Dieta dla cukrzycy typu 2: zalecane menu

Wpływ cukrzycy na metabolizm

Cukrzyca typu 2 jest nazywana przez lekarzy niezależnością od insuliny, ponieważ pacjenci cierpiący na tę chorobę nie potrzebują zastrzyków z insuliny. Hormon ten jest niezbędny dla organizmu, ponieważ odpowiada za wchłanianie metabolizmu glukozy i węglowodanów. W trzustce dochodzi do wydzielania insuliny, a choroba powoduje zaburzenia pracy tego konkretnego narządu.

Trzustka osoby z NIDDM zachowuje zdolność wydzielania insuliny, ale przestaje szybko reagować na wzrost poziomu cukru w ​​płynach śródmiąższowych i krwi. Oznacza to, że w tej chorobie hormon nie jest wytwarzany natychmiast po wzroście stężenia glukozy we krwi, ale później, gdy poziom cukru jest bardzo wysoki. Ale opóźnione uwalnianie insuliny nie zawsze prowadzi do normalizacji glukozy, ponieważ ta podstępna choroba charakteryzuje się innym stanem zwanym insulinoopornością.

Pod tym złożonym terminem lekarze mają na myśli niewrażliwość komórek i tkanek organizmu na insulinę. Nawet przy wystarczającej ilości hormonu we krwi metabolizm węglowodanów nie zajdzie, a poziom cukru pozostanie wysoki. Ten stan organizmu, charakteryzujący się stabilnie podwyższonym poziomem glukozy, nazywany jest toksycznością glukozy.

To właśnie toksyczność glukozy jest główną przyczyną wszystkich nieprzyjemnych objawów i powikłań cukrzycy typu 2. Aby wyeliminować objawy cukrzycy i poprawić ich stan, ważne jest, aby pacjenci zapobiegali wzrostowi poziomu glukozy we krwi. Utrzymanie poziomu glukozy w normalnym zakresie jest możliwe dzięki ścisłej regulacji ilości cukru dostającego się do organizmu z pożywienia.

Cechy żywienia w cukrzycy typu 2

Dobre odżywianie się na cukrzycę to nie tylko dieta, ale ważna część leczenia. Przecież samopoczucie diabetyków zależy bezpośrednio od tego, ile cukrów dostało się do ich organizmu wraz z pożywieniem. Lekarze i dietetycy opracowali diety terapeutyczne, które pozwalają osobom cierpiącym na tę chorobę dobrze się odżywiać, jednocześnie minimalizując ilość spożywanych węglowodanów prostych (cukrów prostych).

Ogólnie rzecz biorąc, terapia żywieniowa cukrzycy typu 2 niewiele różni się od zbilansowanej diety odchudzającej i diety osób prowadzących zdrowy tryb życia. Jeśli chodzi o kaloryczność menu dla diabetyków, zależy to bezpośrednio od ogólnego stanu organizmu każdego pacjenta. Nadwaga jest często związana z tą chorobą i według statystyk około 80% diabetyków ma 5 lub więcej kilogramów nadwagi.

Dlatego ci pacjenci, u których wskaźnik masy ciała jest powyżej normy, powinni tak skomponować swoją dietę, aby nie tylko nie zawierała źródeł prostych węglowodanów, ale także była niskokaloryczna. W przypadku pacjentów o normalnej masie ciała nie ma potrzeby obliczania kalorii. Nie mogą ograniczać się ilością pożywienia, ale zwracają uwagę tylko na skład spożywanych pokarmów. Mimo to nie powinieneś jeść dużo wysokokalorycznych potraw, ponieważ z powodu zaburzonego metabolizmu możesz szybko przybrać na wadze.

W diecie osób cierpiących na NIDDM nie powinno zabraknąć dwóch kategorii żywności: wysokokalorycznej żywności i źródeł monosacharydów. Ponadto ważne jest, aby takiej żywności nie spożywać przy cukrzycy typu 2 i innych chorobach trzustki. Podczas sporządzania menu wskazane jest całkowite wykluczenie zabronionych pokarmów z diety, a jeśli nie jest to możliwe, zmniejsz ich ilość do minimum.

Lista tego, czego nie należy jeść z cukrzycą typu 2, jest następująca:

  • Ciasta miękkie i wyroby z ciasta francuskiego (ciasta, ciastka, słodkie bułeczki i babeczki, słodkie ciastka, pieczywo z mąki pszennej premium lub 1 gatunek).
  • Tłuste i wysokokaloryczne dania mięsne (wieprzowina, jagnięcina, boczek, kaczka, mięso smażone, wędliny, wędliny półwędzone i wędzone).
  • Tłuste ryby i wszelkie wysokokaloryczne dania rybne (nelma, halibut, iwaś, makrela, jaszczurka, węgorz, bieługa, minóg, konserwy rybne w oleju).
  • Wysokokaloryczne pierwsze dania (zupy z tłustym mięsem / bulion rybny i zupy makaronowe).
  • Słodycze zawierające dużo węglowodanów prostych (czekolada, lody, marmolada, słodycze, syropy, przetwory, kandyzowane suszone owoce).
  • Tłuste i słodkie produkty mleczne (sery twarde o zawartości tłuszczu powyżej 45%, kwaśna śmietana, jogurt wysokokaloryczny, śmietana, słodkie sery, sery słone).
  • Zboża praktycznie bez błonnika (kasza manna, ryż, kuskus z pszenicy).
  • Makaron z miękkiej pszenicy.
  • Napoje słodzone (herbata i kawa z cukrem, słodkie soki owocowe, napoje gazowane, takie jak lemoniada i cola).
  • Ważne jest, aby zrozumieć, że oprócz ogólnych zaleceń lekarzy, pacjenci muszą wziąć pod uwagę indywidualne cechy własnego ciała. Dlatego na liście zabronionych pokarmów każdy chory na cukrzycę typu 2 powinien umieścić żywność wywołującą reakcję alergiczną lub pogorszenie samopoczucia.

    Lista tego, co możesz jeść z cukrzycą typu 2, jest dość szeroka. Obejmuje wszystkie zdrowe i smaczne potrawy, które nie zawierają węglowodanów prostych. Tworząc menu lecznicze, diabetycy mają naprawdę duży wybór. Dlatego lepiej jest dla nich preferować nie tylko niskokaloryczne pikantne potrawy, ale także produkty bogate w witaminy i minerały. A najzdrowsze pokarmy, jakie możesz jeść w przypadku cukrzycy typu 2 to:

  • Pieczywo nietowarowe z niską zawartością skrobi (wypieki z mąki żytniej i gryczanej oraz produkty z mąki pszennej drugiego gatunku).
  • Owsianka ze zbóż bogatych w błonnik (kasza gryczana, arnovka, kasza bulgur, pęczak, proso, płatki owsiane).
  • Niskotłuszczowe dania mięsne (gotowana / duszona wołowina, kurczak, indyk, królik i cielęcina, gotowane kiełbaski).
  • Ryby niskotłuszczowe (mintaj, dorsz, morszczuk, sandacz, flądra, a także wszelkie ryby rzeczne i konserwowe we własnym soku lub w sosie pomidorowym).
  • Pierwsze dania dietetyczne (zupy i barszcz w bulionie warzywnym, okroshka, barszcz, zupy z chudym mięsem, grzybami lub rybą).
  • Niskokaloryczne produkty mleczne (niskotłuszczowy twardy ser, twarożek, kefir i śmietana, mleko, jogurt o zawartości tłuszczu do 1%).
  • Grzyby (smażone, gotowane i marynowane).
  • Warzywa (najbardziej przydatne są kapusta, ogórki, bakłażany, cukinia, pomidory i zielenina, ale ziemniaki, marchew i buraki można spożywać w ograniczonych ilościach).
  • Owoce (wszelkie świeże owoce i jagody, a także zrobione z nich dżemy bez dodatku cukru).
  • Rośliny strączkowe (wszelkie potrawy z soi, fasoli, soczewicy, grochu i ciecierzycy) – patrz Fasola dla cukrzycy typu 2.
  • Orzechy (możesz jeść świeże orzechy, najważniejsze jest, aby nie spożywać więcej niż 30 g orzechów dziennie).
  • Napoje niezawierające cukrów prostych (świeżo wyciskane soki, niesłodzona kawa i herbata, woda mineralna, wywary z jagód i ziół).
  • Makaron z pszenicy durum.
  • Tłuszcze (zwykłe masło, oleje roślinne).
  • Wyroby cukiernicze bez dodatku cukru.
  • Świeży miód (do spożycia w ograniczonych ilościach).
  • Lista pokarmów dozwolonych dla cukrzycy typu 2 jest dość obszerna, więc nie będzie trudno skomponować z nich kompletną dietę. Należy jednak pamiętać, że nawet ta żywność może pogorszyć przebieg choroby, jeśli jest spożywana w dużych ilościach.

    Ze szczególną starannością należy uwzględnić w diecie ziemniaki i makaron. Nie należy odmawiać tych produktów, ale lepiej skomponować menu tak, aby w jednym posiłku zjeść zarówno danie z ziemniakami czy makaronem, jak i świeże warzywa.

    Możesz dowiedzieć się więcej o najlepszych i najgorszych pokarmach dla diabetyków na tej stronie – Pokarmy dla cukrzycy typu 2: najlepsze i najgorsze.

    Obecnie wiele przedsiębiorstw zajmuje się produkcją specjalnych produktów dla diabetyków. Charakterystyczną cechą tych produktów jest brak monosacharydów w ich składzie chemicznym. Zamiast cukru dodaje się do nich słodziki pochodzenia naturalnego lub sztucznego: fruktozę, ksylitol, sorbitol, sacharynę i aspartam. Wszystkie te substancje są bezpieczne dla diabetyków, gdyż pozwalają cieszyć się słodkim smakiem, ale nie powodują skoków poziomu cukru we krwi.

    Wybór bezcukrowych słodyczy jest bardzo szeroki: to specjalna czekolada, słodycze i ciastka, a także dżemy, pianki i syropy. Sprzedawane osobno są również słodziki, które można stosować do deserów, napojów i wypieków. Możesz kupić te produkty dla diabetyków w każdym supermarkecie.

    Obecnie istnieje kilkadziesiąt diet dla diabetyków typu 2, a lekarze regularnie opracowują nowe zalecenia dla pacjentów z tą chorobą. Jednak wszystkie te schematy zasilania mają wiele wspólnych cech, a mianowicie:

  • Włączanie do diety jak największej różnorodności dozwolonej żywności;
  • Spożywanie optymalnej ilości kalorii dziennie.
  • Pojęcie „odżywiania frakcyjnego” oznacza podział dziennej porcji pokarmowej na 5-6 posiłków. Ponieważ nawet dozwolone pokarmy zawierają niewielką ilość cukrów prostych, diabetycy muszą jeść często, ale za mało. Taki sposób odżywiania nie tylko pozwoli utrzymać poziom glukozy we krwi na tym samym poziomie, ale także zapobiegnie przejadaniu się i przybieraniu na wadze.

    Aby stworzyć menu dla cukrzycy typu 2 tak, aby było zróżnicowane, konieczne jest dostarczenie organizmowi wszystkich makro- i mikroelementów. Różne pokarmy zawierają określone minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe, polisacharydy i aminokwasy. Dlatego im więcej dozwolonych pokarmów zawiera dieta, tym lepiej.

    Podczas opracowywania diety ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma specjalnych przepisów na cukrzycę typu 2. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą spożywać dowolną żywność z dozwolonych produktów: zupy warzywno-grzybowe, płatki zbożowe, duszone warzywa, niskotłuszczowe dania mięsne i rybne, sałatki owocowo-warzywne itp. Najważniejsze jest, aby przy wyborze składników do ulubionych potraw ograniczyć się do niskokalorycznych potraw, które nie zawierają glukozy. A desery i ciasta można gotować według chudych receptur, pamiętając o zastąpieniu w nich cukru bezpiecznymi słodzikami.

    I oczywiście odżywianie musi w pełni dostarczać organizmowi energii. Oznacza to, że musisz spożywać tyle kalorii dziennie, ile organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania, i unikać przejadania się. Zapotrzebowanie na energię jest indywidualne dla każdej osoby i zależy od płci, wieku i stylu życia. Ogólnie dzienne spożycie kalorii u dorosłych wynosi od 1800 do 3000 kcal i tylko lekarz może obliczyć dokładną liczbę dla pacjenta.

    Dieta diabetologiczna jest indywidualna dla każdego pacjenta . Ponieważ codzienne potrzeby kaloryczne każdego człowieka są inne, osoby chore na cukrzycę nie powinny bezwarunkowo ufać szczegółowym dietom opisywanym w mediach. Diety te ze szczegółowym menu i wskazaniem wielkości spożycia każdego dania mogą być niebezpieczne dla już osłabionego zdrowia. Faktem jest, że nie wspominają, dla kogo dokładnie zostały opracowane – dla młodych czy starszych, dla prowadzących aktywny lub siedzący tryb życia itp. Dlatego przy opracowywaniu menu trzeba skupić się na potrzebach swojego organizmu i lepiej skonsultować się z endokrynologiem lub doświadczonym specjalista od żywienia.

    Stosowanie diety cukrzycowej typu 2 i przestrzeganie zaleceń lekarza w większości przypadków pomoże utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapobiegnie powikłaniom choroby. Pacjenci, którzy prawidłowo jedzą i ćwiczą, czują się praktycznie zdrowi i prowadzą satysfakcjonujące życie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska