Daty: korzyści i szkody dla organizmu

Owocem palmy daktylowej jest daktyl. Czasami roślina z rodziny Krushinov – Ziziphus – nazywana jest chińską datą, co oczywiście jest błędne. Poza pewnym zewnętrznym podobieństwem nie mają ze sobą nic wspólnego.

Palmy daktylowe są męskie i żeńskie. Do zbioru potrzebne są oba drzewa. Zwykle jedną roślinę męską sadzi się na 20-25 samicach. Owocująca palma jest bardzo obfita przez pół wieku lub dłużej.

Nawiasem mówiąc, owoce nie są w żaden sposób przetwarzane i nie wymagają przetwarzania. Z powodu braku wody usychają już na palmie. Pozostaje tylko usunąć uszkodzone daty i opakowanie.

Specyfika i wartość palmy daktylowej polega na tym, że wszystkie jej części nadają się do użytku: pędy są niezbędne do rytuałów religijnych, owoce są używane do jedzenia, drewno jest używane do budowy domów, gałęzie są materiałami budowlanymi na dach, a włókna pnia są doskonałym surowcem do produkcji lin …

Mąka jest zrobiona z serca palmy. Owoce są surowcem do produkcji napoju alkoholowego. Na Wschodzie szeroko rozpowszechniony jest miód daktylowy – o wiele bardziej przydatny niż znany nam miód buraczany czy trzcinowy. Produkcja miodu to złożony, wieloetapowy proces, w wyniku którego powstaje słodki, gęsty syrop. Produkt można przechowywać przez długi czas bez utraty swoich właściwości.

Miejsce narodzin rośliny to Mezopotamia, ponieważ na tym terytorium ustalono fakty potwierdzające uprawę drzewa w IV tysiącleciu pne. Teraz rośnie w wielu krajach świata o odpowiednim klimacie. Od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy data pozostaje najbardziej dostępnym źródłem pożywienia dla krajów wschodnich. Jest to po prostu idealny produkt do odżywiania podczas długich wędrówek po pustyni.

Arabowie nie bez powodu chwalą zalety dat dla ciała. Można to zobaczyć, badając skład owocu. Od starożytności zachowało się przysłowie: „Kto je daktyle, będzie zdrowy na duszy i na umyśle”. W dzisiejszych czasach naukowcy nie ograniczają się do bezpodstawnych stwierdzeń. Skład biochemiczny jest badany w laboratoriach. To uwidacznia wartość produktu.

Zawartość kalorii w 100 g owoców jest bardzo wysoka – 293 kcal. To wyjaśnia szybkie uczucie sytości podczas jedzenia daktyli. W masie są oczywiście cukry, tj. węglowodany – około 54%. Białek i tłuszczów jest znacznie mniej – odpowiednio 3 i 0,8%. W owocach jest bardzo mało wody – tylko 0,78%. Ale jest dużo błonnika pokarmowego – około 30%.

 • Witaminy : PP (1,9 mg), B5 (0,8 mg), C (0,3 mg), E (0,3 mg), B6 ​​(0,1 mg), B1 i B2 (po 0,05 mg).
 • Makroskładniki pokarmowe : potas (370 mg), magnez (69 mg), wapń (65 mg), fosfor (56 mg), sód (32 mg).
 • Dzięki tak bogatemu składowi daktyle są w stanie zaspokoić wiele potrzeb ludzkiego organizmu. Znane są przypadki, kiedy pustelnicy, którzy wyjeżdżali na pustynię przez wiele lat bez uszczerbku dla zdrowia, jedli tylko te słodkie owoce i wodę. Nie zaleca się powtarzania ich doświadczeń, ale nie będzie zbędne urozmaicanie diety.

  Oprócz tego, że daktyle są używane jako produkt spożywczy, są również często używane jako remedium. Udowodniono ich działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, hepatoprotekcyjne, hipoglikemiczne, immunomodulujące, neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe. Ponadto dobre wyniki uzyskano w leczeniu niepłodności męskiej (Karomatov I.J., Yusupova G.S. Dates as a remed . Biology and Integrative medicine. 2017, nr 2, s. 143-155).

  American Journal of Clinical Nutrition opublikował wyniki kilku badań przeprowadzonych w różnych krajach w ciągu 14 lat. Stwierdzono, że przy dziennym spożyciu 100 mg magnezu (5-6 płodów) ryzyko udaru spada o 9%. Dodatkowo produkt działa hipotensyjnie i wzmacnia naczynia krwionośne.

  Aby uzyskać jeszcze większy efekt leczniczy, pracownicy Israel Medical Center Rambam zalecają łączenie daktyli z sokiem z granatów. Ta mieszanka skutecznie chroni organizm przed rozwojem miażdżycy oraz innych chorób naczyniowych i serca.

  Badania na myszach dotyczące naturalnego zapobiegania udarom i chorobom serca przyniosły niesamowite rezultaty. Spożywanie daktyli z sokiem z granatów obniża poziom cholesterolu w tętnicach o 28%, zmniejsza procesy oksydacyjne w ścianie tętnic o 33%. Jednocześnie ustalono optymalną dzienną dawkę dla osoby: trzy daktyle (najlepiej posiekane) i pół szklanki (dokładniej 118 ml) soku z granatów.

  Zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera

  Współczesna medycyna nie dysponuje jeszcze skutecznymi środkami, które mogłyby zapobiec chorobie Alzheimera lub przynajmniej spowolnić jej postęp. Niemniej jednak w trakcie swoich aktywnych poszukiwań lekarze doszli do wniosku, że określone pokarmy i określony styl życia mogą zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.

  Udało się ustalić i klinicznie udowodnić neuroprotekcyjne działanie owoców daktylowych, a także pozytywny wpływ na pamięć i redukcję lęku ( Subash S. i wsp. Dieta bogata w owoce palmy daktylowej poprawia pamięć, uczenie się i redukuje beta-amyloid w transgenicznym mysim modelu choroby Alzheimera . Ayurveda Integr Med 2015, kwiecień-czerwiec 6 (2), str. 111-120).

  Powszechne, bezmyślne przepisywanie antybiotyków doprowadziło do poważnego problemu oporności bakterii. Produkcja coraz silniejszych antybiotyków jeszcze bardziej zamyka krąg. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest poszukiwanie alternatywnych metod leczenia infekcji bakteryjnej. W związku z tym warto rozważyć możliwość wykorzystania produktów naturalnych. Mają wiele zalet w porównaniu z lekami, wśród których najważniejsze to niski koszt i brak skutków ubocznych.

  Badania zakrojone na szeroką skalę wykazały wysoką skuteczność daktyli w walce z wieloma potencjalnymi patogenami procesów patologicznych, w szczególności E. coli i clesibella, co umożliwia wykorzystanie daktyli w walce z zapaleniem płuc. Stwierdzono również działanie przeciwbakteryjne przeciwko enterokokom w kale. Oznacza to, że substancje zawarte w owocach wykazują dobre wyniki w leczeniu infekcji jelitowych.

  Przy pierwszych bolesnych objawach (kaszel, lekka niedyspozycja) pomaga proste lekarstwo – daty z mlekiem. Skutecznie łagodzi skurcze płuc i udrażnia drogi oddechowe. Do gotowania kilka daktyli gotuje się w dwóch szklankach mleka (najlepiej domowego lub przynajmniej tłustego), gotuje na wolnym ogniu przez kilka minut. Wypij 0,5 szklanki 20 minut po jedzeniu. Przygotowany produkt należy spożywać w ciągu dnia.

  Wspomaga kobiecy organizm w czasie ciąży i po porodzie

  Liczne użyteczne właściwości dat stają się szczególnie istotne dla kobiety w okresie rodzenia dziecka. Te słodkie owoce zawierają substancje, które wzmacniają ścianki macicy, a tym samym ułatwiają poród, minimalizują prawdopodobieństwo krwawienia z macicy i poronienia oraz przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia po porodzie.

  Aby zwiększyć laktację, suszone daktyle są idealnym lekarstwem: pyszne i niezwykle zdrowe. Sekret tkwi w tym, że regularne spożywanie przysmaku sprzyja aktywnemu uwalnianiu hormonu oksytocyny, który zwiększa objętość mleka i wzbogaca jego skład.

  Często depresja poporodowa uniemożliwia nowym matkom korzystanie z nowej roli. Statystyki mówią, że zjawisko to występuje u około jednej trzeciej wszystkich kobiet rodzących. Daty mogą również zapobiec pojawieniu się takiego nieszczęścia. Mają korzystny wpływ na układ nerwowy, dzięki czemu są w stanie zlikwidować nieprzyjemne dla młodej matki objawy.

  Ponadto owoce daktylowe generalnie mają pozytywny wpływ na organizm kobiety:

  Mężczyźni przez cały czas jedli daty w przededniu ważnych wydarzeń. Ze źródeł historycznych wiadomo, że Aleksander Wielki przed bitwą rozdał swoim żołnierzom siedem daktylowych owoców. Uważano, że da im to wytrzymałość i zwiększy siłę.

  Ze względu na swoje właściwości poprawiające krążenie i wzmacniające naczynia krwionośne daktyle od wielu stuleci są stosowane jako ludowy środek na potencję. Ponadto ich stosowanie zwiększa aktywność i liczbę plemników, zwiększając szanse na zapłodnienie.

  W obecności złych nawyków lecznicze owoce pomogą oczyścić organizm z metali ciężkich i toksyn, a także ochronią przed czynnikami rakotwórczymi i znormalizują skład krwi.

  Mężczyźni powinni uwzględniać w swojej diecie daty, aby:

  Ze względu na wysoką zawartość cukru w ​​owocach wielu lekarzy uważa ten produkt za nieodpowiedni dla diabetyków. Niektórzy z nich zalecają pacjentom całkowite wykluczenie dat z diety. Jest jednak inna opinia.

  Po dokładnym zbadaniu produktu izraelscy lekarze doszli do następujących wniosków:

 • wskazane jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem w sprawie diety;
 • ilość owoców powinna być ograniczona do 4-5 sztuk dziennie;
 • nie wszystkie odmiany daktyli są odpowiednie dla diabetyków (zaleca się majkhol);
 • konieczne jest dokładne obliczenie całkowitej ilości węglowodanów;
 • w przypadku ciężkiej choroby produkt należy całkowicie wykluczyć.
 • Możesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania dat w cukrzycy typu 2 na tej stronie – Daty w cukrzycy typu 2: czy to możliwe czy nie.

  Poprawia stan układu pokarmowego

  Wysoki poziom przydatności dat dla układu pokarmowego opisał I.I. Mechnikov. Umiarkowane spożycie owoców daktylowych korzystnie wpływa na cały przewód pokarmowy, zwłaszcza na zdrowie okrężnicy. Udowodniono, że ich właściwości lecznicze pomagają zapobiegać rozwojowi dysbiozy – w jelitach wzrasta liczba pożytecznych bakterii. Ponadto kału jest znormalizowane, ryzyko wielu chorób układu pokarmowego, w szczególności raka jelita grubego, jest znacznie zmniejszona ( Eid N. i wsp. Wpływ owoców daktylowiec i ich składowych polifenoli ekologiczne drobnoustrojów przewodu pokarmowego, metabolity bakteryjne i proliferację komórek raka okrężnicy J. Nutr. Sci.2014, 8 października; 3: e46).

  Dobry efekt można osiągnąć w walce ze zgagą. Aby ustąpić nieprzyjemnego pieczenia, wystarczy zjeść 2-3 owoce, dokładnie przeżuwając. Niepożądane jest przekraczanie zalecanej ilości. Wystarczy kilka dat, aby szybko znormalizować kwasowość żołądka.

  Szczególnie przydatne jest od czasu do czasu spędzenie dnia na czczo. Do każdego posiłku wystarczy garść owoców (czyli około 100 g). W ciągu dnia musisz zapewnić organizmowi odpowiednią ilość płynów. Do tego odpowiednia jest woda, herbata ziołowa lub wywar.

  Kolkę niemowlęcą lub inne zaburzenia trawienia najlepiej leczyć kompotem z daktyli. Oprócz działania terapeutycznego dostarczy organizmowi dziecka witamin i minerałów.

  Obecnie uważa się, że główną przyczyną rozwoju raka jest wada genetyczna. W leczeniu onkologii stosuje się głównie leki chemioterapeutyczne, które mają poważne skutki uboczne. Radioterapia, jak pokazuje praktyka lekarska, ma również często negatywne konsekwencje.

  Flawonoidy, związki fenolowe i selen zawarte w daktylach pomagają łagodniej zwalczać chorobę. W przeprowadzonych badań, efekt przeciwnowotworowy owoców zostało udowodnione, ale, niestety, naukowcy nie byli w stanie w pełni zrozumieć mechanizm jego działania na komórkach zmienionych chorobowo (Arshad H. i wsp. Lecznicze działanie owoców daty (Phoenix dactylifera) w zapobieganiu chorobom poprzez modulacja aktywności przeciwzapalnej, przeciwutleniającej i przeciwnowotworowej . Int. J. Clin. Exp. Med. 2014, 7 (3), pp. 483-491).

  Dlatego opieranie się tylko na datach dotyczących istniejącej onkologii jest bardzo ryzykowne. Ale jako środek zapobiegawczy są idealne. Aby zwiększyć efekt leczniczy, przygotowuje się mieszaninę kilku składników:

  Lek zaleca się przyjmować 1,5-2 łyżeczki. pół godziny przed posiłkiem. Narzędzie pomoże zapobiec rozwojowi patologii, a także przywróci organizm po chemioterapii.

  Daktyle są wyjątkowe, ponieważ są równie korzystne dla osób z nadwagą i szczupłych. Przy nadwadze produkt można wykorzystać jako podstawę diety:

 • 2 dni – do diety dodaje się zielone jabłka.
 • W ciągu tych 6 dni dodatkowe kilogramy dosłownie się rozpłyną. Dieta została już przez wielu przetestowana i dowiodła swojej skuteczności. Jedyne ostrzeżenie: zalecanych okresów nie można przekraczać – niedopuszczalne jest przestrzeganie takiej diety dłużej niż 6 dni.

  Przy braku wagi i anoreksji pomoże bulion daktylowy. Szybko nasyca organizm kaloriami i składnikami odżywczymi, dobrze się wchłania.

  Pomimo niesamowitego smaku i wielu przydatnych właściwości nie zapominaj, że daty, jak każdy inny produkt, mogą mieć negatywne strony. Przed włączeniem owoców do diety należy najpierw ocenić potencjalną szkodliwość daktyli dla organizmu – w niektórych przypadkach może ona wielokrotnie przekroczyć zamierzone korzyści.

  Jeśli owoc zostanie spożyty z umiarem, najprawdopodobniej negatywne konsekwencje nie wystąpią. Nadmierny entuzjazm dla owoców daktylowych może znacznie zaszkodzić. Należy zachować ostrożność w następujących przypadkach:

 • Cukrzyca . Po pierwsze, większość odmian nie jest odpowiednia dla diabetyków, ponieważ bardzo szybko zwiększają poziom cukru, co może stanowić śmiertelne zagrożenie dla chorego. Po drugie, nawet owoce dopuszczalnych odmian mają wystarczająco wysoki indeks glikemiczny. Dlatego dozwolone są tylko ograniczone ilości. Ich stosowanie wymaga szczególnej uwagi – konieczne jest kontrolowanie całkowitej ilości węglowodanów.
 • Nietolerancja fruktozy . Przy takiej właściwości ciała daktyle nie mogą być właściwie trawione, ponieważ zawierają wysoki procent tego monosacharydu (około 70%). W rezultacie dojdzie do nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, skurcze, gazy itp. Korzystna będzie tylko rozsądna ilość smakołyków.
 • Otyłość . Wysoka zawartość kalorii i wysoki procent cukrów sprawiają, że ten cenny produkt jest potencjalnie niebezpieczny dla osób z nadwagą. Nie należy całkowicie z tego rezygnować, ale niekontrolowane używanie jest również niedopuszczalne. To nieuchronnie doprowadzi do niepożądanego przyrostu masy ciała.
 • Jak każdy owoc, daktyle należy przed użyciem dokładnie wypłukać. Przede wszystkim musisz upewnić się, że nie ma pleśni ani innych widocznych uszkodzeń owocu. Następnie dokładnie umyj gorącą wodą, a co najważniejsze – zalej wrzątkiem przez kilka minut. Faktem jest, że oprócz naturalnych zanieczyszczeń, zakupione suszone owoce można poddać działaniu gazu siarkowego lub dwutlenku siarki, aby zachować ich wygląd. Takie owoce mogą zachowywać swój piękny kolor przez wiele miesięcy i nie psują się. Jednak dla organizmu ludzkiego takie substancje są trucizną. W przypadku spożycia mogą wywołać stan zapalny, podrażnienie błony śluzowej, a przy ciągłym stosowaniu mogą nawet doprowadzić do owrzodzenia.

  Ponadto osoby podatne na migreny powinny bardzo uważać przy dodawaniu dat do swojej diety. Zawierają substancję, która może zwężać naczynia krwionośne – tyraminę. Może to wywołać atak bólu głowy.

  Ze względu na wysoką zawartość cukru daktyle straciły popularność wśród dentystów. Lekarze uważają, że słodkie owoce negatywnie wpływają na szkliwo zębów i mogą powodować próchnicę. Dlatego wskazane jest popijanie słodyczy ciepłą herbatą (naturalnie bez cukru), a po jedzeniu nie zapomnij wypłukać ust.

  Na wieczorną przekąskę daty wcale nie są odpowiednie. Faktem jest, że ich strawienie zajmuje kilka godzin. Dlatego najlepiej spożywać je rano lub przynajmniej w pierwszej połowie dnia.

  Biorąc pod uwagę niejednoznaczność właściwości dat (z jednej strony udowodniona wartość i wartość odżywcza, z drugiej teoretycznie możliwa szkoda dla organizmu), istnieje kilka względnych przeciwwskazań do stosowania tego produktu:

 • Cukrzyca – dodawanie terminów do menu jest możliwe tylko po konsultacji lekarskiej.
 • Wrzód żołądka – dozwolona jest tylko ograniczona ilość owoców.
 • Kamica moczowa – stosować ostrożnie, nie więcej niż 2-3 sztuki.
 • W niektórych przypadkach daty są surowo zabronione:

 • Alergia – w przypadku nadwrażliwości na owoce należy odrzucić ich stosowanie.
 • Ciężka cukrzyca – produkt może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nawet śmierci, dlatego jest całkowicie wykluczony z diety.
 • Dla zdrowej osoby ogólna zasada jest taka: musisz używać dat z umiarem, wtedy będą one niezwykle korzystne.

  We wszystkim należy przestrzegać miary. Nawet jeśli nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do stosowania owocu, nie należy go zbytnio ponosić. Oczywiście nie ma konkretnych zaleceń dotyczących liczby dat do spożycia dziennie. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że dla zdrowej osoby dorosłej maksymalne dopuszczalne dzienne spożycie na randki wynosi około 100 g. Jednak wskaźnik ten może się nawet podwoić – na przykład w przypadku sportowców lub osób aktywnie pracujących. W przypadku różnych kategorii istnieją pewne niuanse związane z jedzeniem owoców:

 • Jeśli występują problemy z jelitami, należy wymieszać 5 świeżych owoców z ¼ łyżeczki. czarny pieprz i 1 łyżeczka. masło. Powstałą kompozycję należy przyjmować wcześnie rano, zaraz po przebudzeniu można zjeść śniadanie dopiero po 2 godzinach.
 • Dla kobiet w ciąży popularny amerykański trener Tracy Anderson zaleca zrobienie na śniadanie koktajlu na randkę. Twierdzi, że jej wspaniały przepis pomoże utrzymać figurę w tak trudnym dla kobiecego ciała okresie. Do gotowania otręby owsiane, daktyle bez pestek i jogurt naturalny w dowolnych proporcjach należy załadować do blendera. W razie potrzeby można dodać maliny lub inne jagody.
 • Dzieci z pewnością polubią chushaf, ponieważ smakuje bardzo podobnie do lodów. Jest to napój mleczny. Aby go przygotować, daktyle bez pestek wkłada się do rondla, dodaje do smaku wanilinę, sól i cukier, a następnie poluje mlekiem. Po ugotowaniu zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 5 minut. Prawidłowo wykonany napój powinien stać się pyszny, jasnobrązowy. Aby uzyskać najbardziej intensywny smak, chushaf musi być dobrze zaparzony. Aby to zrobić, jest wysyłany na zimno na 5-6 godzin. Następnie ubij blenderem.
 • W przypadku problemów z potencją lub profilaktyką garść daktyli wlewa się 2 szklankami mleka, dodaje się 1 łyżeczkę. cynamon. Wysłane na zimno na jeden dzień. Szczególnie korzystne jest przyjmowanie mieszanki jesienią i zimą.
 • Eksperymentowanie i mieszanie dat z innymi składnikami pomoże urozmaicić menu. Na przykład ciekawe kombinacje można uzyskać, grając z przyprawami. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne stosowanie owoców daktylowych z dowolnymi owocami cytrusowymi może wywołać rozstrój żołądka.
 • Nie bez powodu małe słodkie owoce nazywane są chlebem pustyni. Dla niektórych ludzi są jedynym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Palma daktylowa zapewnia człowiekowi dosłownie wszystko, czego potrzebuje: od materiałów budowlanych do domu po jedzenie. W naszym pasku ocenę korzyści i szkód wynikających z dat dla organizmu należy spojrzeć z innej perspektywy. Oczywiście nie musisz rezygnować z tak wartościowego, pożywnego i smacznego produktu, ale też nie powinieneś się nim zbytnio przejmować.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska