Aloes na oparzenia: jak aplikować

Aloes ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i gojące rany (zdjęcie: botanichka.ru)

Aloes na oparzenia pomaga odbudować wierzchnią warstwę skóry, zapewnia regenerację komórek nabłonka i zmniejsza ból. Roślina zapobiega rozwojowi powikłań, przyspiesza gojenie, chroni ranę przed wnikaniem patogenów. Preparat nadaje się do leczenia oparzeń I i II stopnia.

Lecznicze właściwości aloesu

Roślina zawiera aminokwasy, witaminy, enzymy, minerały, kwasy organiczne, aloinę, olejki eteryczne, fitoncydy, substancje żywiczne itp. Zapewniają lecznicze działanie aloesu i szeroki zakres użytecznych właściwości.

Lecznicze działanie rośliny:

 • leczy rany;
 • regeneruje uszkodzone tkanki;
 • zatrzymuje proces zapalny;
 • koi i łagodzi ból;
 • zwalcza wirusy, zarazki i bakterie;
 • działa antyseptycznie i przeciwutleniająco;
 • wzmacnia organizm;
 • zwiększa odporność.

Stosowanie aloesu na oparzenia

Do celów leczniczych najczęściej wykorzystuje się agawę (aloes) i aloes (Aloe Vera). Mają te same właściwości, ale różnią się wyglądem. Aloe Vera ma mięsiste liście z żelem w środku. Roślina służy jako pierwsza pomoc przy oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia.

Jak aloes pomaga w oparzeniach:

 • zmniejsza ból;
 • dezynfekuje;
 • eliminuje stany zapalne;
 • zapobiega obrzękom;
 • regeneruje uszkodzone komórki naskórka;
 • przyspiesza proces gojenia;
 • odbudowuje wierzchnią warstwę skóry.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Zewnętrzne stosowanie aloesu na oparzenia ma niewiele przeciwwskazań, większość z nich dotyczy użytku wewnętrznego. Jednak stosowanie leku należy wcześniej uzgodnić z lekarzem.

Przeciwwskazania:

 • oparzenia III i IV stopnia;
 • indywidualna nietolerancja;
 • zaostrzenie chorób przewlekłych;
 • uraz skóry na twarzy.

Ważny! Jeśli rana nie zagoi się w ciągu tygodnia, stan skóry nie poprawi się, pojawią się pęcherze i obrzęki należy udać się do lekarza

Funkcje aplikacji dla różnych rodzajów oparzeń

Leczenie obrażeń spowodowanych ekspozycją na ciepło lub chemikalia. Konieczne jest natychmiastowe oczyszczenie skóry z substancji chemicznej, która spowodowała oparzenie. Połącz sok z agawy z wodą w równych proporcjach. Co dwie godziny przetrzyj zraniony obszar powstałym produktem. Innym sposobem jest przymocowanie pociętego liścia i bandaża. Możesz zrobić kompres ze zmiażdżonej miazgi agawy.

Ważny! Aloes na urazy chemiczne najlepiej stosować jako dodatek po opiece medycznej.

Aloes na oparzenia wrzącą wodą. Pokrój liść aloesu wzdłuż i przymocuj stronę miazgi do rany. Zabezpiecz bandażem lub bandażem. Zmieniaj kompres co trzy godziny.

Aloes na oparzenia trującymi roślinami. Sok z trującej rośliny, który dostał się na skórę, jest natychmiast zmywany wodą. Kompres ze zmiażdżoną miazgą agawy nakłada się na dotknięty obszar lub smaruje sokiem.

Użyj aloesu na oparzenia słoneczne. 3-4 liście aloesu gotować przez kilka minut. Odcedź bulion i wlej do wanny z ciepłą wodą. Połóż się na 20 minut. W przypadku poważnych oparzeń zabieg przeprowadza się jeszcze 2-3 razy, biorąc kąpiel rano i wieczorem.

Dodatkowe informacje. Niewygodne jest wycieranie dotkniętej skóry sokiem z aloesu w przypadku oparzeń słonecznych, ponieważ przy takich urazach cierpi duża powierzchnia ciała

Jakich oparzeń nie możesz użyć soku z aloesu

Roślina nie pomoże przy poważnych urazach III i IV stopnia. Nie zaleca się używania agawy, jeśli zmiana jest zbyt duża lub jeśli rozwija się ropa. Konieczne jest również powstrzymanie się od używania aloesu na oparzenia twarzy.

Rodzaje środków na oparzenia aloesu

Najłatwiejszą metodą użycia agawy jest zrobienie kompresu. Aby to zrobić, liść aloesu przecięty wzdłuż należy przyłożyć do rany od strony miazgi i przymocować bandażem. Środek zmienia się co 3-4 godziny.

Innym rodzajem leku leczniczego jest sok wyciskany z dolnych liści. Wycierają dotknięte obszary w odstępie kilku godzin. Możesz zmielić liście rośliny za pomocą maszynki do mięsa lub blendera, uzyskując kleik. Powstałą miazgę nakłada się na zraniony obszar, przykrywa miękką szmatką i pozostawia na kilka godzin.

Kolejnym lekarstwem z aloesem jest kąpiel. Sok z agawy dodaje się do pojemnika z ciepłą wodą (50 ml na 5-7 litrów) i moczy dłonie lub stopy przez 10-30 minut. W przypadku oparzeń słonecznych można dodać lek do kąpieli i moczyć w nim przez około 20 minut.

Ważny! Po zabiegu nie należy mocno pocierać ciała ręcznikiem. Wystarczy osuszyć skórę i usunąć wilgoć. Ręcznik powinien być miękki, zamiast tego można wziąć bawełniane prześcieradło

Czy można zabrać produkt do środka?

W leczeniu oparzeń aloes stosuje się zewnętrznie. Korzystne może być również przyjmowanie leku doustnie. Nalewki i inne środki z sokiem z agawy wzmacniają organizm, zwiększają obronę organizmu, poprawiają regenerację uszkodzonych tkanek i przyspieszają regenerację.

Środki ostrożności

Przed użyciem produktów Aloe Vera zaleca się wykonanie testu alergicznego. Aby to zrobić, nałóż niewielką ilość soku na nadgarstek i obserwuj reakcję przez kilka minut. Stosowanie tradycyjnej medycyny należy uzgodnić z lekarzem.

Podczas nakładania miąższu z agawy na zranioną skórę nie należy intensywnie wcierać środka i masować spalone miejsce. Może to pogorszyć bolesność i pogorszyć zakres obrażeń.

Przygotowanie obszaru dotkniętego chorobą

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wyeliminowanie przyczyny oparzenia. Po delikatnym oczyszczeniu skóry trzymaj ranny obszar w chłodnej wodzie przez 5-10 minut. W przypadku oparzeń o 2-4 stopnie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Następnie musisz wykonać następujące czynności:

 • nałożyć środek antyseptyczny (na przykład chlorheksydynę) na wysuszoną ranę;
 • odczekaj 3-5 minut, aż agent zacznie działać;
 • jeśli jest brud, delikatnie usuń go wacikiem zamoczonym w środku antyseptycznym.

Dodatkowe informacje! Nie zaleca się mycia rany mydłem, ponieważ może wyschnąć i napiąć skórę, w wyniku czego ból się pogorszy

Zasady używania aloesu na oparzenia

W leczeniu drobnych oparzeń pierwszego stopnia ranny obszar przeciera się sokiem z agawy lub nakłada się arkusz cięty wzdłuż długości. Aloes stosuje się w wieku powyżej 3 lat. Zawiera maksimum przydatnych substancji. Tylko dolne liście są cięte.

W przypadku umiarkowanych oparzeń zaleca się stosowanie miazgi z agawy. Nakłada się na uszkodzony obszar obfitą warstwą, przykrywa ściereczką lub mocuje bandażem. Opatrunek zmienia się co 2-3 godziny. Produktu nie można masować i wcierać.

Uszkodzenia rąk i nóg najlepiej leczyć tacami z dodatkiem soku z aloesu. Dodaje się go do wody o temperaturze 28-30 ° C. Można dodatkowo wlać wywar z nagietka lub rumianku. Kąpiel z sokiem z agawy pomoże przeciw oparzeniom słonecznym.

Przepisy na domowe lekarstwa z aloesem na oparzenia

Maść na bazie aloesu może stanowić dodatkowe leczenie urazów w fazie zdrowienia. Aby go przygotować, należy odciąć kilka dolnych liści agawy, dobrze spłukać i oczyścić z cierni. Zmiel surowce za pomocą maszynki do mięsa lub blendera.

Stosowanie leków domowych zaleca się przedyskutować z lekarzem (fot. slovami.net)

Zalej przegotowaną wodą. Dodaj glicerynę (stosunek 1: 1) i łyżeczkę. świeży sok z cytryny. Pozostaw miksturę w chłodnym miejscu na jeden dzień. Następnie lek jest filtrowany i nakładany na uszkodzoną skórę. Do kompresów można użyć mieszanki naturalnego miodu i soku z agawy. Składniki łączy się w równych proporcjach.

Recenzje na temat leczenia aloesu na oparzenia

Evgeniya: „Parzyłem się na słońcu, zauważyłem oparzenie po powrocie do domu. Oprócz aloesu nie miałem pod ręką żadnych narzędzi, więc postanowiłem użyć jego soku. Pracowałem nad ramionami i twarzą przed pójściem spać. Rano nie było zaczerwienienia ani nieprzyjemnych wrażeń ”.

Nikita: „Cudowny lek na oparzenia słoneczne. Zdarzył się jeden nieprzyjemny incydent, który zapoznał nas z tą cudowną rośliną. Potem moja żona i ja byliśmy na wakacjach w Turcji i byliśmy mocno popaleni. Stało się to w 20 minut. Worki i bąbelki pod oczami to straszny widok. Z aloesem wszystko zniknęło już następnego dnia ”.

Anastasia: „Parzyłam się wrzącą wodą, przygotowując jedzenie dla mojej rodziny. Natychmiast odcięła prześcieradło, przecięła na pół i przyłożyła do rany. Zmieniałem kompres co trzy godziny. W ciągu dnia udało mi się całkowicie pozbyć oparzenia.”

Kiedy musisz iść do lekarza?

Przy ciężkich oparzeniach III-IV stopni użycie agawy nie przyniesie pożądanego rezultatu. Wymagana jest profesjonalna opieka medyczna.

W takich przypadkach musisz również udać się do lekarza:

 • jeśli drobne rany nie zagoją się w ciągu 7 dni;
 • po użyciu agawy pojawia się reakcja alergiczna;
 • oparzenie znajduje się na twarzy lub rozciąga się na dużym obszarze;
 • ból nasila się;
 • ropa zaczyna się wyróżniać;
 • pojawia się obrzęk;
 • następuje wzrost temperatury ciała i objawy zatrucia.

Aloes to naturalny środek, który pomaga przy oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia. Roślina dezynfekuje ranę, naprawia uszkodzone komórki, zmniejsza ból i przyspiesza gojenie. Nadaje się do urazów skóry spowodowanych chemią, światłem słonecznym, promieniowaniem, wrzącą wodą, parą. 


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska