Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

Coleus to roślina charakteryzująca się pięknem, szybkim wzrostem, wytrzymałością i łatwością pielęgnacji. Coleus Blume, hybryda prezentowana w różnych formach i odmianach, zyskała szeroką dystrybucję i uznanie.

Cechy

Coleus Blume jest przedstawicielem jasnych roślin ozdobnych, których główną cechą jest walor estetyczny liści, a nie kwiatów. Liście rośliny charakteryzują się aksamitnością, są pomalowane na różne kolory. Ten przedstawiciel jest uważany za mieszkańca domu, ale świetnie się czuje w ogrodzie.

Roślina wieloletnia jest klasyfikowana jako jasnokwiatowa i wargowata, ma mięsistą łodygę, która z czasem staje się zdrewniała. Wysokość Blume Coleus może osiągnąć 0,1-0,8 metra. Na wymiary kwiatu wpływają osobliwości opieki nad nim. Każdy rodzaj odmiany ma inny kształt liści, które mogą być wydłużone, owalne, sercowate i mają postrzępione brzegi. Kolor liści krzewu jest inny, jest brązowy, czerwono-bordowy, brudnopomarańczowy, a nawet prawie czarny.

Okres kwitnienia krzewu przypada na okres wiosenno-letni, kiedy to na Coleus pojawiają się małe kwiaty liliowo-liliowe o dwuwargowej koronie i kwiatostanie w kształcie kolca. W ludziach Blume nazywana jest również pokrzywą pokojową, dzięki charakterystycznemu kształtowi liści.

Popularne odmiany

Dzięki staraniom hodowców roślin Coleus Blume posiada dużą liczbę odmian, które reprezentowane są zarówno przez krzewy, jak i rośliny zielne. Wśród wybitnych przedstawicieli rośliny można wyróżnić co najmniej 10 odmian odmian, które są szczególnie popularne wśród ogrodników.

  • „Zabawa”. Ten coleus jest roczny, może dorastać do 25 cm, kształt liści rośliny jest dość nietypowy, dlatego gatunek jest popularny wśród hodowców kwiatów.

Roślina charakteryzuje się zwartością, szybkim formowaniem krzewu, jasnością ulistnienia z rozciętymi końcówkami.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Wieczorny świt”. Ten ozdobny krzew jest pożądany nie tylko jako kwiat do wnętrz, ale także jako roślina ogrodowa. Jest po prostu uprawiany przy użyciu nasion, więc nawet początkujący kwiaciarz może zdobyć takiego coleusa. Z innych odmian „Evening Zarya” wyróżnia się różnorodną kolorystyką papugi, aksamitną konsystencją i różnorodnością kształtów liści.

Liście nie wypalają się pod wpływem światła słonecznego, długo zachowują swój kolor.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażaniaColeus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • Pomarańcza to wieloletnia roślina ozdobna, która może być uprawiana jako roślina jednoroczna w ogrodzie lub jako kwiat domowy. Z opisu wynika, że ​​ten przedstawiciel charakteryzuje się zwartością. Liście pomarańczowe mają rzeźbione brzegi i dwukolorowy kolor – są to terakota z żółtą obwódką. Jest to roślina ciepłolubna, nie lubi cienia i nadmiaru wilgoci. Roślina wieloletnia znalazła zastosowanie w klombach i rabatach krajobrazowych.

Roślina pięknie prezentuje się w ogrodzie kwiatowym, na balkonie oraz w pojemniku na parapecie wewnętrznym.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Fiveway” to ozdobna bylina liściasta. Coleus tego typu znajduje zastosowanie nie tylko jako kwiatek do wnętrz, ale także jako ozdoba ogrodu lub klombu. Ubarwienie rośliny jest zróżnicowane, a liście przedstawiciela mają rzeźbione brzegi.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażaniaColeus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Złoty” jest uważany za popularny rodzaj ozdobnego coleusa. Ma ciekawy żółto-zielony kolor. Roślina nie stwarza trudności w uprawie i świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi kwiatami.

Sadzonki sadzi się w ziemi na początku czerwca, krzew może dorastać do 0,3 metra.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • Koralowy wschód słońca. Ta roślina ozdobna wyróżnia się wdziękiem i wyrafinowaniem. Dorasta do 0,3-0,35 metra. Kolor coleusa jest dość jasny, kwiat charakteryzuje się aksamitnością i różnorodnością kształtów liści. Liście są różowe, pokryte żółto-zielonymi plamami. Brzeg liści jest soczysty i zielony.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażaniaColeus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Mozaika”. Coleus tego gatunku to niezwykła i żywa roślina, uprawiana ze względu na jasne, aksamitne liście. Główną różnicą między Mosaic a innymi roślinami jest pasiasta plamistość liści. Dominujące kolory przedstawiciela można nazwać zielonym, kremowym, czerwonym.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • Scarlet to wieloletnia roślina charakteryzująca się czerwonymi liśćmi z żółtą obwódką.

Krzew ten dorasta do 30 centymetrów i służy jako doskonała dekoracja nie tylko do wnętrza, ale także na zewnątrz.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażaniaColeus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Rubin”. Ten typ coleus jest wieloletnim. Charakteryzuje się niezwykłym rubinowym kolorem liści, które mają żółto-zieloną obwódkę. Roślina uwielbia ciepło.

Jest często używany do dekoracyjnego kształtowania klombów i balkonów.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

  • „Złoty czarodziej”. Zwarta roślina, odmiana charakteryzuje się wysokością 30 cm i średnicą 25-30 cm, liście przedstawiciela są jasne i cytrynowożółte, dlatego nazwa rośliny jest odpowiednia.

Coleus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażaniaColeus Blume: opis odmian, zasady pielęgnacji i metody rozmnażania

Metody reprodukcji

Coleus Blume to rodzaj rośliny, którą można łatwo wyhodować z nasion. Możesz je kupić w specjalistycznym sklepie. Siew Coleusa należy przeprowadzić w marcu , ponieważ w tym czasie jest dużo światła słonecznego. Pojemnik z zasianym materiałem należy postawić na słonecznym parapecie.

Pokrzywę wysiewa się w płaskim podłużnym pojemniku, a ziemię należy zwilżyć. Po zakończeniu siewu warto przykryć pojemnik folią, tworząc w ten sposób efekt cieplarniany. Hodowca kwiatów musi pamiętać, że odległość między nasionami musi wynosić co najmniej 5 cm.

Nie warto robić nacięć dla każdego nasionka, można je rozsypać, a następnie posypać wodą.

Jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu na rozmnażanie nasion Blume, możesz użyć innej metody. Rozmnażanie przez sadzonki odbywa się poprzez umieszczenie rośliny w doniczce wypełnionej podłożem, a następnie przeniesienie jej do ciepłego pomieszczenia.Aby zwiększyć szybkość ukorzeniania, warto zastosować pojemniki foliowe z sadzonkami.

Gotowe sadzonki można również umieścić w szklance wody, czekając na pojawienie się korzeni. Kiedy młody Coleus jest gotowy do ukorzenienia, należy go przesadzić do gleby. Jeśli chcesz uzyskać bujne sadzenie, możesz posadzić kilka sadzonek w jednej doniczce. W ten sposób hodowcy otrzymują mieszankę kolorowych liści w jednym pojemniku.

Uprawa i opieka

Przed posadzeniem Coleusa w glebie konieczne jest stworzenie dla niego najkorzystniejszych warunków. W otwartym terenie roślinę należy sadzić w kwietniu – w tej chwili nadal nie ma silnego upału, ale pogoda jest dość ciepła.

Dbanie o pokój Blume nie oznacza nic skomplikowanego. Ponieważ roślina uwielbia dobre oświetlenie, powinna być zauważona na każdym oknie, z wyjątkiem północnego. Prawidłowe oświetlenie decyduje o wyjątkowości koloru liści, a także o blasku krzewu. Brak oświetlenia doprowadzi do wyblaknięcia liści i nadmiernego wydłużenia rośliny.

Optymalna temperatura dla pokrzywy domowej to 23-25 ​​stopni Celsjusza.

Zimą krzew potrzebuje dodatkowego oświetlenia, a także temperatury nie niższej niż +17 stopni.

Gdy na dworze jest gorąco, łodygi i liście pokrzywy nie powinny wysychać. Dlatego w upalne lato oprócz regularnego i obfitego podlewania warto również spryskiwać.Warto zauważyć, że brak lub nadmiar wilgoci może prowadzić do wysychania i odpadania liści. Zimą podlewanie powinno odbywać się raz w tygodniu, ale najlepszą opcją byłoby stałe monitorowanie stanu gleby.

W miesiącach zimowych należy karmić Coleusa raz na 30 dni. W ciepłym sezonie, czyli wiosną, latem, jesienią warto raz w tygodniu nawozić krzew. Pokrzywy potrzebują azotu do prawidłowego wzrostu. Najlepszą opcją dla rośliny jest kompleksowe karmienie, które jest sprzedawane w sklepach.

Aby uniknąć wydłużenia się pokrzywy i zapewnić jej blask, należy przyciąć i uszczypnąć krzew.

Choroby i szkodniki

Pomimo tego, że Coleus jest uważany za bezpretensjonalną roślinę, hodowca może mieć następujące trudności podczas jej uprawy.

  • Atak mszyc, przędziorków, jeśli zostaną wykryte, warto zastosować środki owadobójcze.
  • Pojawienie się brązowych plam. Ten objaw wskazuje na nadmierną suchość powietrza w pomieszczeniu, którą należy natychmiast wyeliminować.
  • Opadanie dolnych liści i utrata jasności górnych wskazują na brak minerałów, dlatego pokrzywę należy regularnie nawozić.
  • Próchnica korzeni jest konsekwencją użytkowania gleby o słabej jakości. Aby wyeliminować problem, warto przycinać i sadzić ocalałe sadzonki.

Uprawa kwiaciarni Coleus nie wymaga dużego wysiłku i wiedzy. Z zastrzeżeniem wszystkich zasad pielęgnacji rośliny, możesz stać się właścicielem pięknego i oryginalnego kwiatu w doniczce lub w ogrodzie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska