Czy w czarnej, zielonej i białej herbacie jest kofeina

Rodzaje herbaty

Wiele roślin zawiera substancje organiczne – alkaloidy, które odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Jednym z rodzajów alkaloidów jest kofeina, która znajduje się w niektórych napojach i produktach spożywczych. Stosowanie napojów zawierających kofeinę stało się powszechne ze względu na stymulujące i tonizujące właściwości alkaloidu. Jednak duża ilość tej substancji ma negatywny wpływ na organizm i może wywołać wiele problemów. Dlatego niektórzy wolą zastąpić kawę filiżanką czarnej lub zielonej herbaty rano.

Wpływ kofeiny na organizm człowieka

Wpływ pierwiastka kofeiny na organizm człowieka jest niejednoznaczny i budzi liczne kontrowersje. Lekarze klasyfikują ten składnik jako substancję, która stymuluje reakcje psychomotoryczne i pobudza układ nerwowy. Jednocześnie wzrasta nie tylko aktywność fizyczna, ale także umysłowa.

Alkaloid zmniejsza zmęczenie i senność, zapewnia dodatkowy przypływ sił, wspomaga niszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, ma właściwości moczopędne. Umiarkowane spożycie żywności zawierającej kofeinę jest bezpieczne dla zdrowej osoby.

Ale osobom z patologiami sercowo-naczyniowymi zaleca się powstrzymanie się od picia napojów zawierających ekscytującą substancję. Wynika to z właściwości alkaloidu do aktywacji czynności serca i zwiększenia ciśnienia krwi.

Wiele osób błędnie uważa, że ​​herbata jest bezpieczniejsza niż kawa, ponieważ nie zawiera kofeiny. Pomimo tego, że stężenie tej substancji w herbacie jest niższe niż w kawie, nie można powiedzieć, że jest całkowicie nieobecna. Ile kofeiny jest w herbacie iw jakich odmianach jest jej najwięcej?

Odmiany alkaloidów herbacianych

W pierwszej połowie XIX wieku naukowcy wyizolowali nowy alkaloid z liści herbaty zwany thein. Analogiem tej substancji jest mateina i guaranina, zawarte odpowiednio w liściach mate i gaurany.

Nieco później, w badaniu innych roślin, uzyskano kofeinę. Po zbadaniu ich składu naukowcy doszli do wniosku, że substancje te mają takie same właściwości. Z czasem kofeinę zaczęto nazywać wszystkimi alkaloidami uzyskanymi z tych roślin.

Zawarte w liściach herbaty garbniki – garbniki spowalniają wchłanianie teiny do krwi. A obecność w roślinie takich pierwiastków śladowych jak polifenol i przeciwutleniacze hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Zawartość kofeiny w różnych herbatach

Stężenie składnika alkaloidowego w liściach herbaty zależy od kilku czynników:

  1. Lokalizacja plantacji herbaty i warunki klimatyczne. Krzewy herbaciane rosnące na wyżynach są bardziej nasycone teiną niż te posadzone na nizinach. Zimne górskie powietrze spowalnia wzrost liści, zbierają więcej alkaloidów.
  2. Obfitość słońca. Im więcej słońca pochłaniają rośliny, tym więcej gromadzi się w nich teiny. W związku z tym liczba ta będzie się zmieniać w zależności od sezonu. Dlatego nawet herbata tego samego rodzaju może zawierać różne ilości substancji stymulującej.
  3. Wielkość liści herbaty. Im drobniejsze składniki, tym więcej kofeiny dostaje się do napoju.
  4. Metoda parzenia. Długotrwały kontakt liści herbaty z wodą zwiększa stężenie składnika.

Kofeina w zielonym napoju

Wiele osób uważa zieloną herbatę za zdrowy napój, który ma zbawienny wpływ na organizm. Ale niewiele osób zakłada, że ​​zawiera kofeinę. Filiżanka herbaty o objętości 230 ml zawiera od 30 do 50 mg alkaloidu.

Zawartość teiny w czarnej herbacie

Pomimo ciemnego koloru, stężenie kofeiny w czarnej herbacie jest nieco wyższe niż w zielonej herbacie i waha się między 25-100 mg. Taka ilość wystarczy, aby dodać energii i poprawić nastrój.

Stężenie alkaloidów w napojach z czerwonej i białej herbaty

Zawartość kofeiny w herbacie oolong wynosi 12-55 mg. Ta wysoka zawartość teiny nie wpływa na pozytywne właściwości czerwonej herbaty. Bogata zawartość przeciwutleniaczy łagodzi działanie składnika kofeiny.

Co zaskakujące, biała herbata również zawiera składnik kofeiny, ale ilość zawartej w niej substancji jest znacznie mniejsza: 6-25 mg. Wynika to z faktu, że do jego produkcji wykorzystywane są młode pąki liściowe, które nie zostały jeszcze w pełni otwarte i dlatego nie zgromadziły wystarczającej ilości teiny.

Herbata bezkofeinowa

Osoby chcące całkowicie wyeliminować z diety napoje zawierające kofeinę mogą przestawić się na preparaty ziołowe niezawierające alkaloidów. Stosowanie wywarów z rumianku, hibiskusa , tymianku , lipy, mięty jest dobre dla zdrowia ze względu na dużą ilość witamin wzmacniających organizm.

Herbata Ivan jest uważana za jeden z najbardziej przydatnych wywarów ziołowych. Brak kofeiny w jego składzie w żaden sposób nie wpływa na bogaty smak toniku.

Skład chemiczny wywaru z korzeni mniszka lekarskiego pomaga zwiększyć koncentrację i orzeźwić.

Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych technologii nowoczesny przemysł produkuje napoje bezkofeinowe, wśród których jednym jest cykoria.

Jak zmniejszyć wpływ kofeiny na organizm

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie spożycia kofeiny bez rezygnacji z ulubionego napoju:

  1. Liście herbaty zalać wodą, którą należy odsączyć po jednej do dwóch minut. Następnie ponownie zaparz herbatę. Pierwszy napar zawiera wyższy procent kofeiny.
  2. Lepiej jest pić herbatę gorącą, ponieważ przeciwutleniacze obecne w liściach herbaty mogą neutralizować teinę tylko w gorącej wodzie.
  3. Do herbaty dodać cytrynę , mleko, śmietankę, które zmniejszają stężenie alkaloidu.
  4. Stężenie substancji pobudzającej można obniżyć stosując naturalne aromaty: zioła, suszone owoce, przyprawy, owoce kandyzowane.

Złożony skład chemiczny herbaty łagodzi działanie kofeiny, ale nadal należy przestrzegać środka.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska