Fitosterole: substancje „zdrowe dla serca”, które mogą szkodzić

Fitosterole (fitosterole) lub sterole / sterole roślinne to rodzina cząsteczek związanych z cholesterolem.

Występują w błonach komórkowych roślin, gdzie odgrywają ważną rolę – podobnie jak cholesterol u ludzi.

Najczęstsze fitosterole w Twojej diecie to kampesterol, sitosterol i stigmasterol. Stanole roślinne – kolejny związek występujący w Twojej diecie – są podobne do fitosteroli.

Podczas gdy ludzie są w stanie funkcjonować zarówno z cholesterolem, jak i fitosterolem w swoich systemach, twoje ciało preferuje cholesterol (1).

W rzeczywistości masz dwa enzymy zwane sterolinami – regulują one, które sterole mogą dostać się do twojego organizmu z jelit.

Przechodzi przez nią tylko niewielka ilość fitosteroli – w porównaniu do 55% cholesterolu (2).

Fitosterole są roślinnymi odpowiednikami cholesterolu u zwierząt. Mają podobną strukturę molekularną, ale są inaczej metabolizowane.

Zawartość fitosteroli w olejach roślinnych i margarynie

Wiele zdrowych pokarmów roślinnych, w tym orzechy, nasiona, owoce, warzywa i rośliny strączkowe, zawiera znaczne ilości fitosteroli.

Przypuszcza się, że starożytni łowcy-zbieracze, którzy jedli rośliny, spożywali duże ilości fitosteroli (3).

Jednak w porównaniu z nowoczesnymi dietami nie jest to do końca prawdą.

Oleje roślinne są bardzo bogate w fitosterole. Ponieważ te oleje są dodawane do wielu przetworzonych produktów spożywczych, całkowite spożycie fitosteroli w diecie jest prawdopodobnie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej (4).

Zboża mają również niską zawartość fitosteroli i mogą być głównym źródłem dla osób, które jedzą dużo ziaren (5).

Co więcej, fitosterole dodawane są do margaryn, które są następnie oznaczane jako „obniżające poziom cholesterolu” i mają zapobiegać chorobom serca.

Oleje roślinne i margaryny są bogate w fitosterole. Ponieważ oleje roślinne są dodawane do wielu przetworzonych produktów spożywczych, stężenie fitosteroli w diecie jest prawdopodobnie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Może mieć niewielki wpływ na zdrowie serca

Jest dobrze udokumentowany fakt, że fitosterole mogą obniżać poziom cholesterolu.

Spożywanie 2-3 gram fitosteroli dziennie przez 3-4 tygodnie może obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL o około 10% (6, 7).

Związki te są szczególnie skuteczne u osób, które mają wysoki poziom cholesterolu – niezależnie od tego, czy przyjmują leki obniżające poziom cholesterolu, czy statyny (6, 8, zaufane).

Uważa się, że fitosterole działają poprzez konkurowanie o te same enzymy, co cholesterol w jelitach, skutecznie zapobiegając wchłanianiu cholesterolu (1).

Chociaż wysoki poziom cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, prawdopodobnie nie są one przyczyną chorób sercowo-naczyniowych.

Z tego powodu nie jest jasne, czy obniżenie poziomu cholesterolu wpływa na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Fitosterole mogą obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL o około 10%. Jednak może to nie poprawić zdrowia serca.

Wiele osób spekuluje, że fitosterole mogą zapobiegać zawałom serca, ponieważ obniżają poziom cholesterolu.

Jednak żadne badania nie pokazują, że fitosterole mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, udaru lub śmierci.

Paradoksalnie fitosterole mogą zwiększyć Twoje ryzyko. Liczne badania na ludziach powiązały wysokie spożycie fitosteroli ze zwiększonym ryzykiem chorób serca (9, 10, 11).

Ponadto duże badanie skandynawskie wykazało, że wśród osób z chorobami układu krążenia osoby z największą liczbą fitosteroli we krwi były bardziej narażone na kolejny zawał serca (12).

Inne badanie mężczyzn z chorobami serca wykazało, że osoby z najwyższym ryzykiem zawału serca miały trzykrotnie większe ryzyko, jeśli miały wysokie stężenia fitosteroli we krwi (13).

Co więcej, badania na szczurach i myszach pokazują, że fitosterole zwiększają tworzenie się blaszek cholesterolu w tętnicach, sprzyjają udarowi i skracają oczekiwaną długość życia (14, 15).

Podczas gdy wiele autorytetów w dziedzinie zdrowia, takich jak American Heart Association, nadal zaleca fitosterole w celu poprawy zdrowia serca, inni się z tym nie zgadzają.

Na przykład Niemiecka Komisja Leków , francuska Agencja Norm Żywności (ANSES) i Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE) nie zalecają stosowania fitosteroli w profilaktyce chorób układu krążenia (1, 16).

Należy pamiętać, że rzadkie zaburzenie genetyczne zwane sitosterolemią powoduje, że niektórzy ludzie wchłaniają duże ilości fitosteroli do krwiobiegu. Zwiększa to ryzyko chorób serca (17).

Chociaż fitosterole prowadzą do obniżenia poziomu cholesterolu, wiele badań pokazuje, że mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

Niektóre dowody sugerują, że fitosterole mogą zmniejszać ryzyko raka.

Badania na ludziach pokazują, że ludzie, którzy spożywają najwięcej fitosteroli, mają mniejsze ryzyko raka żołądka, płuc, piersi i jajnika (18, 19, 20, 21).

Badania na zwierzętach pokazują również, że fitosterole mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe, pomagając spowolnić wzrost i rozprzestrzenianie się guzów (22, 23, 24, 25).

Jednak badania na ludziach, które to potwierdzają, są czysto obserwacyjne. Ten rodzaj badań nie dostarcza żadnych dowodów naukowych.

Dlatego potrzebne są dalsze badania.

Badania na ludziach i zwierzętach pokazują, że spożywanie fitosteroli wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka. Potrzebne są jednak dalsze badania.

  • Od tysiącleci fitosterole są częścią diety człowieka jako składnik warzyw, owoców, roślin strączkowych i innych pokarmów roślinnych.
  • Jednak dieta współczesnego człowieka zawiera nienaturalnie duże ilości – głównie ze względu na spożywanie rafinowanych olejów roślinnych i wzbogaconej żywności.
  • Chociaż uważa się, że wysokie spożycie fitosteroli jest dobre dla serca, dowody sugerują, że jest bardziej prawdopodobne, że powoduje choroby serca niż im zapobiega.
  • Chociaż dobrze jest spożywać fitosterole z pełnowartościowych pokarmów roślinnych, najlepiej unikać jedzenia żywności wzbogaconej fitosterolami lub przyjmowania suplementów.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska