Czy warto pić napoje gazowane na odchudzanie: czy to pomaga, czy nie?

Wiele osób twierdzi, że soda oczyszczona w połączeniu z wodą, octem jabłkowym lub sokiem z cytryny jest szczególnie skuteczna w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tego.

Prawdopodobnie ma niewielki bezpośredni wpływ na wagę

Soda oczyszczona działa alkalizująco na organizm i uważa się, że pomaga schudnąć lub zapobiega przybieraniu na wadze. Jednak teoria ta była wielokrotnie obalana.

Dzieje się tak, ponieważ twoje ciało wykorzystuje wysoce regulowane procesy do kontrolowania poziomu pH, a to, co jesz lub pijesz, ma niewielki wpływ na poziom pH (1, 2).

Inna teoria sugeruje, że dodanie sody oczyszczonej do wody do kąpieli może pomóc Ci schudnąć, uzupełniając poziom magnezu i siarczanu, dwóch składników odżywczych reklamowanych jako środki przyspieszające metabolizm i odtruwające. Jednak teoria ta nie jest poparta nauką.

Jednak soda oczyszczona może łagodzić niestrawność, ponieważ ma zdolność neutralizowania kwasu żołądkowego (3).

Ta reakcja chemiczna tworzy dwutlenek węgla, który może powodować odbijanie. Chociaż może to przynieść uczucie ulgi w żołądku, nie wpływa bezpośrednio na całkowitą masę tkanki tłuszczowej.

Może mieć niewielki pośredni wpływ na masę ciała

Soda oczyszczona może mieć pośredni wpływ na odchudzanie, głównie ze względu na płyn, z którym się ją miesza.

Jedną z popularnych opcji jest zmieszanie sody oczyszczonej z octem jabłkowym, płynem, który jak wykazały wcześniejsze badania, może pomóc Ci poczuć się mniej głodnym. Jednak ostatnie badania potwierdzające wpływ octu jabłkowego na masę ciała są ograniczone (4, 5, 6).

Sodę oczyszczoną często miesza się z samą wodą lub z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny.

Spożywane codziennie napoje te mogą zwiększyć dzienne spożycie płynów. Może poprawić ogólny poziom nawodnienia – efekt, który pokazują badania, może zmniejszyć głód, przyspieszyć metabolizm i sprzyjać utracie tłuszczu (7, 8, 9).

Ważne jest, aby pamiętać, że te potencjalne efekty utraty wagi mają niewiele wspólnego z sodą oczyszczoną i są bardziej związane z innymi płynami. Dodanie sody oczyszczonej do mikstury zapewnia kilka dodatkowych korzyści.

Istnieje niewiele naukowych dowodów na to, że soda oczyszczona może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej. Mieszanie sody oczyszczonej z wodą, sokiem z cytryny lub octem jabłkowym może pośrednio pomóc w utracie wagi, ale wydaje się, że soda oczyszczona nie ma z tym nic wspólnego.

Istnieją trzy popularne metody dodawania sody oczyszczonej do codziennej rutyny.

Pierwsza polega na rozpuszczeniu 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej w 1-2 filiżankach (240-480 ml) wody i spożyciu tej mieszanki na pusty żołądek w dowolnym dogodnym czasie w ciągu dnia.

W tym drugim przypadku wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 2 łyżkami (30 ml) octu jabłkowego lub soku z cytryny. Gdy ta mieszanina przestanie wydzielać gaz, możesz ją rozcieńczyć wodą i wypić na pusty żołądek.

Rozcieńczanie jest ważne, aby zapobiec oparzeniom gardła lub erozji zębów, ponieważ dokładna kwasowość nie jest znana (10, 11).

Alternatywnym sposobem włączenia sody oczyszczonej do diety bez jej spożywania jest rozcieńczenie 3-4 filiżanek (662-883 gramów) sody w wannie wypełnionej wodą przed zanurzeniem w niej.

Pamiętaj, że żadna z tych metod gotowania nie została naukowo udowodniona, więc używaj ich na własne ryzyko.

Sodę oczyszczoną zwykle rozcieńcza się sokiem z cytryny, octem jabłkowym lub wodą przed spożyciem. Inni wolą dodać sodę oczyszczoną do wody do kąpieli przed jej przyjęciem. Jednak obecnie dostępnych jest niewiele informacji na temat bezpieczeństwa tych opcji.

Nadmierne spożycie sody oczyszczonej wiąże się z szeregiem skutków ubocznych.

Spożywanie dużych ilości sody oczyszczonej może być ryzykowne, ponieważ może powodować kwasicę metaboliczną, stan zagrażający życiu, który występuje, gdy organizm nie może już kontrolować pH krwi (12).

Kwasica metaboliczna może wynikać z nadmiernego spożycia związków zasadowych, takich jak soda oczyszczona, i powodować osłabienie mięśni, skurcze, zaburzenia rytmu serca i zmiany w zdrowiu psychicznym. Jeśli stan nie zostanie leczony, może prowadzić do śmierci (13).

Wysokie ciśnienie krwi i inne konsekwencje zdrowotne

Soda oczyszczona jest zwykle bogata w sód. Tak więc wysokie spożycie sody oczyszczonej może u niektórych osób powodować wysokie ciśnienie krwi, zatrzymywanie płynów, a nawet niewydolność serca. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alkoholizmem lub zaburzeniami czynności nerek (14, 15).

Soda oczyszczona może również powodować trudności w oddychaniu i drgawki u małych dzieci i nie należy jej podawać dzieciom poniżej 5 roku życia. Może być również pomocne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, aby uniknąć ich przyjmowania (15).

Połączenie sody oczyszczonej z kwasem, takim jak ocet jabłkowy lub sok z cytryny, wyzwala reakcję chemiczną, która uwalnia dwutlenek węgla. Może to prowadzić do wzdęć, zwłaszcza jeśli połkniesz mieszaninę, zanim cały gaz zniknie (3).

Interakcje leków i długoterminowe bezpieczeństwo

Soda oczyszczona może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Osoby, które obecnie przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem przed dodaniem sody oczyszczonej do swojej diety (3, 16).

Wreszcie, obecnie niewiele jest informacji na temat długoterminowego bezpieczeństwa spożywania sody oczyszczonej samodzielnie lub w połączeniu z sokiem z cytryny lub octem jabłkowym. Dlatego bezpieczniejsze może być unikanie takich mieszanin do czasu pojawienia się nowych badań.

Może być bezpieczniej wziąć kąpiel z sodą oczyszczoną niż jej połknąć. Jednak żadne badania nie analizowały korzyści ani zagrożeń związanych z tą praktyką.

Nadmierne spożycie sody oczyszczonej może powodować różne skutki uboczne. Soda oczyszczona może również wchodzić w interakcje z lekami, a niewiele wiadomo na temat długoterminowego bezpieczeństwa jej przyjmowania.

Soda oczyszczona jest reklamowana jako środek wspomagający odchudzanie, ale istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia.

Spożywanie dużych ilości sody oczyszczonej rozcieńczonej wodą, octem jabłkowym lub sokiem z cytryny wiąże się z wieloma potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia. Ponadto niewiele wiadomo na temat długoterminowego bezpieczeństwa tych mieszanin.

Dlatego prawdopodobnie bezpieczniej będzie nie spożywać tej mieszanki, dopóki nie będzie dostępnych więcej badań.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska