Dlaczego pomidory nie zmieniają koloru na czerwony w szklarni z poliwęglanu

Powody, dla których pomidory nie zmieniają koloru na czerwony w szklarni

Niesprzyjające warunki klimatyczne. Ta kategoria przyczyn może obejmować:

  1. Ekstremalne temperatury (poniżej +15 i powyżej +350C), przy których zatrzymuje się produkcja likopenu, substancji odpowiedzialnej za barwę odmianową pomidorów. Pomidory znajdujące się w ekstremalnych warunkach mają charakterystyczny pomarańczowy kolor i żółto-zieloną obwódkę przy szypułce.
  2. W palącym słońcu, pod wpływem którego pomidory, które nie miały czasu dojrzeć, palą się i przybierają żółtawy odcień w pobliżu łodygi.
  3. Za wysoka wilgotność.
  4. Zagęszczony schemat lądowania. Wzór sadzenia uważa się za pogrubiony, jeśli odległość między pomidorami jest mniejsza niż 35 cm, pogrubienie prowadzi do cieniowania owoców, słabej wentylacji krzewów, konkurencji o składniki odżywcze i innych negatywnych zjawisk. Pod tym względem owoce dojrzewają niezwykle wolno i nierównomiernie.
  5. Brak lub nadmiar składników odżywczych w glebie. Pomidor na wszystkich etapach rozwoju potrzebuje wystarczającej ilości składników odżywczych, więc jeśli są wyczerpane do czasu wylania owoców, prowadzi to do ich późnego dojrzewania. Przede wszystkim dotyczy to niedoboru potasu. Ta sama sytuacja ma miejsce przy nadmiarze azotu w glebie.

Istnieje wiele powodów, dla których pomidory nie stają się czerwone w szklarni i nie wszystkie pojawiają się w wyniku niepiśmiennych działań ogrodnika – nawet doświadczeni mieszkańcy lata doświadczają podobnych sytuacji.

Co zrobić, niż pomóc pomidorom

Co zrobić, niż pomóc pomidorom

Aby plon mógł jeszcze dojrzeć na krzaku, konieczne jest podjęcie pewnych działań w celu przyspieszenia tego procesu. Jeśli na krzakach wiszą piękne, ale zielone kiście pomidorów, których nie chce się malować w odcieniu odmianowym, możesz skorzystać z poniższych agrotechnicznych sztuczek.

Zapewnij owocom dostęp do światła słonecznego . Udowodniono, że przy lepszym świetle pomidory dojrzewają znacznie szybciej. Aby to zrobić, rozrzedź gęste liście, aby nie zasłaniały zielonych pomidorów. Same pędy można również ostrożnie skierować w stronę słońca i utrwalić. Możesz zorganizować specjalne rekwizyty dla samych wiązek, na przykład rozłożyć je na rozmieszczonych pudełkach.

Ogranicz podlewanie i karmienie krzewów . Aby to zrobić, musisz nieco zakłócić zwykły stan buszu. Na przykład wytnij otwór przelotowy w łodydze (na wysokości około 10 cm od poziomu gruntu) i włóż w niego patyk lub talerz, który rozsunie ścianki łodygi. Jest inny sposób – podciągnąć łodygę i lekko oderwać korzenie lub obrócić łodygę wokół własnej osi. Naruszenie systemu korzeniowego ograniczy przepływ pokarmu i wody do buszu, co przyspieszy dojrzewanie samych pomidorów.

Przycinanie krzewów . Ta technika jest odpowiednia w przypadku, gdy owoce na jednej roślinie dojrzewają nierównomiernie, a nie w zwykłej kolejności. Tutaj zaleca się odcięcie wszystkich niepotrzebnych pasierbów, usunięcie zbyt małych pomidorów i nowych późnych jajników oraz pocięcie gałązek pomidorów na pędzle. Ponieważ taka procedura może być potrzebna pod koniec lata, w okresie aktywności patogenów najgroźniejszych chorób upraw, po przycięciu krzewy będą musiały być traktowane preparatami ochronnymi.

Użyj skórki od banana . Ta metoda jest bardzo ciekawa i niezwykła. Tutaj proponuje się włożyć skórkę od banana do torebki i przywiązać ją do pędzla tak, aby znalazła się w torebce. Usuń opakowanie po kilku dniach. W ciągu 2-3 dni po wyjęciu opakowania skórki od banana owoce w kiści zmienią kolor na czerwony.

Użyj wódki . Okazuje się, że jeśli wstrzykniesz wódkę lub alkohol do zielonych pomidorów, pomidory szybko zmienią kolor na czerwony. Aby to zrobić, 0,5 ml produktu wstrzykuje się do każdego płodu za pomocą strzykawki. Zaznacza się jednak, że takie zastrzyki nie wpływają na smak pomidorów.

Aby zapobiec powolnemu dojrzewaniu skupisk pomidorów i konieczności stosowania sztuczek agrotechnicznych, konieczne jest podjęcie na czas środków zapobiegawczych mających na celu późniejsze przyspieszenie dojrzewania owoców.

Zapobieganie

Tak więc środki zapobiegawcze pomogą uniknąć nierównomiernego zabarwienia owoców w zaroślach i uzyskać plon w czasie określonym przez producenta nasion. Takie środki obejmują prawidłowe sadzenie młodych krzewów w szklarni, zapewnienie korzystnych warunków do wylewania owoców i terminowe wprowadzenie zrównoważonych opatrunków.

Prawidłowe dopasowanie

Prawidłowe dopasowanie

Sadzenie sadzonek powinno odbywać się według optymalnego schematu, którego wybór zależy od budowy i wielkości dorosłego krzewu. Na przykład w przypadku nieokreślonych odmian o nieograniczonym wzroście i wysokich determinantach z formowaniem się w kilku łodygach zapewnione są odległości w rzędzie 60 cm.Pomidory niskopienne i standardowe sadzi się co 35 … zbiory będą małe i nieestetyczne.

korzystne warunki

korzystne warunki

Po posadzeniu pomidorów w szklarni należy stworzyć im optymalne warunki do wzrostu, a następnie do owocowania. To jedyny sposób na uzyskanie obfitych i zdrowych zbiorów.

Po pierwsze, pomidory nie tolerują wysokiej wilgotności, dlatego konieczne jest kontrolowanie tego wskaźnika w szklarni przez cały sezon. Konieczne jest częste i długotrwałe wietrzenie nasadzeń, otwieranie okien i drzwi konstrukcji.

Aby zapobiec parowaniu wilgoci z gleby, zaleca się ściółkowanie łóżek.

Drugim warunkiem jest zapobieganie występowaniu ekstremalnych temperatur. Podczas zimnych zatrzasków zaleca się dodatkowo docieplić konstrukcję, w okresie upałów – zacienić. Oczywiście, jak tylko normalna temperatura na zewnątrz zostanie przywrócona, wszystkie dodatkowe elementy muszą zostać usunięte.

Po trzecie, pomidory potrzebują światła słonecznego, aby dojrzeć, więc krzewy muszą być w odpowiednim czasie pasierbami i usuwać nadmiar liści rosnących pod dolnym pędzlem owocowym.

Nawożenie

Nawożenie

Ponieważ ilość gleby w szklarni jest ograniczona, konieczne jest dodatkowe dokarmianie pomidorów przez cały sezon, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych. Konieczne jest rozpoczęcie opatrunku górnego mającego na celu przyspieszenie dojrzewania pomidorów już na etapie kwitnienia.

Aby to zrobić, możesz użyć roztworu kwasu borowego (1 g leku na 1 litr wody) i spryskać pąki, jajniki, liście, łodygę. Kolejny podobny górny opatrunek przeprowadza się podczas dojrzewania owoców.

Kolejnym skutecznym narzędziem przyspieszającym barwienie pomidorów jest jod. Jeśli okresowo spryskujesz krzaki roztworem jodu (30 … 35 kropli na wiadro wody), nie możesz się martwić o terminowe dojrzewanie pomidorów na krzaku.

Niedobór jodu w pomidorach jest uważany za jedną z najczęstszych przyczyn ich niechęci do dojrzewania.

Czasami pomidory nie chcą się zaczerwienić ze względu na zwiększoną ilość azotu w diecie. Dlatego udział tego pierwiastka powinien być minimalny w opatrunkach pogłównych stosowanych w okresie pączkowania oraz w późniejszych stadiach. W tej chwili musisz zwiększyć zawartość potasu.

Pomocne wskazówki

Pomocne wskazówki

Poniżej kilka praktycznych wskazówek od mieszkańców lata, którzy doświadczyli już opóźnionego dojrzewania pomidorów.

  • Aby pomidory dojrzały na krzaku, zaleca się pozostawienie na nim określonej liczby pęczków, w zależności od regionu uprawy: na południu – średnio do 7 sztuk – do 5, w zimnych – 3 … 4.
  • Top dressing dolistny skutecznie pomaga pomidorom zmienić kolor na czerwony, ale nie można się nimi za bardzo ponieść – pomidory nie lubią dużej wilgotności.
  • Pomidory uwalniają etylen, który wspomaga dojrzewanie. Dlatego też, jeśli każdy pojedynczy owoc jest zawinięty w papier, etylen nie wyparuje, a owoc szybko nabierze barwy odmianowej.
  • Jeśli do zebranych zielonych pomidorów włożysz kilka kawałków dojrzałych pomidorów, zielone szybko zaczną plamić.
  • Jeśli pomidory nie zdążyły dojrzeć, a zimna przystawka jest już na nosie, możesz je po prostu usunąć na etapie dojrzałości mlecznej i włożyć do pudełek do dojrzewania. Aby to zrobić, owoce są starannie wycinane z krzaka, pozostawiając małą gałązkę. Dzięki temu usunięciu nie nastąpi uszkodzenie owocu związane z oddzieleniem szypułki.
  • Pomidory są dobrze przechowywane w pudełkach w temperaturze + 13 … + 200C. Już zaczerwienione pomidory są przechowywane w niższych temperaturach (+7 … + 100C).

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska