Czym jest witamina B10

Kwas paraaminobenzoesowy (PABA) , znany również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w wielu produktach spożywczych i wytwarzanym w przemyśle chemicznym.

Kiedyś był dodawany do filtrów przeciwsłonecznych i używany jako dodatek pomagający przyciemniać siwe włosy, łagodzić problemy skórne i nie tylko.

W tym artykule opisano funkcje PABA, jego potencjalne korzyści i skutki uboczne oraz podano informacje dotyczące dawkowania i środków ostrożności.

Czym jest witamina B10

Czym jest witamina B10?

Witamina B10 (lub witamina Bx) to alternatywna nazwa substancji organicznej PABA, białej krystalicznej substancji.

Jest uważany za część kompleksu Witaminy z grupy B , ale nie jest ani witaminą, ani niezbędnym składnikiem odżywczym. Występuje w drożdżach piwnych, podrobach, grzybach, produktach pełnoziarnistych i szpinaku.

Nasz organizm jest również w stanie samodzielnie syntetyzować tę substancję, wykorzystując określone bakterie w jelitach. Następnie PABA pomaga w produkcji kwasu foliowego (witamina B9). Jednak ilość produkowanego kwasu foliowego nie jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb, dlatego należy go pozyskiwać również z innych pokarmów.

Uważa się, że suplementy PABA są korzystne dla skóry i włosów. Dziś są dostępne w postaci tabletek, proszku, ekstraktu i maści do stosowania miejscowego.

Wynik:

PABA to organiczny związek krystaliczny znany również jako witamina B10, chociaż w rzeczywistości nie jest witaminą. Kwas ten znajduje się w niektórych produktach spożywczych i jest produkowany chemicznie do balsamów i suplementów.

Możliwe korzystne właściwości

Istnieje kilka rzekomych korzyści z suplementacji PABA. Należy jednak zaznaczyć, że prawie wszystkie z nich są potwierdzone niezwykle małą liczbą badań.

Choroby wymagające zwiększonej uwagi na kwas para-aminobenzoesowy:

 • niedokrwistość z niedoborem witaminy B9 (kwas foliowy );
 • choroby stawów;
 • opóźniony rozwój;
 • oparzenie słoneczne;
 • pojawienie się siwych włosów przed terminem;
 • powstawanie plam starczych;
 • zwiększone zmęczenie.

PABA odpowiada za syntezę kwasu foliowego, jest jego składnikiem strukturalnym i uczestniczy we wszystkich regulowanych przez tę substancję procesach metabolicznych.

ochrona przed słońcem

PABA może pochłaniać promienie ultrafioletowe (UV), zwłaszcza promienie UVB związane z oparzeniami słonecznymi i uszkodzeniami DNA. Z tego powodu w latach czterdziestych XX wieku ten kwas był kluczowym składnikiem.filtry przeciwsłoneczne . Jednak później okazało się, że jego stosowanie wiązało się z reakcjami alergicznymi u części konsumentów.

Od 2019 roku PABA nie jest już uważana przez Amerykańską Agencję ds.Żywności i Leków (FDA) za ogólnie bezpieczną i skuteczną.

Czasami można go znaleźć w balsamach i innych produktach uważanych za nawilżające, często w połączeniu z aloesem. PABA jest rzadko stosowany w szamponach, odżywkach i pomadkach.

Leczenie chorób skóry

Uważa się, że oprócz ochrony przed promieniowaniem UV PABA pomaga w problemach skórnych związanych z szorstkością, gromadzeniem się tkanki i przebarwieniami. Jednak, w jaki sposób ta substancja może poprawić stan w takich sytuacjach, pozostaje niejasne.

Na przykład PABA badano pod kątem jego stosowania w leczeniu choroby Peyroniego, która charakteryzuje się tworzeniem się włóknistej płytki wewnątrz penisa.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementów potasu wraz z PABA przez 12 miesięcy znacznie zmniejszyło płytkę nazębną u pacjentów Peyroniego, w przeciwieństwie do placebo.

Jednak konieczne jest przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań, zanim będzie można stwierdzić, że PABA jest skuteczny w leczeniu tej choroby.

PABA jest również rozważana jako potencjalna metoda leczenia twardziny skóry, choroby autoimmunologicznej, która powoduje zgrubienie skóry i złogi włókniste w narządach.

Jedno retrospektywne badanie z udziałem 467 osób z twardziną skóry wykazało, że 90% osób, które otrzymywały suplementy potasu i PABA, doświadczyło łagodnego, umiarkowanego lub zauważalnego zmiękczenia skóry. W grupie kontrolnej odsetek ten wynosił 20%.

To jednak tylko jedno z nielicznych badań na ten temat, które zostało przeprowadzone ponad 30 lat temu. Inne badania wykazały, że PABA nie ma wpływu na szorstkość skóry wywołaną twardziną, co sugeruje, że potrzebne są dalsze badania w tej kwestii.

Wreszcie PABA jest często reklamowany jako lekarstwo na bielactwo, stan, w którym występuje depigmentacja i pojawiają się białe plamy na skórze. Chociaż są pacjenci z tą chorobą, którzy twierdzą, że suplementacja PABA im pomogła, badania naukowe potwierdzające ten fakt są niezwykle ograniczone.

Pielęgnacja włosów

Wcześniej suplementy PABA zaczęto stosować do zwalczania przedwczesnych siwych włosów.

Nawiasem mówiąc, są one używane do dziś i wiele osób jest przekonanych o skuteczności tego środka, pomimo braku odpowiednich badań.

Badania z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku wykazały, że codzienne przyjmowanie PABA w dawce od 200 mg do 24 gramów prowadzi do ciemnienia włosów i pomaga przywrócić pierwotny kolor siwych włosów.

Należy jednak zauważyć, że w wielu badaniach uczestnicy ponownie zszarzeli po zaprzestaniu stosowania takich suplementów.

Co więcej, chociaż wczesne badania wykazały, że PABA przyciemnia siwe włosy, efekt ten nie był ostatnio badany. Niektórzy badacze doszli do wniosku, że biorąc pod uwagę, że skutki uboczne są nadal w dużej mierze nieznane, PABA nie powinien być stosowany, jeśli jedynym celem jest pozbycie się siwych włosów.

Wynik:

PABA może pochłaniać promienie UVB. Z tego powodu witaminę tę znajdowano w przeszłości w produktach przeciwsłonecznych. Niektóre badania sugerują, że przyjmowany doustnie PABA może pomóc w chorobach skóry i zredukować siwe włosy. Jednak jest bardzo mało wystarczających dowodów naukowych na te skutki.

Objawy niedoboru PABA

Jeśli dana osoba nie je prawidłowo, aw jego diecie brakuje wielu ważnych pokarmów, może to wywołać brak kwasu para-aminobenzoesowego, któremu towarzyszą następujące objawy:

 • drażliwość;
 • słaby rozwój i niski wzrost;
 • niska hemoglobina, aż do anemii;
 • częste oparzenia;
 • negatywna reakcja skóry na słońce;
 • pogorszenie włosów i skóry;
 • migrena;
 • stan depresyjny;
 • senność i zmęczenie;
 • wszelkiego rodzaju choroby nerwowe;
 • młode matki mogą mieć problemy z laktacją.

Źródła jedzenia

Aby w organizmie nie zabrakło kwasu paraaminobenzoesowego, należy starać się urozmaicać spożywaną żywność, uwzględniać w niej takie niezbędne pokarmy jak mięso, ryby, nabiał, jaja kurze, ziemniaki, marchew, płatki owsiane, grzyby, orzechy, melasa, drożdże., nasiona i melisa.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności

Niektórzy użytkownicy zgłaszali alergie na filtry przeciwsłoneczne zawierające PABA. Najczęstszymi objawami w tym przypadku były zaczerwienienie, swędzenie i wysypka.

Obecnie w USA PABA nie jest już dodawany do filtrów przeciwsłonecznych i bardzo rzadko do innych produktów kosmetycznych. Nadwrażliwość na duże doustne dawki PABA jest możliwa, ale potrzebne są odpowiednie badania na ludziach, aby potwierdzić tę hipotezę.

Przyjmowanie dużych dawek suplementów PABA nie jest uważane za bezpieczne dla osób z problemami z wątrobą i nerkami.

Zgłoszono co najmniej sześć przypadków ostrego uszkodzenia wątroby po zastosowaniu suplementów PABA w chorobie Peyroniego. Jednak ten efekt uboczny może nie dotyczyć osób bez choroby podstawowej, z powodu której przyjmuje się PABA.

Należy również zauważyć, że według dostępnych badań PABA jest uważane za nieskuteczne leczenie tej choroby.

Ponadto uważa się, że PABA może gromadzić się w nerkach, chociaż nie ma dowodów naukowych na poparcie tego. Dlatego osoby z chorobami wątroby lub nerek nie powinny przyjmować PABA, chyba że zostanie przepisane i monitorowane przez lekarza.

Ponadto PABA może wchodzić w interakcje z sulfonamidami (lekami sulfonamidowymi), w tym z niektórymi antybiotykami, i zmniejszać ich skuteczność. Nie można ich brać razem.

Wreszcie, bezpieczeństwo suplementów PABA dla dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących nie jest znane. Doustne PABA nie jest zalecane dla tych grup, ale podawanie miejscowe jest prawdopodobnie bezpieczne.

Jeżeli stosujesz kosmetyki zawierające PABA i zauważysz wysypkę lub podrażnienie, natychmiast przestań ich używać.

Wynik:

W niektórych przypadkach PABA może powodować reakcje alergiczne po zastosowaniu miejscowym. Po podaniu doustnym duże ilości tego suplementu mogą potencjalnie uszkodzić wątrobę i nerki.

Wniosek

Czym jest witamina B10?

Kwas paraaminobenzoesowy (PABA), znany również jako witamina B10, jest związkiem organicznym występującym w wielu produktach spożywczych i suplementach.

Do czego służy PABA?

W przeszłości był często używany w produktach przeciwsłonecznych ze względu na jego zdolność do blokowania promieni UVB. Ograniczone badania sugerują również, że suplementy PABA mogą pomóc przyciemnić siwe włosy i poprawić problemy skórne związane z gromadzeniem się i szorstkością tkanek.

Czy używanie PABA jest bezpieczne?

Miejscowe stosowanie i większość dodatków są uważane za bezpieczne, a skutki PABA nie są jeszcze w pełni poznane. Wysokie dawki mogą prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych.

Aleksandra Kowalski
Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author