Dlaczego sadzonki pomidorów więdną i opadają

Po wyborze

Jeśli sadzonki usychają i opadają, przyczyną tego może być choroba siewek. Choroby pojawiają się z powodu niewłaściwej pielęgnacji, uszkodzenia przez szkodniki lub złej jakości gleby. Najczęstsze przyczyny więdnięcia i opadania siewek można nazwać chorobami, takimi jak fusarium i czarna noga.

Niewłaściwa opieka

Oprócz chorób przyczyną upadku sadzonek może być pogrubienie siewek. Przy obfitych plonach rosnącym roślinom brakuje składników odżywczych, wilgoci i tlenu. Optymalna odległość między nasionami to 3-5 centymetrów.

Sadzonki wymagają regularnego i umiarkowanego podlewania. Kiedy gleba się przelewa, staje się kwaśna, podczas gdy rośliny rozciągają się w górę, liście żółkną, więdną. Sadzonka następnie opada. Przy braku wilgoci rośliny również więdną, opadają, a następnie umierają. W obu przypadkach rozwijają brak składników odżywczych.

Sadzonki pomidorów boją się bezpośredniego światła słonecznego i nadmiaru światła, z którego liście roślin mogą nie tylko uschnąć, ale także wypalić się. Nie należy ustawiać pojemników z roślinami na mocno nagrzanych parapetach. Dzień świetlny nie powinien przekraczać 12 godzin.

Brak oświetlenia prowadzi również do więdnięcia roślin. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła dla sadzonek, sadzonki rozciągają się i leżą na ziemi.

Sadzonki często opadają z powodu wysokich temperatur, które wzrosły do ​​35 stopni lub więcej. Stopniowo rośliny przegrzewają się i zaczynają więdnąć. Pojemników z sadzonkami nie należy ustawiać w pobliżu grzejników i urządzeń emitujących ciepło.

Niskie temperatury mają również negatywny wpływ na pomidory. Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie do 15 stopni, rośliny przestają rosnąć, przestają się rozwijać i zaczynają więdnąć.

Sadzonki w pojemnikach mogą spaść z powodu braku niezbędnych do rozwoju nawozów mineralnych i organicznych. Przy nadmiarze azotu łodyga staje się kwaśna, a system korzeniowy płonie. Przy niewłaściwym karmieniu na powierzchni gleby pojawia się gęsta biaława skorupa.

Po wyborze

Jeśli sadzonki opadają po zbiorze, przyczyną tego może być skład gleby lub niewłaściwy przesadzenie lub brak stwardnienia sadzonek przed przesadzeniem. Pomidory nie rozwijają się dobrze na glebach ciężkich o odczynie kwaśnym lub zasadowym.

Podczas zbioru, jeśli korzenie roślin nie zostały wyprostowane, stają się one gęstsze, przestają otrzymywać pożywienie, tlen i wilgoć i zaczynają opadać, a następnie obumierają.

W przypadku braku stwardnienia rośliny doświadczają stresu podczas przesadzania i często opadają, a czasem obumierają.

Co robić, jak pomóc pomidorom

Co robić, jak pomóc pomidorom

Kiedy na sadzonkach pojawiają się choroby, musisz działać natychmiast.

Fusarium pojawia się z powodu niewystarczającej dezynfekcji lub całkowitego braku obróbki gleby i pojemników, w których rosną sadzonki. Rośliny wysychają nawet przy regularnym podlewaniu. Grzyby zarażają korzenie, pozbawiając łodygi niezbędnego pożywienia.

Korzenie rośliny są usuwane z ziemi i dokładnie badane. Na dużych sadzonkach w dolnej części łodygi naczynia nabierają ciemnobrązowego koloru. Silnie zakażone sadzonki ze zwiędłymi korzeniami i liśćmi są usuwane.

Aby wyeliminować chorobę w początkowej fazie, sadzonki traktuje się dwa razy dziennie Fundazolem (10 gramów na 10 litrów wody) i przesadza do nowej gleby zdezynfekowanej nadmanganianem potasu. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby zdezynfekować pojemnik na sadzonki, do którego zostanie przesadzony.

Czarna noga rozwija się w stojącej wodzie. Korzenie gniją, co prowadzi do śmierci roślin. Pierwszą oznaką choroby jest czernienie pędów przy szyjce korzenia.

Choroba jest trudna do leczenia, dotknięte nią rośliny prawie wszystkie umierają. W początkowej fazie zmiany sadzonki przesadza się do nowej gleby potraktowanej nadmanganianem potasu. Korzenie przed sadzeniem są traktowane pokruszonym węglem drzewnym lub popiołem.

Chorobie można zapobiegać za pomocą środków zapobiegawczych. Gleba podczas sadzenia jest dezynfekowana roztworem nadmanganianu potasu. Dobrą opcją jest zakupiona w sklepie gotowa mieszanka. Po podlaniu glebę posypuje się piaskiem.

Co to jest czarna noga i jak sobie z nią radzić: wideo

Przy zwiększonej kwasowości gleby sadzonki pomidorów można uratować dopiero po przesadzeniu roślin do mieszanki gleby odtlenionej popiołem drzewnym.

Gleba alkaliczna jest zamieniana na świeżą z dodatkiem mąki dolomitowej.

Sadzonki nie lubią nadmiaru wilgoci. Aby chronić sadzonki przed stagnacją wilgoci w glebie, w pojemnikach umieszcza się drenaż.

Na dnie pojemników wykonane są otwory, aby nadmiar wody mógł spływać do tac. Nagromadzona w tacach wilgoć zostaje wylana. Otwory są czyszczone z ziemi co 2 tygodnie. Kiedy wilgoć w glebie zatrzymuje się, sadzonki nie są najpierw podlewane, a następnie nawadniane z butelki z rozpylaczem.

Brak wilgoci wpływa również negatywnie na sadzonki. Przesuszona ziemia kruszy się, dopływ składników odżywczych do systemu korzeniowego ustaje.

Pierwszą oznaką braku wilgoci jest więdnięcie sadzonek. Jeśli reżim nawadniania nie zostanie przywrócony na czas, liście zaczną wysychać, co prowadzi do śmierci kiełków. Aby przywrócić odżywianie, sadzonki podlewa się niewielką ilością wody. Na roślinę zużywa się około 30 mililitrów wody.

Aby zrekompensować brak światła w pomieszczeniu pojemnik z sadzonkami przenosi się do jasnego okna, ocieplonego balkonu, loggii lub dodatkowo doświetla świetlówką lub fitolampem. Godziny dzienne są przedłużone do 12 godzin.

Dodatkowe oświetlenie sadzonek przeprowadza się w godzinach wieczornych i porannych oraz w razie potrzeby w ciągu dnia, jeśli dzień jest pochmurny. Nie włączaj lampy w nocy, ponieważ może to zaszkodzić roślinom.

Oświetlenie sadzonek

Jeśli promienie słoneczne są zbyt jasne i szkodzą sadzonkom, szkło przykrywa się białym papierem, co uchroni delikatne liście przed przegrzaniem.

W przypadku złożonego opatrunku górnego fosfor, azot, potas stosuje się co najmniej 2 razy podczas rozwoju sadzonek, zgodnie z normą. Nawozy fosforowe stosuje się na tydzień przed przesadzeniem sadzonek do stałego miejsca wzrostu. Wszystkie nawozy aplikowane są w postaci płynnej.

Przy nadmiarze azotu usuwa się gęsty białawy film na powierzchni ziemi, a glebę podlewa się przez pewien czas roztworem humianu sodu (15 gramów leku na wiadro wody).

Podczas przesadzania sadzonek do stałego miejsca sadzonki często więdną i opadają. Aby temu zapobiec, przeprowadza się wstępne utwardzanie roślin. Aby to zrobić, w nocy umieszcza się je w chłodniejszym pomieszczeniu, bez przeciągów. Wietrzenie pomieszczenia odbywa się bez sadzonek. Przy stabilnej, ciepłej pogodzie jest wystawiony na ulicę i wieczorem sprowadzany z powrotem do pokoju. W obecności szklarni rośliny trafiają tam przez całą dobę.

Warunki do uprawy zdrowych sadzonek pomidorów

Warunki do uprawy zdrowych sadzonek pomidorów

Dla wzrostu silnych zdrowych sadzonek należy przestrzegać pewnych warunków.

Do siewu nasion i sadzenia sadzonek pomidorów lepiej jest wziąć mieszankę gleby zakupioną w kwiaciarni. Grunt przygotowany samodzielnie, składający się z gleby, torfu, zbutwiałej próchnicy i piasku rzecznego w proporcjach 1,5:1:1:0,5. Do przygotowanej mieszanki dodaje się nawozy superfosfatowe, mocznikowe i potasowe.

Mieszankę gleby należy poddać działaniu nadmanganianu potasu lub kalcynować w piecu. Aby uzyskać luz i lepszą transmisję wilgoci, koniecznie dodaje się do niego piasek rzeczny.

Pojemnik na sadzonki przed napełnieniem glebą traktuje się gorącym roztworem nadmanganianu potasu.

Nasiona przed siewem przez 3 godziny traktuje się lekami immunostymulującymi, takimi jak Immunocytophyte (tabletka leku na 15 gramów wody na 5 gramów nasion).

Podczas wysiewu nasion w przygotowanej glebie umieszcza się je w równej odległości od siebie (3-5 centymetrów). Jeśli to możliwe, od razu sadza się je w oddzielnych pojemnikach lub tabletkach torfowych.

Siew nasion

Zbieranie sadzonek przeprowadza się, gdy na pędach pojawiają się 2-3 główne liście. Podczas przesadzania główny korzeń jest ściśnięty, co ułatwia sadzonkom przeniesienie przeszczepu.

Uprawy podlewa się ciepłą wodą, po czym kiełki usuwa się z gleby. Podczas zbioru w celu rozwoju systemu korzeniowego czubki korzeni są odrywane od siewek. Sadzonki umieszcza się w otworach, korzenie prostuje i posypuje ziemią.

Jeśli zbiór odbywa się w pomieszczeniu, pojemnik na sadzonki przenosi się do źródła ciepła, na przykład do grzejnika lub grzejnika, aby usunąć nadmiar wilgoci po przesadzeniu.

Jeśli zbieranie sadzonek odbywa się w szklarni, możesz pozbyć się nadmiaru wilgoci, posypując ziemię suchym piaskiem lub suchymi trocinami. Piasek (trociny) wchłania wilgoć w ciągu 1 godziny, po czym jest ostrożnie usuwany z łóżek. Nie da się przewietrzyć szklarni!

Podlewanie sadzonek powinno być regularne i z wystarczającą ilością wody. Po podlaniu glebę rozluźnia się cienkim patyczkiem, co pomaga nasycić korzenie sadzonek tlenem. Rośliny mają zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Sadzonki podczas wietrzenia przenoszone są do innego pomieszczenia. Szkice są niedozwolone!

Aby sadzonki nie były powolne, zapewniono im stabilną temperaturę powietrza i gleby oraz niezbędną ilość światła. Rośliny umieszcza się w pomieszczeniu o temperaturze powietrza 20-22 stopni.

Tylko wyklute sadzonki są objęte całodobową ochroną. Rosnące rośliny potrzebują jasnego światła przez 12 godzin dziennie. Ten czas wystarczy, aby w pełni nasyciły się składnikami odżywczymi.

Aby nakarmić sadzonki pomidorów, pobiera się 0,5 litra naparu dziewanny lub odchodów kurczaka i 100 gramów popiołu drzewnego na wiadro wody. Opatrunek górny powtarza się po 10 dniach.

Karmienie sadzonek

Możesz użyć tego rozwiązania: 30 gramów superfosfatu, 20 gramów siarczanu potasu, 10 gramów azotanu amonu w wiadrze ciepłej wody.

Stosowany jest również roztwór: 40 gramów superfosfatu, 25 gramów siarczanu potasu na 10 litrów wody.

Obserwując wszystkie warunki, sadzonki rosną, rosną w siłę, a po przesadzeniu na stałe miejsce szybko zapuszczają korzenie i rosną.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska