Dlaczego pomidory w środku są białe, twarde i na wpół dojrzałe?

Dlaczego pomidory są w białych i twardych ścianach?

Nierównomiernie dojrzewające pomidory są czasem oznaką określonej odmiany. Jak również manifestacja białej miazgi wewnątrz płodu.

Pojawienie się hybryd z białymi żyłkami „zawdzięcza” genom. Hodowcy specjalnie wprowadzili tę cechę do odmian uprawianych na masową sprzedaż. Rodzaj „ramki” zwiększa przenośność owoców i wydłuża okres przydatności do spożycia.

Jednoczesne połączenie dwóch znaków pojawia się natychmiast z zupełnie innych powodów.

Złe odżywianie

Opisana sytuacja prowadzi do niedoboru pierwiastków śladowych – przede wszystkim potasu, a także magnezu i wapnia. Niedobór może wystąpić nawet wtedy, gdy w samej glebie jest ich dużo. Oznacza to, że istnieją dodatkowe czynniki wpływające na słabą absorpcję składników chemicznych przez rośliny.

Przyczyny niedoboru mikroelementów w pomidorach

Czynnik Osobliwości
Wysokie temperatury Ciepło powyżej 35 stopni prowadzi do tego, że pomidory przestają wchłaniać potas i nie dojrzewają na szypułce. Z tego powodu nie powstaje likopen, który jest odpowiedzialny za produkcję czerwonego pigmentu.
brak światła Przy zagęszczonych nasadzeniach, a także nadmiarze zielonej masy na krzaku (nie szczypanie) owoce otrzymują mniej potasu i magnezu. Oznacza to, że roślina nie produkuje likopenu.
Za dużo azotu Obornik (który ogrodnicy nazywają „złotem właściciela daczy”) zawiera dużą ilość azotu. Jeśli przesadzisz z tym nawozem, pomidory przestaną wchłaniać większość przydatnych pierwiastków śladowych.
Niedobór wilgoci W porze suchej z niewystarczającym podlewaniem korzenie roślin mają trudności z wchłanianiem składników odżywczych z gleby.
Głód mineralny Z wielu powodów mieszkańcy lata nie mieli czasu na nawożenie łóżek. Spowalnia to dojrzewanie i daje biały miąższ.


Aby w końcu upewnić się, że winny jest brak pierwiastków śladowych, należy zwracać uwagę nie tylko na owoce. Na dolnych liściach w tym przypadku płytki na krawędziach wyglądają jak spalone.

Infekcja wirusowa

Infekcja wirusowa

Szorstki biały miąższ w pomidorach i słabe dojrzewanie prowokują choroby. Opisane objawy odnoszą się do objawów fitoplazmozy (popularnie znanej jako stolbur). W tej sytuacji powinny pojawić się również inne funkcje:

  • problem zaczyna się już w fazie pączkowania – większość kwiatów staje się bezpłodna;
  • płatki kwiatostanów są drobne, blade, czasem zrastają się w dzwoneczki;
  • łodygi grubieją i gęstnieją;
  • liście również stają się mniejsze, wyginają się w górę i nabierają różowo-fioletowego odcienia.

Po zauważeniu tych znaków na pomidorach warto również zbadać sąsiednie łóżka. Fitoplazmoza infekuje paprykę, seler i inne psiankowate.

Co zrobić, aby temu zapobiec

Co zrobić, aby temu zapobiec

Jeśli problem jest związany z cechami fizjologicznymi, łatwo go naprawić, podejmując następujące kroki:

  • ustanowienie technologii rolniczej na łóżkach, zwłaszcza poprzez normalizację reżimu nawadniania;
  • ograniczyć nawożenie krzewów azotem;
  • wybieraj złożone nawozy o wysokiej zawartości potasu;
  • dbanie o niedobór składników mineralnych, wprowadzenie do gleby azotynu lub monofosforanu potasu; chemikalia można zastąpić środkiem ludowym – naparem popiołu (6 filiżanek proszku na wiadro wody);
  • popiół można po prostu posypać na łóżkach obok krzaków;
  • jeśli pomidory są uprawiane w szklarni, rozsądnie jest wybielić szklany dach budynku.

Po znalezieniu oznak choroby wirusowej problem będzie musiał zostać radykalnie rozwiązany. Fitoplazmoza nie jest leczona, więc wszystkie chore rośliny są usuwane z ogrodu i spalane poza terenem.

Zapobieganie

Jednym ze sposobów na uratowanie zbiorów jest podjęcie z wyprzedzeniem wszelkich niezbędnych środków. Główne zapobieganie jest następujące:

  • pomidory uprawia się w sadzonkach, przestrzegając zasad drenażu;
  • wybierz odpowiednią działkę na łóżka – dobrze oświetloną, z ochroną przed wiatrem;
  • nie można sadzić ozdobnych kwiatów obok pomidorów – wabią mszyce;
  • brana jest pod uwagę kwasowość gleby – potrzebne są iły i piaskowce o pH 6;
  • ważny jest płodozmian – pomidorów nie sadzi się po psiankowatych, aby uniknąć infekcji grzybiczych; najlepszymi poprzednikami są rośliny strączkowe, cebula i ogórki, które wzbogacają glebę w niezbędne mikroelementy;
  • azot jest niezbędny dla łóżek, ale materia organiczna jest wprowadzana do gleby jesienią, a wiosną i latem preferowana jest woda mineralna o minimalnej zawartości tego pierwiastka; w okresie owocowania lepiej go całkowicie wykluczyć;
  • do siewu wybiera się nasiona wysokiej jakości, które muszą przejść specjalne szkolenie (stratyfikacja, dezynfekcja itp.);
  • szczególną troską o pomidory jest szczypanie; dotyczy to zwłaszcza odmian nieokreślonych;
  • sadząc sadzonki na łóżkach, sadzonki nie powinny być zatłoczone – pamiętaj o zachowaniu optymalnych odległości między nimi a rzędami;
  • w regionach o gorącym klimacie lepiej jest preferować odmiany nisko rosnące o krótkim okresie dojrzewania;
  • zapobieganie fitoplazmozie obejmuje walkę z koloniami mszyc – są głównymi nosicielami wirusa;
  • okresowo kulturę traktuje się insektycydami (ale nie w okresie owocowania);
  • w celu zapobiegania i zwalczania owadów i chorób od drugiej połowy lipca krzewy spryskuje się płynem Bordeaux;
  • od połowy sierpnia szczypią łodygi i usuwają te pędzle, na których owoce nie są przywiązane;
  • podlewanie odbywa się regularnie, bez czekania na wyschnięcie gleby, ale także bez jej podlewania; jednocześnie starają się, aby wilgoć nie opadała na liście, ale trafiała bezpośrednio do korzeni; zaleca się zamontowanie systemu kroplowego na miejscu;
  • również okresowo przeprowadzaj spulchnianie gleby, lekkie hilling, usuwanie chwastów.

Jeśli białe smugi w miąższu lub nierównomierna dojrzałość pomidorów kojarzą się z cechą odmianową, należy zrezygnować z tego gatunku, wybierając inne pomidory na kolejny sezon.

Czy można je jeść?

Czy można je jeść?

Owoce dotknięte opisanym problemem wyglądają jak prawdziwe „dziwaki”. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wątpliwości, czy są jadalne. Pomidory same w sobie są nieszkodliwe (nie licząc zielonych „czapek”, w których gromadzi się trująca solanina).

Wyrzucanie „brzydkich” owoców nie jest tego warte. Czerwony miąższ można stosować w sałatkach, usuwając białe twarde żyłki i niedojrzałe obszary. Niektóre gospodynie domowe przechowują nawet pomidory na zimę. Jednocześnie marynata ma prawdziwy pomidorowy smak, ale same owoce nie mają wysokich walorów smakowych.

Jeśli chodzi o pomidory zaatakowane przez grzyby, powinny być one objęte tabu. W tym przypadku zarodniki wnikają nawet w dojrzałą miazgę, nie ukazując się w żaden sposób. W organizmie człowieka mogą powodować rozwój poważnych chorób (najłatwiejszym z nich jest zatrucie pokarmowe).

Pomocne wskazówki

Aby jakoś zmiękczyć szorstką miazgę, doświadczeni mieszkańcy lata sugerują stosowanie następujących zaleceń:

  • jeśli niedojrzałość jest czynnikiem odmianowym, oskubane pomidory należy umieścić obok dojrzałych owoców; za kilka dni osiągną pożądany etap i staną się bardziej jadalne;
  • aby wykluczyć zakażenie kultury wirusami, łóżko należy co tydzień leczyć naparem czosnkowym; do jego przygotowania wycięte zęby są pobierane z jednej głowy i wlewane 5 litrami wody; nalegać 2-3 dni;
  • jeśli na krzakach pojawiły się mszyce, do łóżka należy wypuścić biedronki (wystarczy 15-20 sztuk); szybko zniszczą szkodnika;
  • w gorącym sezonie, kiedy krzaki nie mają wystarczającej ilości wody, zaleca się zastosowanie systemu nawilżania w celu obniżenia jego temperatury;
  • raz w tygodniu pod każdy krzak należy dodać do 5 litrów wody.

Jeśli pomidory są uprawiane w szklarni, możesz obniżyć temperaturę powietrza do optymalnej (+ 20-25 stopni), umieszczając w pomieszczeniu otwarte naczynia z wodą.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska