Angielskie Babeczki Świąteczne – Tradycyjny Przepis

Angielskie Babeczki Świąteczne - Tradycyjny Przepis


Angielski placek bożonarodzeniowy to słodkie ciasto z dodatkiem bakalii, pestek orzechów, owoców kandyzowanych. Odpowiednio przygotowany smakołyk pachnie mocnym alkoholem i przyprawami. Receptura nie zmieniła się od XVI wieku. Przygotowanie ciasta rozpoczyna się 2 tygodnie przed narodzinami Chrystusa. Najpierw suszone owoce są podawane w rumie. Następnie ciasto zagniata się i piecze. Gotowy produkt kulinarny moczy się w alkoholu przez kilka dni.
Babeczkę można przechowywać niesamowicie długo – nawet do sześciu miesięcy.

Klasyczny angielski przepis na świąteczną babeczkę

Do pieczenia używa się prostych i niedrogich produktów.

Mieszanka suszonych owoców

  • Rodzynki – 300 gramów;
  • Śliwki – 150 gramów;
  • Suszone morele – 150 gramów;
  • Wiśnie suszone – 150 gramów;
  • Rum – 150 mililitrów;
  • skórka z 1 cytryny i pomarańczy;
  • Świeży sok z pomarańczy i cytryny;
  • Owoce kandyzowane – 100 gramów;
  • Cynamon w proszku – 1 łyżeczka
  • Mielona gałka muszkatołowa – pół łyżeczki;
  • Imbir i goździki – po 1/4 łyżeczki.

Angielskie Babeczki Świąteczne - Tradycyjny Przepis

Notatka! Zaleca się spożywanie równych ilości rodzynek białych, brązowych i czarnych.

Ciasto

  • Jądra dowolnych orzechów – 80 gramów;
  • Mąka pszenna najwyższej jakości – 200 gramów;
  • Masło – opakowanie 150 gramów;
  • Cukier trzcinowy brązowy – 150 gramów;
  • Jaja kurze – 3 sztuki;
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.

Impregnacja

  • Ciemny rum – 280 mililitrów.

Do przygotowania świątecznego ciasta potrzebne jest również okrągłe naczynie do pieczenia o średnicy 20 cm. Zaleca się, aby wysokość boków była większa niż 8 centymetrów. Najwygodniej jest robić wypieki w papierowych formach do ciast wielkanocnych. Będziesz potrzebował 2 formularzy o średnicy od 10 do 12 centymetrów. Ciasto jest bardzo ciężkie. Nie unosi się i prawie całkowicie wypełnia formę.

Niektóre gospodynie domowe są zainteresowane tym, jak wymienić niektóre składniki. Na przykład możesz dodać zwykły cukier buraczany zamiast cukru trzcinowego. Zamiast rumu wlej brandy lub likier. Oczywiście świąteczne wypieki będą pyszne. Jeśli jednak chcesz uzyskać ten charakterystyczny smak, który istnieje od kilku stuleci, nie eksperymentuj. Brązowy cukier, dobór przypraw i leżakowany rum tworzą niepowtarzalne połączenie smaków. Angielskie babeczki świąteczne można uzyskać tylko przy ścisłym przestrzeganiu przepisu.

Robienie babeczki

  1. Połącz suszone owoce w 2-litrowym ceramicznym lub szklanym naczyniu. Zmiel wcześniej szczególnie duże okazy. Dodaj przyprawy, skórkę pomarańczową, sok z cytrusów i rum. Dobrze wymieszaj mieszaninę. Lekko ubij i przykryj folią spożywczą. Połóż go na lodówce. Minimalny okres dojrzewania to 2 dni. Ciasto będzie jednak znacznie smaczniejsze, jeśli mieszanka będzie zaparzona przez okres do 2 tygodni. Od czasu do czasu mieszaj zawartość łyżką. Gdy masa będzie gotowa, zacznij przygotowywać ciasto.
  2. Przełóż mąkę pszenną przez sito. Dodaj proszek do pieczenia.
  3. Zmiękcz masło. Możesz skorzystać z kąpieli wodnej. Dodaj cukier granulowany i ubij. Najwygodniej jest bić blenderem z dyszą.
    Czasami masło nie ubija się dobrze ze względu na niską temperaturę w pomieszczeniu. Następnie umieść naczynie z olejem w łaźni wodnej.
  4. Bez zatrzymywania się stopniowo dodawaj jajka kurze. Wymieszaj mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i jądrami orzechów. Mieszaj drewnianą łopatką do uzyskania gładkości. Zmiel zbyt duże orzechy nożem. Włóż orzechy laskowe w całości.
  5. Dodaj suszone owoce. Dobrze wymieszać. Otrzymasz owoce sklejone z ciastem. Nasmaruj patelnię masłem. Posyp ściany mąką pszenną, aby ciasto się nie przypaliło. Gospodynie domowe, które używają metalowej składanej formy, mogą pokryć dolną część pergaminem do pieczenia. Rozłóż ciasto i wygładź powierzchnię. Na wierzchu posyp posiekanymi jądrami orzechów, aby wypieki były atrakcyjne. Szczególnie pięknie wyglądają pokruszone pistacje. Kolejną ozdobą będzie cały migdał.
  6. Podczas przygotowywania ciasta rozgrzej piekarnik. Ustaw pokrętło temperatury na 170 stopni. Umieść naczynie w gorącym piekarniku.
  7. Czas pieczenia to 1,5 godziny. Jeśli blat zacznie się palić, przykryj folią aluminiową. Ogólnie rzecz biorąc, nie można podać dokładnego czasu pieczenia, ponieważ zależy on od wielu czynników. Regularnie sprawdzaj gotowość drewnianym szpikulcem. Możesz użyć wykałaczki lub spiczastej zapałki. Po przebiciu wałek powinien wyjść czysty – bez przywierania ciasta.
  8. Gotową bułkę świąteczną lekko schłodzić. Usuń smakołyk z formy. Okazuje się, że jest ciężki – w środku jest prawie kilogram suszonych owoców. Nie martw się – ciasto jest dobrze upieczone.

Impregnacja

  1. Gotowe świąteczne wypieki namocz 70 mililitrami rumu. Nałóż napój za pomocą pędzla do ciasta. Góra – 2 łyżki stołowe, po bokach – 1 łyżka stołowa. Poczekaj 10 minut. Odwróć ciasto do góry nogami i rozrzuć resztę rumu na dno. Ostudzić, owinąć szczelnie folią i pozostawić do namoczenia na 1 dzień.
  2. Zgodnie z klasyczną recepturą ciasto jest zaparzane przez 3 tygodnie, a co tydzień wykonywana jest nowa impregnacja. Możesz jednak skrócić czas gotowania. Następnego dnia powtórz impregnację i ponownie zawiń folię do pieczenia. Rób to przez 4 dni z rzędu. Tak więc każdego dnia będziesz marnował 70 mililitrów rumu.
  3. Przed Bożym Narodzeniem przychodzą wyjątkowe dni, kiedy powietrze w domu pachnie sosnowymi igłami, a ozdoby choinkowe wszędzie lśnią. Gospodarstwa domowe zajmują się przygotowywaniem prezentów i przygotowywaniem świątecznego menu. Miłym dodatkiem będzie świąteczny tort, nasączony owocami i nasączony rumem. Gdy wypieki są zaparzone, smaki mieszają się w pikantnym cieście. Ciężka masa zamienia się w niezwykły deser. Wiele osób uważa, że ​​alkohol całkowicie znika podczas infuzji. Jednak nie warto dawać dzieciom babeczki, ponieważ w środku może pozostać niewielka ilość rumu. Lepiej zadowolić dzieci piernikowymi ciasteczkami, których przepis nie oznacza dodawania spirytusu.
  4. Babeczka obficie posypana orzechami nie wymaga dodatkowej dekoracji. Często świąteczne wypieki zawija się w mastyks lub marcepan. Niektórzy dekorują smakołyk cukrem pudrem. Główną cechą angielskiej babeczki świątecznej jest atrakcyjny aromat, który przenika całe pomieszczenie. Dlatego zaleca się zastosowanie specjalnego stojaka do serwowania deseru. Powinien być przykryty szklaną osłoną. Przez kilka godzin aromat zbiera się pod pokrywką. Po otwarciu cały pokój wypełnia przyjemny zapach, przypominając o zbliżających się wakacjach.

W ten sposób zrobienie angielskiej świątecznej babeczki jest dość łatwe. Najważniejsze jest, aby zaopatrzyć się w wystarczająco dużo czasu. Potrzebna będzie też cierpliwość, bo ciasto moczy się przez prawie 2 tygodnie. Ponieważ wypieki wypełniają dom niezwykłymi aromatami, trudno oprzeć się degustacji. Jest to rodzaj testu dla osób religijnych przestrzegających postu Narodzenia Pańskiego. Obecnie wielu ludziom brakuje tej przydatnej jakości, więc przygotowanie świątecznego przysmaku pomoże Ci być cierpliwym i wytrwałym. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, wynik przekroczy najśmielsze oczekiwania.

Szybki przepis na angielską babeczkę

Angielskie Babeczki Świąteczne - Tradycyjny Przepis

Liczba produktów obliczana jest dla okrągłego kształtu o średnicy 20 centymetrów z bokami od 8 centymetrów.

Mieszanka suszonych owoców

  • Rodzynki – 300 gramów;
  • Suszone morele, suszone śliwki, wiśnie – 150 gram każdego produktu;
  • Owoce kandyzowane – 100 gramów;
  • Dojrzały rum – 150 mililitrów;
  • skórka z całej cytryny i pomarańczy;
  • Sok pomarańczowy i cytrynowy – 100 mililitrów;
  • Cynamon mielony – 1 łyżeczka;
  • Imbir i goździki – po 1/4 łyżeczki.

Ciasto

  • Wszelkie orzechy – 80 gramów;
  • Mąka pszenna wysokiej jakości – 200 gramów;
  • Masło – 150 gramów;
  • Cukier – 150 gramów;
  • Jaja kurze – 3 sztuki;
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.


Impregnacja

  • Dojrzały ciemny rum – 280-300 mililitrów.

Przygotowanie

  1. Przełóż mąkę i proszek do pieczenia przez sito;
  2. Połącz miękkie masło z jajkiem;
  3. Jajka dodawać pojedynczo do mąki, dokładnie ubijać;
  4. Połącz ciasto z orzechami, wymieszaj;
  5. Nasmaruj naczynie do pieczenia masłem, posyp mąką;
  6. Ułóż i wyłóż ciasto;
  7. Na wierzch posyp posiekanymi orzechami do dekoracji;
  8. Piec 1,5 godziny w 170 stopniach;
  9. Jeśli wierzch się pali, przykryj folią.

Wyjmij gotowe wypieki z formy. Nasycić 70 mililitrami rumu. Nałóż napój za pomocą pędzla do ciasta. Na wierzchu – 2 łyżki stołowe, po bokach – 1 łyżka. Odstaw wypieki na 10 minut i odwróć. Nałóż resztę rumu na drugą stronę. Po ostatecznym schłodzeniu owinąć folią i pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Zgodnie z klasyczną recepturą ciasto jest zaparzane przez 3 tygodnie, mocząc co tydzień.

Czas gotowania można skrócić. Powtórz impregnację następnego dnia. Ciastko zostaw w folii. Rób to przez 4 dni. Za każdym razem będziesz marnował 70 mililitrów rumu. Przed podaniem sproszkować świąteczną ucztę cukrem pudrem.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska