Jak pozbyć się zawrotów głowy w domu

Jak pozbyć się zawrotów głowy w domu

Zawroty głowy to nietypowy stan zdrowia i ciała osoby, w którym dochodzi do naruszenia zwykłego stanu środowiska bez wpływu jakichkolwiek czynników z zewnątrz lub wykonywania ruchów ludzkich.

Przyczyną zawrotów głowy może być to, że zmysły naszego ciała przekazują mózgowi sygnał, że jest on niezrównoważony, podczas gdy w rzeczywistości czegoś takiego nie ma. Nie jest to niebezpieczna diagnoza, a jedynie objaw, ale należy zwrócić na nią uwagę, aby wyeliminować problem i odzyskać swój zwykły i komfortowy stan.

! Przyczyny zawrotów głowy pojawiają się pod wpływem różnych czynników. Niektóre typy mogą być sytuacjami odosobnionymi, podczas gdy inne mogą nawracać często i sygnalizować, że w organizmie istnieje choroba, która wymaga leczenia. Wśród najczęstszych rodzajów zawrotów głowy, które nie są niebezpieczne, należy zauważyć BPPV – łagodne położeniowe napadowe zawroty głowy.

Zjawisko to występuje w wyniku złogów w uchu wewnętrznym, które zaburzają poczucie równowagi. Choroby takie jak udar, zapalenie nerwu przedsionkowego, uraz głowy lub uraz szyi, choroba Meniere’a mogą również wywoływać zawroty głowy.

Jeśli w domu masz do czynienia z tym, dlaczego twoja głowa się kręci, istnieje kilka przydatnych i skutecznych technik, aby wyeliminować takie naruszenie. Rozważmy je dalej.

Manewr Epleya

Ta metoda jest również nazywana manewrem repozycjonowania Kanalita i jest często stosowana jako podstawowa strategia u osób cierpiących na uporczywe zawroty głowy. Badanie wykazało, że to ćwiczenie jest najskuteczniejsze dla osób z BPPV i można je wykonywać samodzielnie w domu.

Procedurę przeprowadza się w następujący sposób:

 • wybierz płaską i płaską powierzchnię, zajmij pozycję siedzącą, kładąc poduszkę za plecami i wyprostuj nogi do przodu;
 • obróć głowę w prawo pod kątem 45 stopni;
 • z tej pozycji szybko oprzyj głowę na poduszce i pozostań przez 30 sekund;
 • następnie powoli odwróć głowę w lewą stronę o pełny obrót o 90 stopni, a szyja powinna pozostać nie podniesiona;
 • połącz całe ciało, aby skręcić w lewo i być z boku;
 • powoli wróć do pozycji wyjściowej, siadając prosto i patrząc do przodu.
! Manewr Epleya można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc członka rodziny, który poprowadzi twoją głowę, jak opisano powyżej. Zaleca się powtórzenie całego cyklu trzykrotnie, ale nie bój się, jeśli przy każdym ruchu poczujesz zawroty głowy.

Manewr Semon-Tupe

Ta metoda jest pod wieloma względami podobna do poprzedniej, więc domowe leczenie zawrotów głowy będzie bardzo skuteczne. Pomimo mniej znanych ćwiczeń, charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem produktywności i pomaga w walce z zawrotami głowy. W tym podejściu szyja jest mniej zaangażowana.

Procedura wygląda następująco:

 • wybierz płaską i płaską powierzchnię, zajmij pozycję siedzącą, kładąc poduszkę za plecami i wyprostuj nogi do przodu;
 • połóż się skręcając w prawo i spójrz w lewo;
 • następnie usiądź i obróć się w lewą stronę, trzymając głowę po lewej stronie, a następnie spójrz w dół na podłogę;
 • powoli wróć do pozycji wyjściowej, siadając prosto i patrząc do przodu.

Manewr Brandta-Daroffa

Dla osób, które często doświadczają zawrotów głowy, to ćwiczenie będzie bardzo przydatne i łatwe do samodzielnego wykonania. Nie zaleca się prowadzenia pojazdu po tej metodzie i należy zachować ostrożność, aby zapewnić sobie bezpieczne i wygodne środowisko.

Procedura wygląda tak:

 • usiądź na płaskiej powierzchni i zawieś nogi tak, jakbyś siedział na krześle;
 • odwróć głowę jak najdalej w lewo, a następnie połóż ją i całe ciało po prawej stronie. Nogi nie powinny się w tym momencie poruszać, ważne jest, aby utrzymać ten stan do 30 sekund;
 • usiądź i odwróć głowę z powrotem do środka, patrząc prosto przed siebie;
 • powtórz ćwiczenie tak, aby głowa była zwrócona jak najdalej w prawo, a następnie połóż się na lewym boku.
! Zaleca się wykonanie pięciu cykli z rzędu i powtórzenie do trzech razy w ciągu jednego dnia. Można to zrobić dwa razy w tygodniu.

Miłorząb dwuklapowy

Właściwości tej rośliny zostały przebadane w aspekcie leczenia zawrotów głowy i okazały się skuteczne. W ramach badań udało się określić jego właściwości lecznicze w leczeniu zawrotów głowy. Ekstrakt roślinny przyjmowany jest w postaci płynnej lub kapsułek. 240 miligramów miłorzębu dwuklapowego dziennie wystarczy, aby zmniejszyć objawy zawrotów głowy i poprawić samopoczucie.

radzenia sobie ze stresem

Często przyczyną zawrotów głowy może być choroba Meniere’a lub inny bolesny stan, w tym stres. Jeśli opracujesz specjalne strategie radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, zmniejszy to ataki zawrotów głowy do minimum.

! Zaleca się zacząć od medytacji i technik głębokiego oddychania. Pamiętaj jednak, że długotrwałego stresu nie rozwiązuje powtarzanie jednego ćwiczenia oddechowego, ale wymaga starannych i wszechstronnych badań, aby całkowicie wyeliminować go ze swojego życia.

Jeśli zrozumiesz, co powoduje twój stres i wyeliminujesz przyczyny, pozwoli ci to pozbyć się zawrotów głowy.

Joga i tai chi

Zajęcia jogi i tai chi pomagają zmniejszyć stres, zwiększyć elastyczność ciała i wypracować równowagę. Jeśli uczęszczasz na zajęcia z fizjoterapii w trybie ambulatoryjnym, pozwoli Ci to na ćwiczenia, a tym samym zrekompensuje przyczynę zawrotów głowy. Efekt lepiej utrwalić wykonując ćwiczenia domowe, a także zajęcia jogi. Zaleca się unikanie ostrych zakrętów do przodu, w przeciwnym razie spowoduje to nasilenie objawów i utratę równowagi.

Całkowity odpoczynek

Jeśli nie zwracasz uwagi na zawroty głowy, stan może przejść w stadium zaawansowane. Jeśli po raz pierwszy doświadczasz zawrotów głowy, może to oznaczać brak snu lub stresujące sytuacje. Być może w tej chwili trzeba odłożyć na bok wszystkie swoje sprawy i zorganizować sobie mały odpoczynek, zdrzemnąć się, a potem okazuje się, że zawroty głowy zniknęły.

Kontrola nawodnienia

Inną przyczyną zawrotów głowy może być odwodnienie. Wystarczy zmniejszyć spożycie sodu lub zwiększyć ilość wody w ciągu dnia. Ważne jest, aby pić więcej wody w gorącym sezonie, podczas uprawiania sportu, jeśli dużo się pocisz. Aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia, konieczne jest utrzymanie bilansu wodnego i wyrównanie strat poprzez picie czystych płynów. Już sama świadomość, że pijesz dużo wody, może wyeliminować zawroty głowy.

Witamina D

Czy kiedykolwiek myślałeś, że zawroty głowy mogą być spowodowane faktem, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości przydatnych pierwiastków śladowych? Jedno z badań wykazało, że brak witaminy D u osób z BPPV pogorszył objawy zawrotów głowy. Wystarczy wypijać jedną szklankę soku pomarańczowego lub wzbogaconego mleka dziennie, jeść konserwy z tuńczyka i żółtka, aby nasycić organizm odżywką i zrekompensować jej brak.

Aby mieć pewność, możesz udać się na kontrolę i przetestować zawartość witamin, aby zrozumieć, jakich suplementów potrzebujesz.

Przestań pić napoje alkoholowe

Eksperci ze Stowarzyszenia Zaburzeń Przedsionkowych zauważają, że częste spożywanie alkoholu zmienia skład płynu w uchu wewnętrznym, a także powoduje odwodnienie. Wystarczy ograniczyć spożycie napojów alkoholowych lub całkowicie je odrzucić, aby pozbyć się objawów zawrotów głowy.

Wniosek

Zawroty głowy nie są diagnozą, a jedynie objawem choroby podstawowej. Pojedynczy przypadek nie jest straszny, ale jeśli napady powtarzają się okresowo, jest to okazja do zastanowienia się, jak przywrócić zdrowie.

Niezwykle ważne jest, aby znaleźć przyczynę zawrotów głowy, aby znaleźć właściwe podejście do rozwiązania problemu. Zawsze należy zwrócić się o pomoc do terapeuty, który bada i wydaje skierowanie na wizytę do wysokospecjalistycznego specjalisty.

Źródła:


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska