Czy można zamrozić twarożek w zamrażarce do przechowywania

twarożek

Twaróg jest zdrowy, ale szybko psuje się nawet na mrozie. Kupując produkt w dużych ilościach, pojawia się pytanie, jak uchronić go przed uszkodzeniem. W przypadku długotrwałego przechowywania świeży twarożek można zamrozić w zamrażarce, zachowuje on swoją wartość odżywczą i kulinarną.

Mrożony twarożek zachowuje swoją wartość kulinarną i odżywczą

Czy można zamrozić twarożek w zamrażarce do przechowywania?

Produkt nadaje się do zamrażania pod pewnymi warunkami:

 • Nie powinien zawierać dodatków (stabilizatorów, aromatów, skrobi).
 • O grudkowatej (ziarnistej) strukturze. Wersja sklepowa w postaci pasty po rozmrożeniu zamieni się w płynną szarawą masę z twardymi ziarnami.
 • Musi być świeży. Przy najmniejszych oznakach pogorszenia nie podlega zamarzaniu. Twaróg i półprodukty z niego wytworzone wymagają specjalnego procesu mrożenia. Zamrażarki w starym stylu, które powoli schładzają i przechowują żywność w temperaturze -10°C, nie będą działać.

Aby zachować jakość produktu, chłodzenie odbywa się tak szybko, jak to możliwe. Preferowana jest zasada zamrażania szokowego – szybka ekspozycja na zimno prowadzi do powstawania bardzo małych kryształków lodu. Struktura i skład produktu nie ulega zmianie. Najlepsza temperatura do zamrażania szokowego to -36 ° С, do długotrwałego przechowywania – około -18 ° С.

Po zamrożeniu w temperaturze -5-15 ° C kryształki lodu są większe. Struktura jest zepsuta, rozdarta. Po rozmrożeniu w grudkach uzyskuje się płynną masę bez smaku i składników odżywczych.

W zamrażarce w temperaturze -18°C twarożek zamraża się w ciągu 2-6 godzin, w zależności od masy, struktury. Istnieje bezpośredni związek między jakością mrożonego produktu a zawartością tłuszczu. Im wyższy, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Do przechowywania w zamrażarce idealnie nadają się półprodukty z twarogu i twarogu z domowego mleka koziego. Ilość białka, suchej masy, procent tłuszczu w mleku kozim przeważa nad mlekiem krowim, dzięki czemu po rozmrożeniu będzie mniej wodniste, a więcej zachowa smak.

Zamrażanie opcji pakowania

Do układania twarogu do długotrwałego przechowywania należy wybrać odpowiedni pojemnik. Odpowiednie pojemniki plastikowe, ceramiczne, szklane ze szczelną pokrywką, opakowania części zamiennych. Ponowne zamrażanie jest niedopuszczalne, dlatego całą objętość należy natychmiast podzielić na porcje wymagane wagowo.

Pojemnik musi być szczelny. Twaróg łatwo wchłania zapachy. Jeśli w pobliżu przechowywane są warzywa, żywność z przyprawami, produkt z pewnością będzie nasycony aromatami. Odpowiednie opakowanie zapewnia, że ​​po rozmrożeniu będzie miał naturalny aromat.

Metody zamrażania

Zamrażanie sfermentowanego produktu mlecznego odbywa się na 2 sposoby:

 • w pakiecie części zamiennych;
 • w plastikowych lub szklanych pojemnikach.

Jak zamrozić twarożek w torbie:

 1. Umieść cienką warstwę w opakowaniu części zamiennych.
 2. Usuń powietrze z opakowania, szczelnie zamknij zamek.
 3. Zastosuj datę.
 4. Umieść w zamrażarce.

Zalety: produkt szybko i równomiernie zamarza, zajmuje mało miejsca, można odłamać żądaną część obrabianego przedmiotu. Wadą jest wysoka wilgotność, lepkość po rozmrożeniu.

Jak zamrozić żywność w szkle lub plastiku:

 1. Umieść w odpowiednim pojemniku, 2-3 cm od górnej krawędzi.
 2. Zamknąć hermetycznie pokrywką.
 3. Zaznacz datę.
 4. Umieść w zamrażarce.

Plusy: zachowana jest struktura, smak, kolor, zapach. Podczas rozmrażania serwatka łatwo spływa, masa pozostaje elastyczna. Wady: zużycie miejsca w zamrażarce, brak możliwości oddzielenia części zamrożonej masy bez rozmrożenia całej zawartości.

Twaróg gęsty należy przed zamrożeniem pokruszyć i wsypać luzem do pojemnika. W przeciwnym razie zamrażanie będzie nierównomierne. W efekcie po rozmrożeniu część produktu straci swoją naturalną strukturę i wilgoć.

Ile twarogu można przechowywać w zamrażarce

Okres przydatności do spożycia mrożonego twarogu w domowej zamrażarce nie przekracza 6 miesięcy dla produktu tłustego i 2 miesięcy dla produktu beztłuszczowego (zimno powoli niszczy składniki odżywcze). Podczas długiego przebywania w zamrażarce produkt przesycony jest obcymi zapachami.

Półprodukty (serniki, pierogi, nadzienie naleśnikowe) wytrzymają do 12 tygodni, jednak lepiej zużyć je w ciągu miesiąca, aby zachować naturalny aromat i smak.

Ile mrożonego twarogu jest przechowywane w zamrażarce, pokazano w tabeli:

Rodzaj produktu Temperatura, ° С Termin, miesiące
Tłusty twarożek bez dodatków -osiemnaście 6
Bez tłuszczu -osiemnaście 2
Z cukrem -osiemnaście 4
Z cukrem i jajkami -osiemnaście 3

Jak prawidłowo rozmrozić twarożek

Właściwe zamrożenie i przechowywanie twarogu to tylko połowa zadania. Ważne jest, aby prawidłowo go rozmrozić, zależy to od dalszego użytkowania produktu.

Jeśli jest przeznaczony do jedzenia w swojej naturalnej postaci, to wieczorem należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość i postawić do rozmrożenia na dolnej półce lodówki. Po odsunięciu się od ścianek pojemnika należy go przenieść do durszlaka z rozprowadzoną gazą, aby ciecz spłynęła. Przybliżony czas całkowitego rozmrożenia to 10-12 godzin.

Jeśli zamierzasz gotować serniki, zapiekanki, leniwe pierogi lub nadzienie do pieczenia, naleśniki, to możesz je rozmrozić w warunkach pokojowych. Jakość powstałego produktu będzie nieco gorsza, ale dodanie cukru, wanilii i dalsza obróbka cieplna poprawi jego smak.

W lodówce rozmrożony twarożek przechowuje się nie dłużej niż 2 dni, okresowo pojawiającą się serwatkę należy usunąć. Jeśli rozmrożony produkt zmienił kolor, zapach, nie ryzykuj, lepiej go wyrzucić. W środowisku sfermentowanego mleka rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze, jest to niebezpieczne przez zatrucie.

Świeży, wysokiej jakości, tłusty domowy twarożek nadaje się do zamrażania i przechowywania w zamrażarce do 60 dni. Aby nie zepsuć produktu, należy przestrzegać zasad szybkiego zamrażania i powolnego rozmrażania.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska