Co musisz wiedzieć o hodowli brzanek w akwarium

Barb sumatrzański (Puntigrus tetrazona)

Ryba akwariowa brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) występuje w naturalnych stojących i płynących zbiornikach wodnych Sumatry, Borneo i Kalimantanu (Indonezja). Pojawili się w ZSRR po II wojnie światowej. Ciało jest eliptyczne, skompresowane bocznie. Kolor jest złoty, z 4 pionowymi czarnymi paskami, łuski są błyszczące. Płetwy są przezroczyste, z czerwonawym odcieniem. Dorastają do 6-7 cm, w akwariach aktywnie rozmnażają się w warunkach przetrzymywania.

  • Temperatura medium: 21-25°C. Barbus wytrzyma spadek do 15°C, ale zabraknie intensywnych kolorów, ciekawego zachowania i reprodukcji.
  • Kwasowość: pH 6-7.
  • Twardość: 1–5 ° H.

Cotygodniowa zmiana od 1/4 do 1/3 wody w naczyniu. Wymagana jest filtracja, pożądane jest oczyszczanie powietrza. Żyją w niewoli przez 3-4 lata.

Różnice między kobietą a mężczyzną

Dymorfizm płciowy jest słaby. Nie można określić płci barbusa przed okresem dojrzewania. Samica wyróżnia się większym rozmiarem (5–7 mm długości) oraz powiększonym brzuchem. Ubarwienie samca wyróżnia się kontrastem, szczęki są intensywnie pomarańczowe.

Tylna krawędź płetwy odbytowej samicy jest nachylona pod kątem 60-90 ° w stosunku do nasady ogona. Samiec ma 30–45 °.

Gotowanie ryb

Izoluj samce od samic przez 1–2 tygodnie, ale nie zaciskaj zbyt mocno. Prześwietlone samce walczą. Kobiety, które nie mają zdolności do tagowania, zachorują. Nakarm kolce przygotowując się do hodowli żywym lub mrożonym pokarmem. 1/3 diety – płatki owsiane (Hercules), tabletki ze spiruliną. Dzień przed tarłem jest dniem postu.

Samce gotowe do tarła są agresywne. Ciąża kobiety jest determinowana obrzękiem brzucha i obrzękiem odbytu. Powyższe zdjęcie przedstawia samicę nadającą się do tarła.

Zacznij od wyboru producentów. Wybierz zwykłe zadziory. Niedopuszczalne są wady budowy i koloru ciała.

Reprodukcja w domu

Tarło zadziorów jest stymulowane przez dodanie miękkiej wody, podnoszącej temperaturę o kilka stopni. Ciężarna samica aktywnie się porusza, samiec podąża za nią, poklepując po bokach i wybijając jaja. Jaja wpadają do słupa wody, gdzie są zapładniane przez samca.

Na osobnym tarlisku

Akwarium do tarła – 10-15 litrów na parę. Kolumna wody ma 15-20 cm, wystarczy naczynie typu koryta. Rośliny pływające w toni wodnej (rogatki, monosolen, mech jawajski) pomogą samicy okresowo odpocząć od dokuczliwego samca i będą przydatne dla narybku.

Przygotować wodę w tempie: dodać 2/3 akwarium i 1/3 tarlisk ze świeżo zasiedloną lub osmozowaną (zalecane). Utrzymuj temperaturę 28 ° C. Napowietrzanie, filtrowanie i oświetlenie nie są wymagane do czasu pojawienia się jaj.

Dno tarliska pokryte jest siatką oddzielającą. Po tarle znaczna część jaj przejdzie przez ruszt i nie zostanie zjedzona przez rodziców. Reszta przyklei się do siatki i roślin.

Tarło zwykle rozpoczyna się natychmiast po zejściu wybranej pary na ląd. Tag pojawia się w nocy i kończy się rano, chyba że zastosuje się sztuczne ściemnianie.

Jeśli nie możesz użyć separatora, przykryj dno mchem i paprociami. Jaja zaplątane w zieleń będą bezpieczne po tarle.

Gleba w postaci dużych szklanych kulek ochroni spadające jaja. Część przyklei się do powierzchni i będzie w niebezpieczeństwie.

Zaleta korzystania z siatki:

W ogólnym akwarium

Większość jajek z zadziorów i narybku zostanie zjedzonych. Hodowcy nie chronią potomstwa. Szanse przeżycia jaj i narybku wzrastają u zielarzy z obfitością roślin okrywowych (echinodorus), paproci i mchów na dnie. Potomstwu należy zapewnić pokarm, „żywy pył”. Jedynym plusem jest to, że przeżywają silne i szybkie osobniki z dobrą reakcją.

Uważaj na zadziory w ciąży. Nie spryskane jaja prowadzą do rozwoju cyst i śmierci ryb.

Po skończeniu

  1. Pod koniec znakowania posadź kolce we wspólnym akwarium. Od szczątków jaj, zagrażających powstawaniu torbieli, samica zostaje uwolniona przez lekkie głaskanie odwłoka w kierunku odbytu.
  2. Zmniejsz słup wody do 10-12 cm Podmień 1/4-1/3 wody.
  3. Aby zapobiec chorobom grzybiczym, potraktuj naczynie płynnym błękitem metylenowym (C16H18ClN3S). Do dezynfekcji wystarczy nabycie słabo niebieskiego podłoża. Rozpocznij odpowietrzanie.
  4. Po 10–12 godzinach uwolnij separator od przyklejonych jaj i wyjmij. Usuń niezapłodnione białe jaja (przezroczyste z potomstwem).

Rosnące narybek

Barbus składa do 800 jaj. W pierwszym tarle – znacznie mniej. Larwy stanowią 60–90%.

Zawartość

Narybek wylęga się w ciągu 24-30 godzin. Po 3-4 dniach zaczynają się poruszać i jeść. Zacznij obniżać temperaturę o 1°C na tydzień do temperatury akwarium zbiorowego. Stopniowo przywracaj normalny poziom wody. Włącz światła. Strumień świetlny: 30-50 lumenów na 1 litr opakowania. Preferowane są świetlówki i lampy LED o temperaturze barwowej co najmniej 7000 K. Jeśli podświetlenie jest nadmierne, umieść rośliny unoszące się na powierzchni (Riccia, Salvinia). Zmieniaj wodę 1/4–1/3 2-3 razy w tygodniu.

Po 2-3 tygodniach zaczynają nabierać koloru. Miesiąc później powstaje kolor dorosłego barbusa. Długość ciała – 1 cm Podłącz filtrację. Nie przeludniaj. Spodziewaj się 0,5 lirów na rybę. Osoby, które osiągnęły 2 cm, należy wysłać do wspólnego banku. Wymiana wody – co tydzień.

Dojrzałość płciowa występuje w wieku 6-10 miesięcy. Samice dojrzewają kilka miesięcy wcześniej niż samce, co nie jest typowe dla ryb.

Użyj syfonu, aby usunąć resztki jedzenia i kał. Nagromadzenie materii organicznej uwalnia amoniak, którego wysoka zawartość grozi zatruciem ryb.

Karmienie

Pasza startowa – „żywy pył”, nauplii, orzęski i mikrorobaki. Żywa żywność – zbilansowane odżywianie dla wzrostu i tworzenia szkieletu barbusa. Rozwijaj się, organizmy złapane w naturalnych zbiornikach są potencjalnie niebezpieczne. Nakarm gotowane żółtko kurzego jaja przesiane przez siatkę.

Pokarm roślinny to zooplankton. Umieść słoik z wodą w ciepłym miejscu na słońcu. Po 3-4 dniach zakwitnie środa. Użyj strzykawki, aby dodać do kolców. Posiekane płatki owsiane zrobią.

Zwiększaj rozmiar jedzenia w miarę wzrostu. Dodaj krewetki solankowe, rozwielitki. Mały kanalik jest oddzielony od zwykłego. Umytą grudkę umieść w słoiku. Napełnij pojemnik strumieniem zimnej wody. Duże robaki utopią. Odsącz małe ryby. Powtórz procedurę kilka razy.

Nie podawaj zadziorów jednym rodzajem pokarmu. Odmiana jest potrzebna do dynamicznego wzrostu i intensywnego koloru.

Karm 4 razy dziennie. Po dwóch miesiącach przestaw się na trzy posiłki dziennie i wejdź w dzień postu.

Wniosek

Reprodukcja brzana sumatrzańskiego jest możliwa dla początkujących akwarystów. Wystarczy postępować zgodnie z prostymi wskazówkami.

  • Miękka woda do 5°J.
  • Środowisko neutralne lub lekko kwaśne.
  • Zbilansowane odżywianie z minimalną ilością suchej karmy.
  • Stabilne warunki temperaturowe.
  • Czysta woda z napowietrzaniem i filtracją.

Nie da się rozmnażać we wspólnym akwarium. Bezbronne jajka i narybek stają się łupem dorosłych. Lepiej mieć potomstwo na tarlisku. Tarło jest stymulowane przez czasowe oddzielenie i zmiany parametrów środowiskowych. Trochę pracy i stado 6-8 osobników zamieni się w pełnoprawnego barbusa.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska