Bromek tiaminy – właściwości, receptura i instrukcja

Bromek tiaminy nie należy do produktów leczniczych, ale często jest stosowany jako część leków, takich jak Trigamma lub Kombilipen itp.

Nazwa chemiczna substancji to bromowodorek 4-metylo-5-b-hydroksyetylo-N- (2-metylo-4-amino-5-metylopirymidylo) tiazoliowy.

Wzór chemiczny – C12H17BrN4OS. Konstrukcja – pokazana na zdjęciu.

Nazwa w języku łacińskim to Thiamine bromidum.

Jest to żółtawa lub biaława krystaliczna substancja w postaci proszku. Witamina w tej postaci ma specyficzny zapach drożdży, jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, odporna na środowiska kwaśne, ale łatwo ulega degradacji w substancjach zasadowych lub obojętnych. Substancja szybko rozpuszcza się w alkoholu metylowym, ale z trudnością w alkoholu etylowym, nierozpuszczalnym w eterach.

Nieaktualna nazwa bromku tiaminy to aneuryna. Jest niszczony przez długotrwałe ogrzewanie, nie jest przechowywany w organizmie, ponieważ jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie i nie jest zdolny do działania toksycznego. Przy niedoborze powstaje niedobór witamin, który negatywnie wpływa na cały organizm.

W organizmie człowieka witamina znajduje się w tkankach mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśniu sercowym, strukturach mózgu i nerek oraz w wątrobie. Po podaniu doustnym wchłania się w jelicie cienkim lub dwunastnicy. Jest szczególnie szybko wchłaniany po wstrzyknięciu domięśniowym. Szybko rozprowadza się we wszystkich tkankach organicznych, chroniąc błony komórkowe przed zatruciem produktami peroksydacji.

Preparaty zawierające tiaminę produkowane są w różnych postaciach dawkowania: roztwory do iniekcji, proszki, kapsułki, tabletki.

Po łacinie przepis na rozwiązanie wygląda następująco:

Rp.: Sol. Thiamini bromidi 3% – 1 ml (30 mg) lub 6% – 1 ml (60 mg substancji czynnej).

Leki zawierające bromek tiaminy zawierają wiele leków:

  • roztwór do wstrzykiwań 3% (30 mg) i 6% (60 mg) w ampułkach 1 ml, 10 ampułek w opakowaniu;
  • Wszystkie postacie dawkowania z aptek są wydawane bez recepty, a koszt jest dość przystępny i wynosi 40–400 rubli.

    Oprócz czystych produktów z bromkiem tiaminy produkowanych jest wiele suplementów o ulepszonej formule, kompleksów witaminowych oraz leków zawierających tę substancję. Należą do nich Complivit, Kvadevit, Tetravit, Asnitin, Dekamevit, Pangexavit, Betamin, Bevital itp. Możesz kupić te fundusze bez recepty, ale musisz je przyjmować tylko na zalecenie lekarza.

    Właściwości farmakologiczne

    Witamina kontroluje wiele ważnych funkcji wewnątrzorganicznych:

  • Wpływa pozytywnie na aktywność mózgu, co przejawia się poprawą funkcji poznawczych: pamięci, myślenia, uwagi.
  • Ułatwia naukę, co jest niezwykle ważne dla dzieci.
  • Tiamina bierze udział we wzroście mięśni i kości oraz tworzeniu się komórek krwi.

  • Poprawia krążenie, nastrój, apetyt, wzmacnia obronę immunologiczną, działa znieczulająco.
  • Zwiększa pobudliwość nerwową synaps, spowalnia naturalne starzenie.
  • Wspomaga pracę wszystkich struktur mięśniowych, pozytywnie oddziałuje na mięsień sercowy.
  • Bierze udział w metabolizmie związków węglowodanowych, który zachodzi w mózgu i tkankach wątroby.
  • Działa przeciwzapalnie i zapobiega zapaleniom skóry.
  • Promuje syntezę związków nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także działa jako antidotum na etanol, który jest niezwykle ważny w przypadku zatrucia alkoholem.
  • Zmniejsza toksyczne działanie nikotyny, napojów alkoholowych, substancji leczniczych itp.
  • Stabilizuje aktywność układu nerwowego podczas stresu lub nerwowego przeciążenia.
  • Zgodnie z instrukcją, środki zawierające tiaminę mają działanie immunostymulujące i metaboliczne, przeciwutleniające i blokujące zwoje oraz uzupełniają niedobory witamin.

    W tym filmie specjalista mówi o znaczeniu tiaminy dla struktur mózgu :

    Wskazania do stosowania

    Leki zawierające tiaminę są przepisywane dorosłym i dzieciom z następujących wskazań:

  • zapalenie mózgu i polio, inne patologie pochodzenia zapalnego;
  • uszkodzenie układu nerwowego, nerwice autonomiczne, uraz, ból głowy, zapalenie nerwu i nerwoból;
  • wrzodziejące zmiany przewodu żołądkowo-jelitowego, atonia lub dystrofia jelit;
  • objawy hipowitaminozy, niedobór tiaminy z powodu długich diet;
  • patologie serca, którym towarzyszą objawy tachykardii;
  • powolne gojenie się ran, upośledzona regeneracja tkanek;
  • wysypki skórne stresującego pochodzenia, piodermia, dermatoza neurogenna, łuszczyca lub egzema;
  • Dzienne zapotrzebowanie na witaminę zależy od wieku i płci.

    Witamina jest szeroko stosowana, ale należy ją przyjmować dopiero po badaniu, badaniach i zaleceniu lekarza.

    Przeciwwskazania i środki ostrożności

    Roztwór lub tabletki witaminy praktycznie nie mają przeciwwskazań, z wyjątkiem historii patologii alergicznych lub indywidualnej nietolerancji.

    Przyjmowanie witaminy korzystnie wpływa na stan wątroby, dlatego nie jest przeciwwskazane w jej stanach patologicznych. Stosowanie tiaminy jest również dozwolone w przypadku dysfunkcji nerek.

    Schemat dawkowania

    Przyjmowanie bromku tiaminy zgodnie z instrukcją użycia zależy od konkretnej formy uwolnienia.

  • Wstrzyknięcia dożylne w ampułkach podaje się powoli raz dziennie. Dozwolone jest również wprowadzenie w głąb mięśnia pośladkowego. Pojedyncza dawka dla pacjentów po 18. roku życia to 1 ml 3% (30 mg) lub 6% (60 mg) roztworu. Dzieciom wstrzykuje się 0,5 ml 3% roztworu (15 mg) również raz dziennie. Kurs może trwać od 1,5 do 4 tygodni.
  • Zgodnie z instrukcją zaleca się przyjmowanie tabletek w postaci remedium witaminowego po posiłkach przez 1-3 r / d do 30 dni.
  • W przypadku kobiet w ciąży i dzieci dawkę dobiera lekarz indywidualnie zgodnie z sytuacją kliniczną i biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie (mg), a wizyta jest dopuszczalna tylko w przypadku poważnych wskazań.

    Lekarze zalecają przyjmowanie witaminy tylko w połączeniu z odpowiednią dietą. Przy wyższych dawkach wyniki badań laboratoryjnych mogą być zniekształcone.

    Alergie, reakcje niepożądane

    Nadwrażliwość występuje rzadko. Wśród skutków ubocznych lekarze odnotowują reakcje alergiczne, objawiające się świądem lub wykwitami, pokrzywką lub obrzękiem Quinckego, kołataniem serca lub nadmierną potliwością. Czasami po wstrzyknięciu pojawia się bolesność, co jest spowodowane niską reakcją roztworu do wstrzykiwań.

    Pojazd jest bezpieczny podczas jazdy lub pracy z systemami automatycznymi, ponieważ poprawia koordynację, szybkość reakcji i uwagę.

    Interakcje z innymi lekami

    Stosowanie witaminy powinno uwzględniać możliwość interakcji substancji z innymi składnikami leczniczymi lub witaminowymi.

  • Łączy się z pirydoksyną (B6). Te substancje witaminowe mają wzajemne wzmocnienie korzystnego działania, ale u pacjentów z tendencją do reakcji alergicznych pirydoksyna zwiększa alergizację tiaminy.
  • Niekompatybilny z etanolem i lekami przeciwdrgawkowymi, barbituranami i lekami zawierającymi miedź, węglanami i siarczynami, które zaburzają wchłanianie i przyswajanie witaminy.
  • W połączeniu z lewodopą może wywołać stan hiperwitaminozy.
  • Osłabia działanie środków zwiotczających mięśnie w wodzie Ditilin itp.
  • Roztwory tiaminy do wstrzykiwań są farmakologicznie niezgodne z penicyliną, kwasem nikotynowym lub streptomycyną.
  • Pojedyncze przedawkowania doustne nie są niebezpieczne dla pacjentów i praktycznie nie objawiają się w żaden sposób, ponieważ substancja jest mało toksyczna. Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek prawdopodobny jest rozwój hiperwitaminozy. Przedawkowanie po podaniu pozajelitowym może prowadzić do anafilaksji z powodu degranulacji struktur komórek tucznych.

    Warunki przechowywania

    Ampułki i tabletki należy przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25 ° C), w ciemnym miejscu, z dala od dzieci. Okres trwałości wynosi 3 lata dla ampułek i 4 lata dla tabletek.

    Substancje witaminowe są niezwykle ważne dla pełnoprawnej aktywności wewnątrzorganicznej każdego człowieka. Ale nie zawsze pojawiają się one w wystarczającej ilości z pożywieniem, dlatego ich brak należy uzupełniać specjalistycznymi lekami lub suplementami diety. Tiamina posiada wiele cennych właściwości terapeutycznych, przejawiających się działaniem immunostymulującym, metabolicznym, przeciwutleniającym i blokującym zwoje. Z jego niedoborem pacjenci cierpią na zaburzenia neurologiczne.

    Szczególnie potrzebujące jej dodatkowego przyjęcia są osoby przeżywające ciągłe przeciążenie fizyczne lub psycho-emocjonalne, kobiety karmiące lub w ciąży, żyjące w zimnym klimacie lub cierpiące na patologie z listy wskazań do zażywania substancji. Pomimo pochodzenia witaminowego może być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza oraz w dawkach zalecanych przez lekarza zgodnie z sytuacją kliniczną.

    Możesz podzielić się swoją opinią i doświadczeniem z przyjmowaniem produktów witaminowych w komentarzach.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska