Ile może leżeć twaróg w lodówce?

Twarożek

Okres przydatności do spożycia twarogu jest krótki, ponieważ jest to naturalny fermentowany produkt mleczny. Wynika to przede wszystkim ze stosowania kultury starterowej: zawiera bakterie, które namnażają się nawet po osiągnięciu przez produkt stanu gotowości. Jednak twarożek może pozostać świeży przez długi czas, jeśli zostaną stworzone odpowiednie warunki przechowywania.

Każda gospodyni domowa musi znać okres przydatności do spożycia twarogu, aby nie nakarmić gospodarstwa domowego zepsutym produktem.

Jak spakować twaróg przed przechowywaniem?

Aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, należy dobrze zapakować produkt. Zmniejszy to obszar kontaktu z powietrzem i spowolni proces utleniania. Wskazane jest, aby wybrać opakowanie, które nie wejdzie w reakcje chemiczne z samym twarogiem, w przeciwnym razie produkt będzie miał nieprzyjemny smak lub zapach. Zatrucie jest możliwe przy aktywnej interakcji substancji.

Odkurzać

W takich opakowaniach najczęściej sprzedawane są produkty sklepowe. To najlepszy sposób na przechowywanie twarogu. Takiego opakowania nie można jednak trzymać przez długi czas w stanie otwartym: nawet przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń po 2 dniach produkt przestanie nadawać się do użytku.

Czas przechowywania sfermentowanej masy mlecznej w opakowaniu próżniowym w niskiej temperaturze wynosi około 1 miesiąca.

Możesz odtworzyć pakowanie próżniowe w domu za pomocą specjalnego urządzenia. Samodzielnie odprowadza powietrze i uszczelnia worki. Zaawansowane modele mogą przełączać się z trybu mokrego na suchy, aby utrzymać wodę na zewnątrz. Ta ostatnia znacznie skraca trwałość masy. Jednostki próżniowe z dodatkowymi funkcjami są wyposażone w specjalne tryby. Pozwalają na tworzenie różnych nacisków w opakowaniu, co pomaga zachować oryginalną kruchą teksturę produktu.

Twarożek w próżni

W opakowaniu próżniowym okres przydatności do spożycia twarogu wynosi 14 dni.

Na trwałość twarogu pakowanego w domu ma wpływ wiele czynników: model urządzenia, sposób przechowywania produktu przed i po włożeniu do torebki itp. Po sprawdzeniu smaku i zapachu produktu, zaleca się użycie go natychmiast po otwarciu. Wskazane jest, aby nie przechowywać takiej masy dłużej niż 2 tygodnie w zamrażarce, dłużej niż 2-3 dni w lodówce.

Folia i papier pergaminowy

Folia i papier pergaminowy zmniejszają obszar kontaktu z powietrzem, a tym samym pomagają zachować świeżość. Jednak w porównaniu z próżnią ta metoda jest mniej niezawodna i tylko nieznacznie wydłuża czas przechowywania skrzepu. Ta metoda ma ważną zaletę: pomaga zaoszczędzić miejsce w lodówce. Masa twarogowa przechowywana w naczyniu zajmie więcej miejsca.

Tkanina bawełniana

Do krótkotrwałego przechowywania można użyć bawełnianej szmatki. Materiał lekko zwilża się wodą, następnie zawija się w niego twaróg, a zapakowany produkt umieszcza się w dowolnym szczelnie zamkniętym pojemniku. Wskazane jest umieszczenie pojemnika w lodówce. Nie wydłuży to okresu przydatności do spożycia, ale zachowa teksturę i smak, dzięki czemu ziarna nie wyschną na świeżym powietrzu.

Twaróg w tkaninie

Tkanina bawełniana doskonale nadaje się do przechowywania twarogu.

Emalia i wyroby szklane

Dobrym pojemnikiem do przechowywania są naczynia szklane lub emaliowane. Materiał takiego pojemnika nie wejdzie w reakcje chemiczne z żywnością, co zapobiegnie przedwczesnemu zepsuciu. Aby przedłużyć jego trwałość, musisz wybrać odpowiedni rozmiar naczynia. Wskazane jest, aby nie zostawiać zbyt dużo wolnego miejsca. zwiększy to obszar kontaktu z powietrzem.

Na dnie naczynia układana jest płócienna serwetka, która utrzymuje kruchość masy. W przypadku chudego twarogu ten środek jest wystarczający: ziarna można przenieść do pojemnika i przykryć pokrywką lub folią spożywczą. Jeśli procent tłuszczu jest wysoki lub masz przed sobą domowy produkt, możesz dodatkowo położyć na dnie kostkę rafinowanego cukru. Pochłaniając nadmiar wilgoci, sztuczka ta zapobiegnie jełczeniu i utrzyma przyjemny smak.

Optymalne warunki przechowywania twarogu w lodówce

Przy tworzeniu optymalnych warunków średni okres trwałości dla różnych rodzajów fermentowanego produktu mlecznego jest wskazany w poniższej tabeli.

Produkt Reżim temperaturowy Okres trwałości
Twarożek pasteryzowany kupowany w sklepie w opakowaniu próżniowym 0…+8 °C 2-4 tygodnie
Otwarte opakowanie twarogu sklepowego 0…+8 °C 3-5 dni
Mrożony, pasteryzowany twaróg sklepowy -16…-26°C 6-8 tygodni
Domowy twarożek 0…+8 °C 2 dni
Twaróg 0…+8 °C 3-7 dni

Przechowuj produkt

Okres przechowywania produktu w sklepie zależy od kilku czynników: składu, zawartości tłuszczu, rodzaju opakowania itp. Twarożek możesz przechowywać w worku próżniowym do 1 miesiąca, ale musisz sprawdzić informacje podane przez producenta. Najczęściej w przypadku fermentowanych produktów mlecznych dla dzieci okres przydatności do spożycia skraca się do 2 tygodni. 

Producenci twarogów dla niemowląt podają na etykiecie, że po otwarciu zawartość nie może być przechowywana. Nadętych i uszkodzonych opakowań nie można kupić: z powodu naruszenia warunków przechowywania produkty w nich ulegają szybszemu zniszczeniu.

Jeśli wsypałeś ziarna do miski, okres przydatności do spożycia będzie zależał od materiału pojemnika i obecności pokrywki. W zamkniętym plastikowym pojemniku twarożek jest przechowywany do 3 dni. Sfermentowany produkt mleczny można przechowywać w emaliowanym lub szklanym pojemniku z pokrywką do 5 dni. W otwartym pojemniku twaróg zepsuje się w ciągu dnia.

Jeśli chcesz przechowywać dużą ilość twarogu, przed włożeniem do naczynia podziel go na małe kawałki. Pozwoli to na bardziej równomierne schłodzenie fasoli, zapobiegając szybkiemu zepsuciu. Umieść naczynia lub opakowania z zawartością na półce o najniższej temperaturze. Nie umieszczaj pojemników z twarogiem na przegródkach w drzwiach. Podczas otwierania i zamykania opakowanie zostanie nadmuchane falą ciepłego powietrza, co skróci okres przydatności do spożycia.

Aby zmaksymalizować trwałość, możesz zamrozić twaróg.

Najpierw spłynie zbyt mokra masa. Pozostawia się na sicie z gazą w lodówce na 3-4 godziny. Wskazane jest przechowywanie masy w worku próżniowym, rozprowadzając produkt cienką warstwą. Pozwoli to na bardziej równomierne nagrzewanie i schładzanie. Jeśli nie ma odsysacza, powietrze należy usunąć za pomocą rurki koktajlowej.

Twarożek w pojemniku

Twaróg sklepowy można zamrozić, umieszczając go w szklanym pojemniku z pokrywką.

Masę można również zamrozić w szklanym pojemniku z hermetyczną pokrywką, ale jest to mniej wygodne: produkt schłodzi się dłużej, trudniej będzie oderwać wymaganą ilość. W tej formie twarożek jest przechowywany przez 6-8 tygodni.

Zważony i do domu

Produkt rustykalny i twarożek sprzedawane na wagę są przechowywane tylko przez 2 dni w optymalnych warunkach. W wysokich temperaturach lub nieszczelnych opakowaniach proces zakwaszania przebiega szybciej. Aby zapobiec przedwczesnemu zepsuciu, do przechowywania zaleca się stosowanie bawełnianej szmatki i pojemnika z pokrywką lub folią.

Domowy twarożek często staje się przyczyną zatrucia, ponieważ w większości przypadków kupujący nie zna daty produkcji produktu.

Aby uniknąć zatrucia, musisz sprawdzić zapach i smak masy. Zaleca się użycie twarogu w ciągu 24 godzin od daty zakupu, ponieważ przez część okresu przechowywania produkt znajdował się w sklepie. Jeśli masa jest trochę wietrzna, możesz dodać do niej kwaśną śmietanę, aby odświeżyć. Wygląd kwaśnego smaku jest dopuszczalny, jednak taki twarożek najlepiej nadaje się do pieczenia. W przypadku pojawienia się goryczy produkt należy wyrzucić.

Domowy twarożek zaleca się spożywać w ciągu dnia.

Domowy twarożek jest często sprzedawany na wagę w plastikowych torebkach, ale produktu nie można długo przechowywać w takim opakowaniu. Folia nie przepuszcza powietrza i wilgoci, co tworzy wewnątrz efekt cieplarniany. Ciecz odparowuje z twarogu i zaczyna się zatrzymywać, co prowadzi do jego szybkiego zepsucia. Już po 2-4 godzinach takiego przechowywania produkt może mieć gorzki smak.

Twaróg

Masę twarogową często przygotowuje się z prawie kwaśnego sfermentowanego produktu mlecznego, dodając rodzynki, cukier, słodki syrop itp. Z tego powodu, nawet jeśli przestrzegany jest termin przydatności do spożycia, nie zaleca się stosowania deserów od nieznanych producentów: może to prowadzić do zatrucia. Prawidłowo wykonaną masę można przechowywać od 3 do 7 dni. Zależy to od opakowania i obecności konserwantów w składzie.

Najdłużej przechowywane są desery zapakowane w kubki lub tacki. Po otwarciu pojemnika masę należy spożyć w ciągu 24 godzin.

Okres ważności twarogu w temperaturze pokojowej

Bez lodówki i akcesoriów produkt może pozostać świeży przez 4-5 godzin, ale najczęściej zaczyna się psuć po 2 godzinach. Latem i przy bliskiej lokalizacji urządzeń grzewczych okres przydatności do spożycia skraca się 2 razy. Wcześniej, zanim wynaleziono lodówki, twaróg zawijano w wilgotną szmatkę i odstawiano w suche miejsce. Temperatura w spiżarni nie przekraczała +15°C. W tych warunkach produkt był przechowywany do 2 dni.

Istnieje metoda, która pozwala wydłużyć okres przydatności do spożycia do 1 tygodnia bez lodówki.

Proces krok po kroku wygląda następująco:

  1. Naczynia emaliowane sterylizuje się wrzątkiem lub gorącą parą. Pojemnik jest suszony, aby nadmiar płynu nie dostał się do produktu.
  2. Na dno naczynia wlewa się grubą sól. Na wierzchu połóż twarożek.
  3. Kawałek czystej szmatki nasączony jest solą fizjologiczną i dokładnie wykręcony. Przykryj masę materiałem.
  4. Na wierzchu konstrukcji umieszczana jest płyta z obciążeniem.

Na koniec naczynia emaliowane umieszcza się w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza +15°C.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska