Dlaczego papryki mają lepkie liście w dotyku

Powody, dla których liście pieprzu stają się lepkie

Przede wszystkim musisz znaleźć przyczynę. Aby walczyć z wrogiem – musisz zobaczyć go w twarz! Nawet jeśli jest to mikroskopijny szkodnik, taki jak mszyce. Najczęściej wpływa tylko na sadzenie papryki.

Oprócz tego lepkie osady na liściach papryki mogą być spowodowane przez szkodniki, takie jak:

  • mączlik;
  • nagi ślimak.

We wszystkich przypadkach skład lepkiej folii na roślinie obejmuje różne produkty odpadowe pasożytów.

Jeśli roślina została zaatakowana przez mszyce, liście wyglądają na bardzo błyszczące i stają się lepkie w dotyku od wydzielin szkodników zawierających substancje cukrowe. Zwykle odwrotna strona liści sadzonek pokryta jest lepką powłoką. Powodem jest to, że owad ten nie ma wystarczających możliwości przebicia powierzchni szorstkiego dorosłego liścia.

Taka lepka warstwa jest bardzo niepożądana dla rośliny, ponieważ liście przestają oddychać i zaczynają wysychać. Ponadto cukrowe substancje przyciągają inne szkodniki, a środowisko wytworzone na liściach oraz mikroskopijne dziury, które mszyce tworzą w liściach w celu wysysania soku, powodują masowe wprowadzanie infekcji grzybiczych i rozwój innych patogenów. Kolejny negatywny punkt – obecność mszyc powoduje, że mrówka ogrodowa pojawia się na łóżkach z pieprzem.

Oznaką pojawienia się mączlika jest również lepka powierzchnia liści papryki. Jest to spowodowane przez lepkie enzymy uwalniane przez owady w trakcie karmienia.

Mączlik stanowi potrójne zagrożenie dla roślin:

  • jak każdy pasożyt żywi się tkankami roślinnymi i nie ma w tym nic dobrego dla pieprzu;
  • mączlik ma zdolność przenoszenia wirusów z rośliny na roślinę, infekując cel sadzenia;
  • lepkie pozostałości enzymów stwarzają doskonałą pożywkę dla chorób grzybowych – białe, a następnie czarne plamy na liściach sadzonek papryki będą świadczyć o ich rozwoju.

Szkodnik ten jest trudny do zauważenia, ponieważ mączlik chowa się pod liśćmi na ich wewnętrznej powierzchni. Cechą lepkiej warstwy liści pozostawionej przez tego owada jest obecność małych jaśniejszych plam. Wywoływane są przez wydzieliny mączlika, które nazywane są spadzią lub spadzią. Przenosi szarą zgniliznę, mozaikę i mączniaka prawdziwego.

Powody, dla których liście pieprzu stają się lepkie

Wreszcie ślimak. Na próżno niektórzy ogrodnicy bagatelizują niebezpieczeństwo tego szkodnika, wierząc, że jest on po prostu bardzo obrzydliwy z powodu śluzu, w którym wszystko, po czym się czołgali, jest poplamione. Ale ten śluz jest nie tylko całkowicie niezdrowy dla papryki (i dla każdej rośliny), ale także zjada liście! Ślimaki są bardzo żarłoczne i chociaż wolą, powiedzmy, truskawki i inne delikatniejsze i bardziej pożywne prezenty z naszych ogrodów i przydomowych ogródków, nie przegapią od czasu do czasu dziury w środku młodego liścia.

Ślimaki chowają się w gęstych nasadzeniach, w miejscach o dużej wilgotności, nocą wychodzą na żer. Ich siedliska można znaleźć na ścieżkach lepkiego szlamu.

Jak rozwiązać problem, jak przetwarzać pieprz?

Jeśli na nasadzenia papryki zaatakowały mszyce, najprostszym i najszybszym sposobem jest spłukanie małych owadów z roślin strumieniem wody. Ale nie jest faktem, że po takim prysznicu nie wrócą. A w przypadku stosowania jakiegokolwiek innego środka na mszyce, zabieg należy przeprowadzić 2-3 razy z zachowaniem odpowiedniego odstępu dla każdego środka do zabiegu.

Metody ludowe

Boi się mszyc roślin o silnym zapachu i jakiegokolwiek mydła (ale lepiej oczywiście wziąć mydło domowe lub smołowe). Aby przygotować roztwór mydła, bierzemy kostkę mydła na wiadro z wodą (10 l) i rozpuszczamy ją, aby przyspieszyć proces, pocierając tę ​​kostkę na tarce. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, a nawet letnią – papryki podlewać zimną wodą.

Nadaje się również napar z pyłu tytoniowego lub tabaki, kudły. Na pół wiadra ciepłej wody musisz wziąć paczkę materiału tytoniowego (to około 400 g), którą podaje się przez 2 dni. Następnie należy dodać kolejne pół wiadra roztworu mydła (łyżeczka startego mydła na litr wody) – jest to konieczne, aby przygotowany produkt otaczał liście i nie spływał natychmiast na glebę.

Oprócz tytoniu środki ludowe zawierają również popiół drzewny. Na wiadrze z gorącą wodą – szklankę popiołu i tytoniu, podawać przez jeden dzień, a przed spryskaniem dodać do wiadra trochę mydła w płynie. Nadaje się do codziennego porannego oprysku.

Możesz też wziąć czosnek: zmiażdżyć 3 główki w 2 litrach wrzącej wody, przecedzić w ciągu dnia i wlać łyżkę mydła w płynie lub łyżeczkę startego mydła domowego. Wymieszać i wlać do wiadra z wodą, a następnie nałożyć.

Mszyce i napar z cebuli tego nie polubią: szklankę łuski wlewa się 3 litrami wrzącej wody, a po 4 godzinach infuzji filtruje się i wlewa do wiadra z wodą, po czym należy spryskać paprykę cebulą napar. Inną wersją remedium jest to, że surową cebulę drobno pokruszyć lub wcierać na tarce, podawać przez 6 godzin w litrze wody, po czym wlewa się i używa łyżeczkę startego mydła do prania.

Nawiasem mówiąc, proces można przyspieszyć, jeśli zamiast wcierania mydła w płynie stosuje się gotowe mydła w płynie. Co więcej, istnieje już taki rodzaj mydła do prania – chociaż mydło toaletowe jest skuteczne w walce z mszycami, szczególnie mocno pachnącymi.

Jeśli pieprz został uderzony przez mączlika

Jeśli pieprz został uderzony przez mączlika

Mączliki łapią się na pułapki – nadają się do tego zwykłe taśmy samoprzylepne na muchy domowe. Domowe pułapki ze sklejki lub grubej tektury pomalowano na jasnożółty kolor, a na wierzch posmarowano miodem, olejem rycynowym lub wazeliną jako przynętą. Pułapki te są umieszczane w pobliżu skrzynek z sadzonkami. Ale te metody są odpowiednie na etapie, gdy mączlik występuje w niewielkiej liczbie.

Środki ludowe

Środki ludowe

Przy umiarkowanym uszkodzeniu nasadzeń mączlika łóżka spryskuje się cotygodniową nalewką czosnku (drobno posiekaj 3 głowy, zalej wrzącą wodą i trzymaj pod pokrywką). Łyżeczka tego koncentratu wystarcza na litr wody.

Walka na ślimaki

Walka na ślimaki

Ślimaki można odpędzić po prostu przez upał: w temperaturze 27 ° C zaczynają umierać. Ale lato nie musi być latem i nie można się doczekać intensywnego upału. A potem stosuje się metody ludowe (z niewielką liczbą ślimaków) lub bezproblemową chemię. Preparaty chemiczne, które skutecznie usuwają ślimaki z łóżek, to między innymi Slug Eater, Metaldehyd, Ulitsid, Ferramol, Thunderstorm, Meta.

Najprzyjemniejszą pułapką na ślimaki są odcięte dno plastikowego bakłażana wypełnione piwem i wkopane w ziemię. Chyba najbardziej nieprzyjemnym lekarstwem jest posypanie niegaszonym wapnem na glebę zwilżoną deszczem lub obfitym podlewaniem. Rozpoczyna się dobrze znana reakcja chemiczna, a ślimaki w jej epicentrum umierają. Ocet, amoniak, a nawet bardzo gorąca woda, jeśli zostaną na nie polane, działają na te mięczaki w ten sam sposób.

Środki zapobiegawcze

Środki zapobiegawcze

Przy uprawie papryki konieczne jest obserwowanie technologii rolniczej – wprowadzanie pierwiastków śladowych, fosforu, potasu i azotu, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza i wystarczające terminowe podlewanie. Im zdrowsza roślina, tym bardziej odporna na szkodniki.

Obszar, na którym sadzi się papryki, należy przerzedzić, unikając zgrubienia, przewagi chwastów. Obecność jakichkolwiek resztek roślinnych (hałdy trawy, liści itp.) jest niedopuszczalna, chowają się w nich szkodniki. Usuń wszystko i spal.

Nie należy dopuścić do wysokiej wilgotności – przyczynia się to do wzrostu kolonii mączlików i ślimaków.

Glebę należy odchwaszczać, spulchniać i ściółkować. Jeśli między rzędami papryki zrobi się rowki z tytoniem, limonką, igłami sosnowymi i połamanymi cegłami, ślimak po prostu nie dostanie się do roślin.

Pachnące rośliny sadzone obok grządek są dobrze odstraszane przez szkodniki. Mszyce odstraszy zapach plastrów cebuli, więc fajnie byłoby posadzić cebulę obok papryki. W tym samym celu sadzi się małe grządki czosnku, pietruszki, gorczycy, bazylii, nagietka, lawendy i mięty. A ślimaki omijają dziesiąte drogi z bazylią, gorczycą, czosnkiem, cebulą, pelargoniami i rukwią wodną.

Obok papryki można posadzić trochę koperku, kolendry, kopru włoskiego i kminku. Ich zapachy przyciągną biedronki i złotooki, które z kolei zjadają mszyce.

Lepkie liście papryki świadczą o obecności szkodliwych owadów. Jak tylko zauważy się lepką powłokę na liściach, konieczne jest jak najszybsze potraktowanie roślin dostępnymi środkami. Przeoczony czas przynosi korzyści tylko szkodnikom: im większa ich liczba, tym trudniej będzie ogrodnikowi sobie z nimi poradzić.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska