przekąską lub deserem.

Krakersy o optymalnym poziomie wilgotności (75%) można przechowywać do 2 lat od daty produkcji. Podczas przechowywania krakersów należy wziąć pod uwagę pewne niuanse:

 • Najlepiej przechowywać produkt w ciemnym, przewiewnym miejscu. Nie umieszczaj go w pobliżu świeżych wypieków, owoców, ponieważ zaczną wchłaniać wilgoć i szybko się psują. Pamiętaj, aby użyć opakowania do przechowywania.
 • Sucharki suszone mają dłuższą trwałość niż te smażone. Jeśli produkt zawiera dodatki do żywności, okres przydatności do spożycia ulega skróceniu. Przekąski-grzanki należy spożyć natychmiast po otwarciu opakowania.

Okres ważności i przechowywanie produktów piekarniczych zgodnie

Oznacza to, że produkt musi pozostać świeży przez pewien czas po sprzedaży.  Znakowanie produktów odbywa się w następujący sposób:

 • Na opakowaniach produktów o okresie przydatności do spożycia nie dłuższym niż 2 dni podana jest nie tylko data, ale także czas pakowania towaru.
 • W przypadku produktu o dłuższym terminie przydatności dopuszczalne jest nie podawanie informacji o czasie napełnienia, ważne jest jednak wskazanie daty.

chleb

Okres trwałości produktów piekarniczych:

Rodzaj chleba Metody i okresy przechowywania
pokrojone, żyto pakowane – 3 dni, otwarte – 24h
świeży borodinski 36 godzin
chleb pszenny, bochenek pakowane – 3 dni, otwarte – 24h
świeżo upieczone 1-2 dni
pełnoziarnisty zapakowane – 3 dni, nieopakowane – 2 dni
krakersy dwa miesiące
przaśny zamknięte – od 7 do 10 dni, otwarte – do 4 dni
bezglutenowe zamknięte – do 5 dni, otwarte – 3 dni, mrożone – do 2 miesięcy
otręby zamknięte – do 7 dni, otwarte – do 3 dni

Jak konserwować chleb w warunkach polowych

Produkty piekarnicze są często zabierane ze sobą na wędrówki. Zasady przechowywania bułek w takich warunkach będą się znacznie różnić od domowych:

 • Wybierając produkty, preferuj bochenki pakowane próżniowo, ponieważ mają długi okres przydatności do spożycia.
 • Nie otwieraj opakowania przed przechowywaniem rzeczy, używaj zgodnie z zaleceniami już na miejscu.
 • Gdy trzeba odciąć trochę chleba, najpierw podziel bochenek na dwie części, odetnij wymaganą ilość, zapakuj w foliową torbę, po wypuszczeniu z niej całego powietrza.

chleb

Na wędrówkę lepiej zabrać niepokrojone bochenki chleba 

Unikać długotrwałego kontaktu produktu ze światłem słonecznym, powietrzem. Upewnij się, że torba nie jest mokra.

Czy można zjeść przeterminowany produkt?

Nie możesz kupić i mieć przeterminowanych rolek, na których pojawiła się pleśń. Oznacza to, że produkt utracił swoje korzystne właściwości i może szkodzić zdrowiu.

Oznaki czerstwego chleba:

 • będzie miał nieprzyjemny zapach lub w ogóle nie będzie miał zapachu;
 • kwitną, może rozwinąć się pleśń.
 • po ściśnięciu nie powróci do poprzedniego kształtu.

W przeciwieństwie do spleśniałego chleba okres przechowywania czerstwego chleba można wydłużyć o około jeden dzień. Z tego powodu dozwolone jest stosowanie produktów, które utraciły wilgoć, ale zachowały swoje właściwości odżywcze.

Jak przywrócić świeżość nieświeżemu produktowi

Aby przywrócić świeżość czerstwemu chlebowi, możesz skorzystać z następujących wskazówek:

 • posyp bochenek czystą wodą, wstaw do piekarnika na kilka minut w temperaturze 100-120 ° C;
 • włożyć pokrojony na kawałki produkt do durszlaka, przykryć i trzymać nad wodą doprowadzoną do wrzenia przez 2-3 minuty;
 • podgrzej bochenek, użyj termosu lub termosu z szeroką szyjką do dalszego przechowywania.

Suszony chleb może być również używany jako bułka tarta. W tej formie przyda się przy odchudzaniu, aby usunąć toksyny i toksyny z organizmu.

Chleb to cenny, uniwersalny produkt o krótkim okresie przydatności do spożycia. Aby zachować świeżość jak najdłużej, ważne jest odpowiedzialne podejście do wyboru materiałów do pakowania i innych warunków przechowywania. Okres przechowywania chleba będzie się również różnić w zależności od rodzaju chleba.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska