Fasola może być stosowana przy cukrzycy typu 2

Fasola jest szczególnie korzystna dla diabetyków, ponieważ pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z hiperglikemią, takich jak choroby serca.

Planując dietę, pamiętaj, że 60 gramów ugotowanej fasoli dostarcza około 80 kalorii i 15 gramów węglowodanów. Jeśli używasz fasoli jako substytutu białka zwierzęcego, porcja powinna wynosić 120 gramów ugotowanej fasoli (około 160 kalorii i 30 gramów białka).

Zawartość składników odżywczych w różnych rodzajach fasoli może się nieznacznie różnić. Oto informacje na temat składników odżywczych obecnych w jednej standardowej porcji (60 gramów) gotowanej fasoli:

Fasola jest dobrą alternatywą dla mięsa ze względu na wysoką zawartość białka. W przeciwieństwie do mięsa fasola nie zawiera tłuszczów nasyconych, co czyni ją zdrową żywnością.

Fasola należy do produktów bogatych w skrobię, podobnie jak chleb i ziemniaki. Warto jednak pamiętać, że zwykle zawierają dużo więcej białka i błonnika niż inne produkty bogate w skrobię.

Która fasola jest dobra na cukrzycę typu 2

Fasola jest bogata w błonnik (błonnik pokarmowy), część pożywienia roślinnego, której organizm nie może strawić i wchłonąć. Wszystkie rośliny strączkowe zawierają rozpuszczalny błonnik, który rozpuszcza się w wodzie, tworząc żelopodobną substancję, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy. Błonnik ten występuje w kilku rodzajach fasoli.

Czarna fasola

Według Health Mad , głęboki, bogaty kolor czarnej fasoli zawdzięczamy substancjom zwanym flawonoidami antocyjanów, które są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają odtruć organizm i naprawić uszkodzenia komórek. 100 gramów suszonej czarnej fasoli zawiera 16 gramów błonnika – to ponad połowa dziennego zapotrzebowania na błonnik. Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w czarnej fasoli pomaga obniżyć poziom cholesterolu i stabilizować poziom cukru we krwi, zapewniając lepszą kontrolę cukrzycy. Czarna fasola zawiera również minerał molibden i witaminę B6 (kwas foliowy), ważny składnik odżywczy dla kobiet w ciąży, który również chroni przed chorobami układu krążenia.

Fasola księżycowa

Fasola księżycowa jest również korzystna dla zdrowia osób z cukrzycą typu 2, ponieważ jest bogata w błonnik, który wspomaga trawienie i dobre zdrowie okrężnicy. Ten bogaty w błonnik pokarm pomaga organizmowi kontrolować wagę ciała i stabilizować poziom glukozy we krwi. Fasola księżycowa jest dobrym źródłem manganu, magnezu i żelaza, które są ważne dla metabolizmu energetycznego i zdrowia kości. Mangan jest również ważny dla rozkładu tłuszczów, białek i węglowodanów. Fasola księżycowa zawiera również białko i węglowodany i jest niskokaloryczna, uboga w sód i tłuszcze nasycone.

czerwona fasola

Czerwona fasola ma czerwonawo-brązowy kolor i jest powszechnie stosowana w potrawach, takich jak chili, ryż i zupy. Ten rodzaj fasoli jest bardzo korzystny dla diabetyków, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszyć masę ciała, poprawić trawienie i kontrolować poziom cukru we krwi. Rozpuszczalny błonnik w czerwonej fasoli pomaga w utrzymaniu zdrowego przewodu pokarmowego i obniża poziom cholesterolu we krwi. Podobnie jak inne rodzaje fasoli, zawiera również kwas foliowy i białko oraz ma niską zawartość tłuszczu, cholesterolu, kalorii i sodu.

Oprócz tego, że są pożywne i beztłuszczowe, rośliny strączkowe są również wszechstronne. Można je stosować jako przystawkę lub dodawać do sałatek, zup, zapiekanek, ryżu pełnoziarnistego lub dowolnego innego dania. Łącząc fasolę z innymi pokarmami, kontrolowanie spożycia i oszacowanie ładunku glikemicznego posiłku może być trudne.

Fasola może być trochę bez smaku, więc uważaj z dodawaniem soli lub jedzeniem fasoli z puszki ze smalcem. Cukrzyca zwiększa ryzyko problemów z sercem. Nie zmniejszaj zdrowotnych właściwości fasoli, dodając zbyt dużo soli lub słonych potraw. Nadmiar soli może podnieść ciśnienie krwi. Zamiast tego eksperymentuj z innymi przyprawami, takimi jak kminek, czosnek i szałwia.

Fasola jest zdrowym dodatkiem do diety cukrzycowej typu 2 – jest łatwa do przechowywania i niedroga. Fasola w puszkach może być przechowywana przez długi czas, dzięki czemu jest doskonałą, roślinną podstawą o niskim indeksie glikemicznym, która jest również bardzo wygodna, szybka i łatwa do dodania do różnych posiłków.

Najważniejsze jest to, że fasola powinna być podstawą diety, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę. Badanie przeprowadzone przez JAMA wykazało, że spożywanie większej ilości fasoli, soczewicy i innych roślin strączkowych pomogło osobom z cukrzycą typu 2 poprawić kontrolę glikemii i zmniejszyć ryzyko chorób serca.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska