Jak chronić pomidory w szklarni przed przegrzaniem

Jakie jest niebezpieczeństwo przegrzania pomidorów

Jaką temperaturę lubią pomidory

Pomidory uwielbiają ciepło, ponieważ ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Nie oznacza to jednak, że im wyższa temperatura w szklarni, tym lepiej dla tych roślin. Eksperci uważają, że minimalny wskaźnik temperatury dla pomidorów wynosi + 10˚С. W niższych temperaturach kultura przestanie wchłaniać składniki odżywcze i umrze.

Konieczne jest stworzenie warunków w szklarni, aby gleba była wystarczająco ciepła. Optymalna temperatura gleby do uprawy pomidorów mieści się w zakresie od +14˚С do +25˚С. Kultura nie toleruje wahań temperatury. Lepiej, aby temperatura w szklarni była mniej więcej taka sama w ciągu dnia i nocy. Niezbędne jest zaprojektowanie instalacji wentylacyjnej z uwzględnieniem tych wymagań.

Aby kontrolować temperaturę wewnątrz budynku, zaleca się zainstalowanie kilku termometrów umieszczonych na różnych wysokościach.

  1. Pierwsza znajduje się w bliskiej odległości od ziemi,
  2. drugi – na wysokości 1,2-1,5 m,
  3. trzeci jest pod samym dachem.
Sadzonki sadzone w szklarni dobrze rosną w temperaturze 18-22˚C. Może jeśli w nocy zrobi się trochę chłodniej. Jeśli struktura jest niższa niż 10 ° C, rośliny przestają rosnąć, a jeśli ta temperatura utrzymuje się przez długi czas, umierają. Upał (36-40˚С) jest tak samo szkodliwy dla pomidorów.

Jakie jest niebezpieczeństwo przegrzania pomidorów

Dlaczego lepiej zapobiegać przegrzaniu pomidorów w szklarni?

Rośliny reagują szokiem na ekstremalnie wysokie temperatury. Krzewy przestają rosnąć i rozwijają się normalnie. Oddają całą swoją siłę procesowi oddychania. Wynika to z faktu, że po przegrzaniu fotosynteza spowalnia. W takich warunkach pyłek staje się sterylny, niezdolny do zapylania. W związku z tym nie ma tworzenia się jajników.

Ponadto pomidory można po prostu spalić. Liście stracą turgor i jasny kolor, zwisają bez życia. Jeśli łodygi i korzenie są uszkodzone, sadzonek nie można uratować. Podczas spalania pojedynczych liści są one odcinane. Jeśli jest dużo spalonych liści, są one usuwane stopniowo w kilku krokach, w przeciwnym razie rośliny otrzymają dodatkowy stres.

Uwaga! Nawet jeśli pomidory można reanimować po przegrzaniu, owocowanie będzie opóźnione (czasami o kilka tygodni). Dlatego lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom.

Jak uratować pomidory przed upałem w szklarni

W okresie aktywnego owocowania pomidory polubią nawet wzrost temperatury dziennej i nocnej o 2 ° C. W każdym innym czasie należy podjąć środki w celu utrzymania optymalnych warunków temperaturowych. Objawy przegrzania pojawiają się na pomidorach, jeśli wysoka temperatura utrzymuje się przez 4-6 godzin.

Najpierw liście zaczynają więdnąć i tracą kolor, potem opadają jajniki i kwiaty. Niebezpieczne jest również przegrzanie, ponieważ dochodzi do intensywnego parowania wilgoci i wysychania gleby. Nie zaleca się jednak zbyt częstego i obfitego podlewania pomidorów, w przeciwnym razie korzenie zostaną uszkodzone, a przydatne substancje wypłukane. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań, które przyczyniają się do retencji wody w glebie.

Przede wszystkim jest to mulczowanie . Do tego możesz użyć:

  • trociny;
  • suche siano;
  • ścinać trawę;
  • materiał pokrywający;
  • arkusze tektury lub grubego papieru.

Innym sposobem na zachowanie wilgoci w glebie jest spulchnianie po podlaniu . Konieczne jest rozluźnienie gleby na płytką głębokość, aby nie uszkodzić korzeni. Powietrze, które dostało się do korzeni podczas zabiegu, pomoże chronić je przed palącym ciepłem. Zaletą rozluźnienia jest to, że przyczynia się do powstawania procesów bocznych na korzeniach – poprawia to owocowanie.

Zacienienie pomoże chronić szklarnię przed ciepłem . Wokół budynku można sadzić różne rośliny. Rośliny nie powinny być zbyt wysokie, aby nie utrudniać dostępu światła słonecznego do szklarni. Na obszarach o gorącym klimacie zaleca się początkowo zainstalowanie konstrukcji szklarniowej w pobliżu krzewów posadzonych w rzędzie lub zwartego żywopłotu. Sadzenie drzew obok niego nadal nie jest tego warte. Dorastając, całkowicie zablokują szklarnię, przysłaniając ją. Dodatkowo w takim przypadku istnieje ryzyko, że podczas silnego wiatru jedna z gałęzi odłamie się i uszkodzi powłokę.

W celu obniżenia temperatury wewnątrz szklarni można zastosować spryskiwanie dachu roztworem kredy . W upale krople szybko wyschną, tworząc matowy film. Ta metoda jest dobra, ponieważ roztwór łatwo się aplikuje i spłukuje, tworzy dobry cień. Nie warto zastępować kredy farbą, w przyszłości trudno będzie ją zmyć.

Jak uratować pomidory przed upałem w szklarni

Opcjonalnie zalecamy użycie ściętych gałęzi, które pokrywają dach . Duży budynek można osłonić przed słońcem specjalną siatką zacieniającą kupioną w sklepie. W sprzedaży dostępne są różne opcje takiego materiału, różniące się zdolnością do przepuszczania światła, która zależy od ich gęstości.

Uwaga! Dla tych, którzy nie oszczędzają, możemy zaproponować możliwość zastosowania czujników termicznych. Gdy tylko temperatura przekroczy dopuszczalne granice, mechanizm działa i obniża czaszę.

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na uratowanie pomidorów przed przegrzaniem jest regularne wietrzenie . Jeśli jest to mała szklarnia typu tunelowego, konieczne jest zaprojektowanie drzwi końcowych, aby zorganizować przeciąg. Jeśli zapewnisz pomidorom swobodny dostęp powietrza, ryzyko przegrzania zostanie znacznie zmniejszone. W dużych szklarniach wykonanych ze szkła lub poliwęglanu należy przewidzieć otwierane okna, umieszczone w taki sposób, aby po ich otwarciu masy powietrza przemieszczały się do środka.

Jednak metoda wentylacji naturalnej ma również swoje wady. Ptaki i szkodliwe owady mogą wlatywać do szklarni przez okna, a efekt promieniowania ultrafioletowego będzie jeszcze silniejszy. Jeśli to możliwe, lepiej zainstalować sztuczną wentylację z okapami. Takie systemy mogą być automatyczne. Ich jedyną wadą jest wysoka cena.

Ważny! W upale nigdy nie podlewaj pomidorów w ciągu dnia. Ze względu na intensywne słońce parowanie wilgoci następuje szybciej. Nadmierna wilgotność w szklarni uniemożliwia naturalne wychłodzenie liści, a dodatkowo zwiększa ryzyko chorób.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska