Cytrulina – co to jest, do czego służy i jak ją stosować

Cytrulina (cytrulina, w skrócie – cyt.) Należy do klasy alfa-aminokwasów. Substancja nie jest częścią białek strukturalnych organizmu, ale aktywnie uczestniczy w reakcjach metabolicznych. Cytrulina wzięła swoją nazwę od arbuza (łac. Citrullus), z którego po raz pierwszy wyizolowano związek białkowy w 1930 roku.

Właściwości chemiczne

Zdjęcie – Wzór strukturalny cytruliny

Naukowa nazwa związku to kwas 2-amino-5- (karbamoiloamino) -pentanowy. Czysta L-cytrulina ma postać drobnego krystalicznego proszku, który rozpuszcza się w wodzie, wchodzi w interakcje z kwasami i zasadami, a po stopieniu rozkłada się. Związek jest zdolny do kondensacji z utworzeniem aktywnych polipeptydów.

Rola biologiczna

Korzyści z cytruliny są w trakcie przekształcania jej w argininę, która następnie rozkłada się do tlenku azotu. Aminokwas uczestniczy w ornitynowym cyklu metabolizmu mocznika, pomaga usuwać toksyczne toksyny z organizmu, a także ma następujące korzystne właściwości:

 • Zwiększa poziom tlenku azotu (NO) w organizmie, rozszerzając tym samym naczynia obwodowe i zwiększając ukrwienie mięśni.
 • Normalizuje funkcje endokrynologiczne. Substancja L-cytrulina stymuluje syntezę hormonu wzrostu, stabilizuje stężenie insuliny i cukru we krwi.
 • Stymuluje wzrost masy mięśniowej. Dlatego wielu lekarzy zaleca przyjmowanie cytruliny w kulturystyce.
 • Zwiększa potencjał energetyczny organizmu, zwiększa wytrzymałość i wydolność, skraca czas odpoczynku między seriami podczas treningu siłowego.
 • Zwiększa syntezę białek i wykorzystanie BCAA.
 • Dzienna dawka

  Lekarze nie ustalili jednolitych norm dotyczących stosowania aminokwasów. Według różnych źródeł osoba dorosła musi przyjmować od 2,4 do 6 g dziennie. Nie ma osobnych wskaźników dla dzieci. Spożycie cytruliny w dużych dawkach jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących.

  Aby określić zawartość aminokwasów niebiałkowych w organizmie, wykonuje się badanie krwi żylnej. Wartości referencyjne dla dorosłych to 0,4-1 mg / dl. W przypadku podejrzenia współistniejącej choroby reumatoidalnej bada się przeciwciała przeciwko cyklicznemu peptydowi zawierającemu cytrulinę.

  Naturalne źródła aminokwasów

  Tabela – Lista produktów zawierających cytrulinę

  Wskazania do stosowania

  Ponieważ cytrulina ma niską zawartość produktów, lepiej jest stosować suplementy diety, aby uzyskać składnik odżywczy. Najczęściej suplementy z tą substancją są przepisywane sportowcom i kulturystom. Preparaty aminokwasowe stosowane są w celu zwiększenia wytrzymałości podczas treningu siłowego, zaopatrzenia pracujących mięśni w tlen oraz usunięcia z nich kwasu mlekowego. Długotrwałe stosowanie cytruliny w sporcie sprzyja przyrostowi mięśni i poprawia wyniki zawodów.

  Preparaty na bazie tej substancji są również stosowane w kompleksowej terapii wielu chorób:

 • niedobór białka w przypadku zaburzeń trawienia lub diety wegetariańskiej;
 • Uwaga! Cytrulina może być przyjmowana przez osoby starsze jako środek tonizujący i wzmacniający w okresie rehabilitacji po urazach i operacjach.

  Suplementy cytruliny nie są wskazane w przypadku następujących stanów i chorób:

 • indywidualna nietolerancja składników leku;
 • zaostrzenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy;
 • kamica moczowa, niewydolność nerek;
 • Skutki działania cytruliny nie są dobrze poznane, dlatego suplementy na niej oparte są również zabronione w przyjmowaniu dzieci poniżej 6 roku życia, kobietom w okresie ciąży i laktacji. Lek jest również przepisywany z ostrożnością osobom na diecie bezsolnej, ze względu na zwiększoną zawartość sodu w składzie.

  Formularze dawkowania

  Producenci oferują 3 formy suplementów diety:

  Pigułki . Preparaty zawierają nie tylko L-cytrulinę, ale także substancje formotwórcze i pomocnicze. Stosowany w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Tabletki są małe i łatwe do połknięcia. Kapsułki . Suplement cytruliny umieszczony jest w galaretowatej lub roślinnej osłonce, która chroni substancję przed agresywnym działaniem kwasu solnego w żołądku, zwiększa przyswajalność i biodostępność leku. W medycynie stosuje się suplementy diety w postaci kapsułek. Proszek . Ta forma cytruliny jest stosowana przede wszystkim w żywieniu sportowców. Wygodne dozowanie łyżeczką miarową, można go dodawać do napojów lub koktajli proteinowych. Puder pakowany jest w puszki lub woreczki o masie 200-500 g z zamknięciem wielokrotnego użytku.

  Do produkcji suplementów wykorzystywane są 2 rodzaje aminokwasów: czysta cytrulina oraz jabłczan cytruliny. Pierwszy służy głównie do usuwania toksyn azotowych z organizmu, usuwania kwasu mlekowego. Cytrulina w połączeniu z DL-jabłczanem jest stosowana w celu zwiększenia trofizmu i ukrwienia mięśni. Rezultat po zażyciu tego leku pojawia się natychmiast, natomiast wskazane jest picie L-cytruliny przez dłuższy czas.

  Source Naturals, L-Arginine L-Citrulline Complex, 1000 mg, 120 Tablets, Source Naturals, L-Arginine L-Citrulline Complex, 1000 mg, 240 TabletsNow Foods, L-Cytrulina, 750 mg, 90 Veggie CapsNow Foods, L-Cytrulina , 750 mg, 180 kapsułek warzywnych Now Foods, Sports, Arginine & Citrulline, 500 mg / 250 mg, 240 Veg Capsules, Now Foods, Sports, Arginine & Citrulline, 500 mg / 250 mg, 120 Veggie Caps

  Leki można kupić w aptece, sklepie internetowym, ale ceny suplementów w tych sklepach farmaceutycznych są 1,5-2 razy zawyżone ze względu na duże marże handlowe pośredników. Dlatego bardziej opłaca się zamawiać suplementy diety bezpośrednio przez stronę iHerb.

  Zalety Ayherb:

 • szeroka gama witamin od najlepszych firm farmaceutycznych z USA i Europy;
 • koszt preparatów L-cytruliny jest o 30-50% niższy niż w aptekach;
 • niezawodna i szybka dostawa, a także możliwość wyboru bezpłatnego transportu towarów do ;
 • wiele ocen i szczegółowych recenzji od prawdziwych kupujących z całego świata;
 • Uwaga! Nasi czytelnicy otrzymują 10% zniżki na pierwsze zamówienie w Ayherb. Aby aktywować rabat, wprowadź kod promocyjny AGK4375 przed zapłaceniem za towar lub kliknij link.

  Instrukcja użycia

  Optymalne dawkowanie aminokwasu uzależnione jest od wybranego wzoru chemicznego leku (cytruliny lub jabłczanu cytruliny) oraz potrzeb organizmu. Lekarze zalecają rozpoczęcie przyjmowania suplementów diety od 6-8 g dziennie, a następnie w razie potrzeby zwiększenie dawki do 10-12 g. Sportowcy powinni przyjmować suplementy diety 15-30 minut przed lub w trakcie treningu. Aby znormalizować bilans azotowy, poprawić funkcje seksualne mężczyzn, zaleca się stosowanie leków przed snem.

  Obejrzyj film o używaniu cytruliny na potencję:

  Kurs astenii pooperacyjnej, przepracowania, chronicznego zmęczenia trwa 2-3 tygodnie. Cytrulina może być stosowana jako element diety sportowej przez długi czas, jeśli substancja jest dobrze tolerowana przez organizm.

  L-cytrulina jest substancją bezpieczną – jej stosowaniu rzadko towarzyszą działania niepożądane. Na początku leczenia mogą wystąpić objawy dyspeptyczne: nudności, uczucie ciężkości w żołądku, zwiększona częstość stolca.

  Przyjmowanie suplementu może również wywołać rozwój reakcji alergicznych. Ale występują średnio w 0,01% przypadków. Alergia objawia się swędzącymi wysypkami i zaczerwienieniem skóry, łzawieniem oczu, trudnościami w oddychaniu.

  Możliwość przedawkowania

  Nadmiar leków szybko włącza się do cyklu metabolicznego, dlatego przedawkowanie po zażyciu suplementów cytruliny jest niezwykle rzadkie. W badaniach klinicznych stwierdzono, że 3-4 krotne przekroczenie dziennej dawki nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji.

  Uwaga! Nadmiar związku jest niebezpieczny dla osób z cytrulinemią, rzadką chorobą dziedziczną, w której obserwuje się uszkodzenie wątroby i mózgu.

  Jeśli zażywałeś suplementy cytruliny, zostaw swoją opinię, wypełniając poniższy formularz:

  Zaznacz pole tutaj, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

  Kupujący na ogół pozytywnie reagują na przyjmowanie suplementów diety. Większość twierdzi, że po kursie astenia znika, zwiększa się wydajność, a metabolizm jest aktywowany. Sportowcy zauważają, że preparaty z cytruliną pomagają łagodzić zmęczenie, zmniejszają bolesność mięśni po wysiłku i promują wzrost mięśni. U mężczyzn suplement pozytywnie wpływa na życie seksualne, normalizuje potencję.

  Niewiele jest negatywnych opinii na temat suplementów diety. Część osób narzeka na brak efektu po spożyciu cytruliny, gdyż w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, przyjmowanie suplementu diety nie wystarczy, aby poprawić stan.

  Dodatek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze do 25 ° i wilgotności względnej nie większej niż 60%. Zaleca się przechowywanie kapsułek i proszku w ciemnym miejscu oraz poza zasięgiem dzieci!

  Data ważności leku jest podana na opakowaniu. Zasadniczo jest to 2 lata.

  Zgodność leków

  L-cytrulina współdziała z wieloma aminokwasami i witaminami. Aby poprawić efekty kliniczne, zaleca się łączenie odżywki z następującymi dodatkami do żywności:

 • Karnozyna. Zmniejsza zawartość kwasu mlekowego w mięśniach.
 • Karnityna Przyspiesza spalanie tłuszczu i poprawia wydajność treningową.
 • Glutation. Poprawia wpływ cytruliny na produkcję tlenku azotu.
 • Witaminy z grupy B i cynk. Aktywują metabolizm, normalizują poziom glukozy we krwi.
 • Now Foods, L-Cytrulina, 750 mg, 90 Vegan Capsules

  Cytrulina i alkohol

  Lekarze nie zalecają łączenia aminokwasów i napojów alkoholowych. Etanol osłabia reakcje syntezy białek, co negatywnie wpływa na zdrowie mięśni i niweluje korzystne działanie cytruliny. Alkohol hamuje również produkcję hormonu wzrostu (hormonu wzrostu).

  Cytrulina to przydatny aminokwas, który jest stosowany w medycynie do leczenia i profilaktyki chorób, a także w sporcie i kulturystyce. Do celów medycznych substancja dostępna jest w kapsułkach i tabletkach, dla sportowców w postaci proszku. Aminokwas rzadko powoduje skutki uboczne, ale jest szkodliwy dla osób z cytrulinemią, dlatego przed przyjęciem suplementu należy porozmawiać z lekarzem.

  Podobał Ci się artykuł? Powiedz swoim przyjaciołom!


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska