Czy kawa ma odczyn zasadowy czy kwaśny?

Zazwyczaj kwasowość określa się za pomocą skali pH, która wskazuje, jak zasadowy lub kwaśny jest roztwór na bazie wody. Skala mieści się w zakresie od 0 do 14. Każdy roztwór o pH między 0 a 7 jest uważany za kwaśny, podczas gdy roztwór o pH od 7 do 14 jest uważany za zasadowy.

Większość kaw jest kwaśna, ze średnim pH od 4,85 do 5,10.

Spośród niezliczonych związków obecnych w tym napoju, proces warzenia uwalnia dziewięć niezbędnych kwasów, które przyczyniają się do jego wyjątkowego profilu smakowego.

W kawie znajduje się dziewięć niezbędnych kwasów, od najwyższego do najniższego: chlorogenowy, chinowy, cytrynowy, octowy, mlekowy, jabłkowy, fosforowy, linolowy i palmitynowy.

Proces parzenia kawy uwalnia kwasy z ziaren kawy, powodując pH napoju w zakresie od 4,85 do 5,10, które uważa się za kwaśne.

Jeśli chodzi o kwasowość kawy, rolę może odgrywać kilka czynników.

Jednym z głównych aspektów decydujących o kwasowości kawy jest sposób jej palenia. Zarówno czas pieczenia, jak i temperatura były skorelowane z kwasowością.

Jedno z badań wykazało, że im dłużej iw wyższych temperaturach ziarna kawy są prażone, tym niższy poziom kwasu chlorogenowego.

Sugeruje to, że mniej palonych ziaren kawy ma zwykle wyższą kwasowość, podczas gdy palone ziarna kawy mają zwykle mniejszą kwasowość.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na kwasowość jest sposób parzenia.

Jedno z badań wykazało, że kawa parzona na zimno ma znacznie niższą kwasowość niż kawa gorąca.

Czas parzenia również wpływa na ogólną kwasowość, przy czym krótsze czasy powodują bardziej kwaśny napój, a umiarkowane czasy mniej kwaśnego napoju.

Stopień zmielenia ziaren kawy również może wpływać na kwasowość. Im drobniejsza kawa jest zmielona, ​​tym więcej kwasu zostanie wyekstrahowane podczas procesu parzenia.

Dlatego używanie mocno zmielonych ziaren kawy może skutkować bardziej kwaśną kawą.

Na kwaskowatość kawy wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to czas pieczenia, sposób parzenia i stopień zmielenia.

Chociaż kwaśność kawy jest dobra dla większości ludzi, u innych może pogorszyć ich zdrowie.

Picie kawy może być szkodliwe dla refluksu kwaśnego, wrzodów żołądka i zespołu jelita drażliwego (IBS). Wpływ kawy na te schorzenia i dolegliwości przypisuje się głównie jej kwasowości i łagodnemu działaniu przeczyszczającemu u niektórych osób.

Badania pokazują, że kawa nie powoduje tych warunków. Jeśli jednak zdiagnozowano u Ciebie któryś z nich, często zaleca się unikanie spożywania tego napoju.

Alternatywnie, niektórzy ludzie mogą złagodzić skutki po prostu preferując mniej kwaśne odmiany.

Dla niektórych ograniczeniem może być kwaskowatość kawy. Oto kilka sposobów na zmniejszenie tego:

  • Szukaj ciemniejszej, dobrze wysmażonej fasoli.
  • Pij zimną kawę parzoną zamiast gorącej.
  • Wydłuż czas gotowania, na przykład za pomocą francuskiej prasy.
  • Wolę grubszy mielenie.
  • Parzyć w niższej temperaturze.

Ponieważ kawa jest kwaśna, może wpływać na niektóre schorzenia, takie jak refluks żołądkowy i IBS. Dlatego niektórzy ludzie mogą potrzebować unikać jego spożywania. Chociaż nie można wyeliminować kwasowości tego napoju, istnieje kilka sposobów na jej zmniejszenie.

Przy średnim pH od 4,85 do 5,10 większość kawy jest uważana za dość kwaśną.

Chociaż nie stanowi to problemu dla większości osób pijących kawę, kwasowość może negatywnie wpływać na niektóre schorzenia u niektórych osób, takie jak refluks żołądkowy i IBS.

Istnieje kilka metod zmniejszania kwasowości, np. Picie zimnej kawy parzonej lub ciemniejsze palone ziarna kawy. Stosując te strategie, możesz cieszyć się filiżanką kawy, jednocześnie zmniejszając skutki uboczne kwasowości.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska