Dlaczego herbata z rokitnika jest przydatna

Herbata z rokitnika

Małe pomarańczowe jagody należą do najzdrowszych. Wysoka zawartość witaminy C pozytywnie wpływa na stan serca i naczyń krwionośnych: kwas askorbinowy wzmacnia system odpornościowy organizmu, chroni przed wolnymi rodnikami. Kolejnym silnym przeciwutleniaczem w rokitniku jest witamina P.

Grupa witamin z grupy B zapewnia sprawne działanie całego układu nerwowego, normalizuje procesy metaboliczne w organizmie, poprawia wzrok, obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Witamina A widocznie leczy skórę, paznokcie i włosy, wzmacnia zęby.

Herbatka imbirowa z rokitnika jest naładowana witaminą E, również znanym przeciwutleniaczem, zwanym inaczej witaminą piękna i młodości. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego kobiet i mężczyzn.

Dzięki wysokiej zawartości żelaza napój z imbiru i rokitnika zapobiega rozwojowi anemii. Wapń, sód, fosfor, kwasy omega 3-6-9 odgrywają ważną rolę w korzyściach płynących z takiej herbaty – bez nich sprawne funkcjonowanie organizmu jest niemożliwe.

Herbatę z imbirem i rokitnikiem można nazwać jednym z najlepszych środków na przeziębienie. Możesz odzyskać z nim dosłownie jeden lub dwa dni. Jak tylko poczujesz pierwsze objawy dyskomfortu – zacznij pić herbatę – stan poprawi się następnego dnia.

Nie możesz polać jagód stromą wrzącą wodą – w ten sposób stracisz większość składników odżywczych!

Jak zrobić herbatę z rokitnika?

Istnieje wiele sposobów na zrobienie herbaty z rokitnika i imbiru. Oferujemy Państwu niektóre przepisy.

Uwaga! Jeśli włożysz do herbaty imbir, pokrojony na kawałki, napój nabierze lekkiego aromatu przypominającego cytrynę. Ale jeśli zmielisz korzeń na tarce, to oprócz aromatu napój stanie się bardzo ostry i pikantny.

  • Herbata z limonką i miętą. 50 g czystych jagód rokitnika, włożyć do czajniczka z imbirem (20 g), zalać gorącą wodą. Oddzielnie w blenderze zmiel jedną limonkę (bez usuwania skórki), 3-4 kostki lodu do stanu kleiku. Po 15 minutach parzenia herbaty dodaj do napoju limonkę z lodem, dodaj miód lub cukier według własnych upodobań.
  • Herbata z imbirem, rokitnikiem i anyżem. Obierz 3 cm korzenia. Zmiel 100 g jagód rokitnika do stanu kleiku. Imbir, puree jagodowe, laskę cynamonu, 2 szt. włożyć do czajniczka do zaparzania. owoce anyżu zalać gorącą wodą, odstawić na 15 minut. Dodaj miód do smaku.
  • Herbata z rokitnikiem, imbirem i cytrusami. Pokrój jedną pomarańczę na plasterki, skórkę posiekaj na drobnej tarce. Pokrój połowę cytryny. Obierz i posiekaj 3-4 cm imbiru. Zmiel szklankę czystych jagód rokitnika do uzyskania puree. Korzeń, pomarańczę, puree z jagód, cytrynę, laskę cynamonu i anyż włożyć do czajniczka do zaparzenia. Zalej gorącą wodą, pozwól jej się zaparzyć. Do schłodzonego napoju dodaj do smaku miód.

Większość składników odżywczych imbiru jest skoncentrowana w pobliżu skórki, dlatego należy ostrożnie obrać korzeń, usuwając bardzo cienką warstwę.

Szkody i przeciwwskazania herbaty z rokitnika

Pierwszym i najważniejszym przeciwwskazaniem do herbaty z rokitnikiem i imbirem jest obecność alergii i indywidualna nietolerancja tych składników. Jeśli masz katar, kaszel, swędzenie, zaczerwienienie skóry, musisz przestać pić napój.

Alergia na rokitnik

W dużych ilościach napój jest przeciwwskazany w przypadku ciśnienia tętniczego, upośledzenia krzepliwości krwi. Nie możesz go pić przed operacją, ponieważ ma tendencję do rozrzedzania krwi, co może prowadzić do dużej utraty krwi.

Matki w ciąży i karmiące piersią mogą stosować napój w niewielkich ilościach i za zgodą lekarza pomaga on napełnić organizm witaminami, zapobiegać ryzyku poronienia i szybko wracać do zdrowia po porodzie.

Z wielką starannością piją herbatę z rokitnikiem i imbirem:

  • z chorobą kamieni żółciowych;
  • pęcherzyki żółciowe;
  • wrzód gastryczny;
  • z kamieniami nerkowymi.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska