Co zrobić, jeśli sadzonki pomidorów są cienkie i długie

Причины

Przede wszystkim dzieje się tak, gdy podczas siewu pobrano chore, słabe, niewłaściwie przygotowane nasiona. W przypadku braku przedsiewnego przygotowania nasion i ziemi sadzonki zaczynają boleć, rozciągać się i słabo zapuszczać korzenie po przesadzeniu.

Przyczyną mogą być również zatłoczone nasadzenia, ponieważ światło nie dociera równomiernie do wszystkich roślin.

Często sadzonki są wyciągane z powodu braku światła. Jeśli światło dzienne jest krótkie lub sadzonki są po północnej stronie, to sięga po słońce, którego mu brakuje. Ponadto rośliny mogą się rozciągać z powodu oparzenia cieplnego, jeśli pada na nie bezpośrednie światło słoneczne lub stoi w pobliżu gorącego grzejnika.

Podwyższona temperatura powietrza negatywnie wpływa na wzrost siewek, staje się ona cieńsza i rozciągnięta. Przy ciężkiej glebie cienkie korzenie roślin nie mogą przez nią przerastać i wchłaniać składników odżywczych. Przy gęstej glebie tlen nie wnika do gruntu, co szkodzi roślinom. Gleba uboga w mikroelementy uniemożliwia roślinom tworzenie silnych łodyg.

Niewłaściwe podlewanie jest również częstą przyczyną tego problemu. Podczas przelewania korzenie roślin zaczynają boleć, co prowadzi do rozciągania górnej części. Woda nie pozwala na przeniknięcie tlenu i składników odżywczych do korzeni, a rośliny głodują, chorują i umierają.

Długie i cienkie pędy roślin stają się zarówno z niedoborem, jak i nadmiarem składników odżywczych.

Jeśli sadzonki rozciągnęły się i stały się bladozielone, oznacza to, że rośliny doświadczają braku azotu. Rozciągnięte rośliny chorują, jajniki odpadają.

Konieczne jest jak najszybsze ustalenie problemu, ponieważ zależy to od tego, czy rośliny będą nadal produkować plony, czy umrzeć.

Co robić

Co robić

Po ustaleniu przyczyny cienkich i długich sadzonek należy jak najszybciej podjąć działania naprawcze, ponieważ osłabia to rośliny.

Przy wyciąganiu sadzonek pomaga sztuczne oświetlenie roślin świetlówkami lub fitolampami. Umieszcza się je w odległości pół metra od sadzonek. Lekki dzień dla dobrego wzrostu pomidora powinien wynosić 12 godzin.

Przy zagęszczonych nasadzeniach zbieranie sadzonek pozwala zapewnić roślinie wystarczającą ilość światła. Po przeszczepie na chwilę przestanie rosnąć i stanie się silniejszy.

Jeśli gleba została przygotowana prawidłowo, sadzonki nie potrzebują dodatkowego dokarmiania w pierwszych 2 tygodniach wzrostu. Ponadto rośliny są nawożone w odstępie 1,5-2 tygodni azotanem amonu, nitrofoską lub roztworem popiołu lub nawozami organicznymi.

Przy braku azotu na 10 litrów wody pobiera się 1 łyżkę mocznika. Sadzonki podlewa się roztworem w ilości 0,5 szklanki na każdą roślinę. Po zainstalowaniu sadzonek w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze powietrza 12-15 stopni przez kilka dni i nie podlewaniu. Następnie sadzonki przestają rosnąć i wracają do koloru. Odrestaurowane rośliny wracają na swoje pierwotne miejsce w normalnych warunkach.

Przy nadmiarze azotu do gleby wprowadzane są nawozy potasowe i superfosfat. Opatrunek górny przeprowadza się podczas podlewania sadzonek.

Jeśli rośliny są osłabione z powodu oparzenia liści (z oparzeniem termicznym), spryskuje się je Epinem. Zwiększa to ich odporność i wzmacnia rośliny. Aby temu zapobiec, okno jest zacienione białym papierem. Jeśli przyczyną ciągnięcia jest gorący akumulator, sadzonki są przenoszone w chłodniejsze miejsce.

Jeśli przyczyną rozciągania sadzonek jest niewłaściwe podlewanie, podczas przelewania zatrzymuje się na chwilę, a jeśli brakuje wilgoci, liczba podlewania, wręcz przeciwnie, wzrasta, ale nie więcej niż do 2 razy w tygodniu .

Jeśli gleba stanie się bagnista, rośliny przesadza się do nowej gleby.

Przeszczep sadzonek

Długie sadzonki można przesadzać do głębszego pojemnika lub szklarni, posypując ziemią do pierwszych liści. Potem założy nowe korzenie i stanie się silniejsza.

Jeśli rośliny bardzo się rozciągnęły, łodygi można podzielić na 2 części. Górne części są odcięte powyżej 5-6 liści. Odcięte górne części umieszcza się w pojemniku z wodą. Nowe korzenie pojawią się na odcinkach za 7-10 dni. Ukorzenione rośliny sadzi się w osobnych pojemnikach lub w skrzynkach na sadzonki w odległości 10-12 centymetrów od siebie.

Dolne partie przycinanych sadzonek z czasem zarastają nowymi pędami. Po wzroście i osiągnięciu 5 centymetrów wybiera się 2 mocne górne pasierby, a dolne usuwa się. Pożądane jest usunięcie pasierbów z roślin 3-3,5 tygodnia przed przesadzeniem na stałe miejsce.

Zapobieganie

Nasiona pomidora nie mogą być wysiewane z wyprzedzeniem. Okres siewu obliczany jest z góry, począwszy od momentu posadzenia sadzonek na stałe.

Ziemia pod siew pomidorów powinna być luźna, przepuszczalna, żyzna , o neutralnej kwasowości. Do ziemi dodaje się torf, piasek rzeczny, zgniłą próchnicę. Do mieszaniny dodaje się fosfor, potas i niewielką ilość azotu.

Przed wysiewem nasion mieszankę gleby dezynfekuje się roztworem nadmanganianu potasu, Fitosporyny lub kalcynuje w piecu. Pojemniki są również dezynfekowane nadmanganianem potasu.

Najlepszą opcją do uprawy sadzonek jest użycie oddzielnych pojemników. Jeśli sadzonki wysiewa się w jednym pudełku, to podczas siewu nasiona są rozprowadzane w odległości 3-5 centymetrów. Wyhodowane rośliny sadzi się osobno lub w odległości 10-12 centymetrów od siebie. Jednocześnie pomidory będą lekkie, przestronne, otrzymają niezbędną ilość składników odżywczych, wilgoci i tlenu.

Aby pomieścić pojemniki z podestami, wybiera się ciepłe i jasne miejsce. Może to być lekki parapet, loggia lub balkon.

Zgodność z reżimem temperaturowym powietrza w pomieszczeniu pozwala chronić kulturę przed rozciąganiem. Przed kiełkowaniem nasion powinien być na poziomie 25 stopni, następnie spada do 20-22 stopni.

Godziny dzienne w zimie i wczesną wiosną są zbyt krótkie dla sadzonek i są dodatkowo oświetlone. Podświetlenie włącza się wcześnie rano i wieczorem, w nocy wyłącza się. W pochmurne dni lampa jest włączona w ciągu dnia.

Podlewanie sadzonek powinno być umiarkowane i niezbyt częste. Aby sadzonki nie stały się długie i cienkie, nie można ich wypełnić. Nawilżanie gleby przeprowadza się tylko wtedy, gdy gleba wysycha 1-2 razy w tygodniu. Wilgoć podczas podlewania nie powinna dotykać liści i łodyg.

sadzonka pomidora

Sadzonki nie będą długie i cienkie, jeśli zostaną na czas potraktowane stabilizatorami wzrostu, np. Agrofil, Stimulin, Athlete, Stop growth. Przetwarzanie powtarza się 2-3 razy.

Aby sadzonki się nie rozciągały, należy je utwardzić. Rośliny przenosi się do pomieszczenia o temperaturze powietrza 4 stopnie poniżej temperatury pokojowej.

W ciepły, pochmurny dzień długie sadzonki są wyprowadzane na ulicę, zaczynając od drugiej. Czas spędzany przez rośliny w niskich temperaturach rośnie z każdym dniem. Procedura trwa do momentu posadzenia roślin w ziemi. W obecności szklarni sadzonki można tam pozostawić na całą dobę.

Wcześnie pojawiające się pąki są usuwane, ponieważ zabierają składniki odżywcze i uniemożliwiają pełny rozwój roślin.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska