Dlaczego czubki owoców stają się czarne w pomidorach Przyczyny

Przyczyny czernienia owoców, co powoduje zgniliznę wierzchnią

Ciemnienie wierzchołków owoców odnosi się do choroby fizjologicznej, która nie jest związana z infekcjami. Powodem tego jest niezgodność z rosnącymi reżimami. Problem nazywa się zgnilizną końcówek kwiatów i najczęściej dotyczy pomidorów uprawianych w szklarniach. Chociaż południowcy znajdują oznaki choroby w otwartych łóżkach.

Zwykle dotknięte są niedojrzałe owoce, wiszące na drugim lub trzecim gronie. Najpierw na końcówkach pojawia się wgłębiona lub płaska plama. Rośnie, staje się ciemnozielony, potem szarobrązowy, a na końcu czernieje. Choroba przyspiesza procesy fizjologiczne, a pomidory dotknięte zgnilizną końcówek kwiatów dojrzewają szybciej niż zdrowe.

Porażone owoce ulegają deformacji. Ciemne plamy zamieniają się w suchą skórkę i pękają podczas dojrzewania pomidora.

Głównymi przyczynami czernienia końcówek są niewłaściwe praktyki rolnicze:

  • było popiersie z nawozami azotowymi;
  • roślina nie otrzymywała wystarczającej ilości lub, odwrotnie, „przesadziła” wapń;
  • gleba jest niewłaściwie dobrana – ma wysoki poziom kwasowości.

Temperatura, wilgotność to główne czynniki, przez które pomidory mogą zachorować. Istnieją również konkretne powody, w zależności od miejsca, w którym uprawiana jest uprawa.

w szklarni

w szklarni

Tworzy się sztuczne warunki do ogrodnictwa w pomieszczeniach. Parametry muszą być monitorowane przez całą dobę. Czernienie końcówek jest często związane z brakiem wilgoci w korzeniach i wysokimi temperaturami otoczenia.

Gorąca atmosfera pomieszczeń wysusza glebę i przyspiesza parowanie cieczy z pnia i liści roślin. Jeśli system nawadniania nie jest prawidłowo zainstalowany w szklarni, gleba szybko wysycha, a roślina musi wysysać wilgoć z owoców.

W otwartym polu

W otwartym polu

Podczas uprawy pomidorów w otwartych łóżkach do powyższych powodów dodaje się brak kraty. Pod ciężarem owocu szypułki uginają się do ziemi, a pomidory znajdują się w niesprzyjających dla siebie warunkach.

W ciągłym kontakcie z wilgotną glebą pomidory tracą turgor i stają się podatne na patogenne mikroorganizmy. W rezultacie końcówki na owocach zaczynają gnić.

Cząsteczki nawozu mogą dostać się na niezwiązane pęczki. Przy wysokim stężeniu minerały wnikają w skórę, stymulując oparzenia owoców. Szczególnie szkodliwy jest azot, który może wywołać u roślin „pragnienie”.

Jak i co leczyć

Terapię zgnilizny wierzchołków kwiatów należy rozpocząć zaraz po wykryciu pierwszych objawów choroby. W przeciwnym razie wraz z rozwojem plam owoce stają się niezdatne do spożycia, a ich nasiona stają się nosicielami infekcji.

W leczeniu pożądane jest, aby nie ograniczać się do jednego środka, ale przeprowadzać złożone środki. Tylko połączenie receptur ludowych i chemii przemysłowej da skuteczny efekt.

Środki ludowe

Możesz zwalczać zgniliznę na czubkach pomidorów, spryskując rośliny improwizowanymi środkami:

  • zrobić ekstrakt z popiołu drzewnego – szklankę proszku gotuje się na parze z wrzącą wodą i nalega na dzień; po przefiltrowaniu kompozycji rozcieńczyć zimną wodą do objętości 10 litrów;
  • odpowiedni jest również roztwór sody – 20 g produktu spożywczego wlewa się do wiadra z ciepłą wodą.

Czasami do opryskiwania używa się ziół, ale każdy środek ludowy wpływa raczej na odporność roślin. Jako miara walki, improwizowane środki same w sobie dają słaby wynik. Dlatego główny zakład w leczeniu zgnilizny wierzchołków kwiatów należy postawić na preparaty przemysłowe.

Chemia

Środki chemiczne dobiera się z uwzględnieniem przyczyny, która doprowadziła do czernienia końcówek pomidorów. Najczęstsze leki w tej sytuacji to:

  • Płyn Bordeaux jest uważany za najbardziej uniwersalny środek na wszystkie przypadki; weź 1% roztwór i spryskaj chore rośliny; piękno tej substancji chemicznej polega na tym, że lek nie przenika do owoców, dlatego jest nieszkodliwy dla ludzi;
  • brak wapnia rekompensuje saletra o tej samej nazwie; środek rozpuszcza się w wodzie (5 g na 10 l) a owoce spryskuje się 3-4 razy w sezonie z przerwami tygodniowymi;
  • Pomoże również chlorek potasu, ale w tym przypadku należy wziąć 30 g leku w wiadrze z wodą.

W przypadku, gdy przyczyną ciemnienia końcówek pomidorów jest technologia rolnicza, należy zweryfikować warunki uprawy i dostosować reżimy do optymalnych.

Zapobieganie chorobom

Zwalczanie zgnilizny wierzchołków kwiatów lepiej rozpocząć nie na etapie dojrzewania owoców. Podjęte wcześniej środki zapobiegawcze pomogą uniknąć porażki.

  • Wszystko zaczyna się od przygotowania nasion. Materiał do sadzenia należy poddać opatrunkowi, moczeniu:

– w siarczanie żelazawym (1 g na 1 litr) przez 24 godziny;

– w roztworze nadmanganianu potasu 3% przez pół godziny, po czym myje się ciepłą wodą;

– zdezynfekowane nasiona są suszone do stanu sypkości.

  • aby nadać glebie, na której będą uprawiane pomidory optymalny poziom kwasowości, wapnuje się ją wapnem gaszonym, mąką dolomitową lub kredą; sadząc sadzonki w otworach, na dno wlewa się szklankę popiołu;
  • aby nie doprowadzić ogrodu do wyschnięcia, podlewaj łóżka w odpowiednim czasie; susza uniemożliwia roślinom wchłanianie wapnia z gleby; aby wilgoć mogła odnieść korzyść, podlewanie odbywa się wieczorem;
  • aby zachować wilgoć, łóżka są mulczowane trawą, słomą, kompostem, materiałem okrywającym; aktualizuj warstwę co tydzień;
  • jeśli gleba w szklarni jest zbyt lekka, zaleca się rozcieńczenie jej sodową ziemią i torfem; wtedy wilgoć wyparuje mniej z powierzchni;
  • nie przekarmiaj roślin, przestrzegając proporcjonalnego stosunku nawozów mineralnych (szczególnie podczas sadzenia roślin); opatrunek górny należy łączyć z podlewaniem;
  • niemożliwe jest wprowadzenie do gleby niegnijącego obornika – prowokuje to rozwój choroby;
  • nie zaleca się zagęszczania łóżek; podczas uprawy w szklarni krzaki powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na wlot powietrza;
  • warunkiem wstępnym jest spulchnienie gleby i usunięcie chwastów; te wydarzenia mają miejsce, gdy ziemia trochę wysycha;
  • w gorącym sezonie szklarnie powinny być wentylowane, aby powietrze w zamkniętej przestrzeni nie przegrzewało się;
  • konieczne jest terminowe szczypanie i formowanie roślin; wysokie krzewy należy związać;
  • konieczna jest ochrona pomidorów przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych; jeśli pomidory rosną na rabatach, w okresie upałów zaleca się wykonanie nad nimi baldachimów z istoty białej; w szklarniach dachy szklane wybielane są farbą.

Zapobieganie chorobom

Aby uniknąć chorób fizjologicznych, przy uprawie warzyw należy przestrzegać zasad płodozmianu . Pomidory nie mogą być sadzone w tym samym miejscu – lepiej wrócić do starego ogrodu za 3 lata na czwarty.

Gdy nie jest to możliwe, to jesienią lub wczesną wiosną miejsce obsiewa się zielonym nawozem. Doskonała do tego celu jest gorczyca biała, owies, rzepak, lucerna.

Jeśli owoce pomidora zarażone zgnilizną końcówek kwiatów zostały znalezione w szklarni w zeszłym sezonie, dezynfekcja całego pomieszczenia i wymiana gleby są obowiązkowe.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska