Alergia na witaminę D – objawy i rozwiązania

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy może istnieć alergia na witaminę D, konieczne jest zrozumienie specyfiki przyjmowania substancji do organizmu. Zwykle witamina przedostaje się z pożywienia do tkanek i narządów ludzkich. Substancja może również wytwarzać się w skórze pod wpływem światła słonecznego.

California Gold Nutrition, Baby’s DHA, Omega-3 z witaminą D3, 1050 mg, 2 … California Gold Nutrition, Krople witaminy D3 dla dzieci, 400 IU, 10 ml (0,34 … UpSpring, Kids, Vitamin D3 krople, witamina D, 9,13 ml …

Naturalne drogi przenikania do organizmu nie są w stanie wywołać u dziecka uczulenia na witaminę D. Ten rodzaj wnikania substancji do tkanek jest regulowany przez układy organizmu człowieka, dlatego przedawkowanie witaminy z pożywienia jest praktycznie niemożliwe.

Typową przyczyną rozwoju reakcji alergicznej na D3 jest niekontrolowane stosowanie kompleksów multiwitaminowych zawierających tę substancję. Jeśli nie przestrzegasz odpowiednich dawek i pijesz zbyt dużo witaminy, zaczyna się ona gromadzić w organizmie i mieć toksyczny wpływ na komórki i tkanki. Na zewnątrz stan ten objawia się rozwojem specyficznych objawów charakterystycznych dla reakcji alergicznej.

Niekontrolowane stosowanie leku u dzieci jest szczególnie niebezpieczne. W młodym wieku duża dawka witaminy może spowodować ciężkie zatrucie, które doprowadzi do poważnych powikłań. Dlatego rodzice muszą ściśle przestrzegać zasad przyjmowania leku i podawać go dziecku tylko zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Aby zapobiec przypadkowemu wchłonięciu substancji do organizmu, wszystkie kompleksy witaminowe należy przechowywać w odizolowanym miejscu poza zasięgiem dzieci.

Reakcja alergiczna na przedawkowanie

Przedawkowanie substancji prowadzi do rozwoju hiperwitaminozy D – niebezpiecznego stanu, który jest jeszcze poważniejszą patologią niż krzywica. Na tle ostrego lub przewlekłego stosowania dużej ilości substancji w środku u pacjenta dochodzi do uszkodzenia ważnych narządów, które następuje z powodu zwiększonego uwalniania wapnia z kości do krwi. Prowadzi to do tego, że czynność nerek, wątroby, układu nerwowego i odpornościowego, serca jest zaburzona. Pacjent ma zaburzenie ogólnego metabolizmu, pojawiają się odchylenia w równowadze kwasowo-zasadowej.

To, jak objawia się alergia na witaminę D, zależy od wieku pacjenta. Reakcja w wieku dorosłym prowadzi do rozwoju ostrej reakcji, która charakteryzuje się następującymi klinicznymi objawami alergii:

  • chroniczne uczucie osłabienia, zwiększone zmęczenie, obniżona wydajność;
  • ze szczególnie ostrymi postaciami przebiegu reakcji – drgawki i objawy arytmii.
  • Alergia na witaminę D3 ma podobne objawy u nastolatków. We wczesnym i przedszkolnym wieku przebieg reakcji alergicznej ma specyficzne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy diagnozowaniu. U małego dziecka zatrucie będzie przebiegać ostrzej, z objawami uszkodzenia wielu narządów. Główne objawy patologii wczesnego dzieciństwa to:

  • wymioty u niemowląt – ciągła niedomykalność, odmowa mleka;
  • poważne odwodnienie organizmu z silnym pragnieniem;
  • Przy długotrwałym przebiegu alergii na witaminę D u niemowląt występuje opóźnienie w rozwoju fizycznym i psychicznym, które można znaleźć na zdjęciu. Warto podejrzewać naruszenie, jeśli dziecko nie przybiera na wadze i nie wykazuje aktywności zgodnie ze swoim wiekiem. W przypadku takich naruszeń konieczne jest pilne zbadanie dziecka przez pediatrę, aby zatrzymać hiperwitaminozę na wczesnym etapie rozwoju i zapobiec powikłaniom.

    Oprócz bezpośrednich objawów zatrucia, na tle przedawkowania w narządach pacjenta, w narządach mogą tworzyć się zwapnienia – stwardniałe obszary narządów, które tracą swoją funkcjonalną aktywność. Na tle tego procesu u pacjentów może rozwinąć się odmiedniczkowe zapalenie nerek (proces zapalny w nerkach), któremu towarzyszy tworzenie się kamieni w drogach moczowych. Innym częstym powikłaniem choroby jest tworzenie się zwapnień w ścianie naczynia – angiokalcynoza.

    Aby wyeliminować objawy hiperwitaminozy, należy całkowicie zrezygnować z przyjmowania witaminy D, aby zmniejszyć ekspozycję osoby na słońce. Leczenie reakcji alergicznej obejmuje wyznaczenie witamin A i E, a także terapię infuzyjną w celu wyeliminowania zatrucia. W szczególnie ciężkich przypadkach wymagane jest stosowanie specjalnych preparatów na bazie kalcytoniny (miokalcyna, sibakalcyna), które są naturalnymi antagonistami wapnia, normalizującymi jego metabolizm.

    Indywidualna nietolerancja

    W rzadkich przypadkach pacjenci mogą wykazywać indywidualną nietolerancję – specjalną alergię na witaminę D. Ten stan jest spowodowany defektem genetycznym, który zwiększa wrażliwość organizmu ludzkiego na tę substancję. W wyniku takiego naruszenia normalne dla wszystkich innych osób dawkowanie pierwiastka u pacjenta z indywidualną nietolerancją może okazać się toksyczne i wywołać ciężką reakcję nadwrażliwości.

    Najczęściej uwarunkowana genetycznie alergia na witaminę D występuje u dzieci , u których stan ten objawia się następującymi objawami:

  • Pokrzywka, swędzenie na powierzchni skóry twarzy i tułowia;
  • U dorosłych stan przebiega łatwiej, na zewnątrz objawia się osłabieniem, bólem głowy, pragnieniem i nudnościami.

    Jeśli podejrzewa się pacjenta o indywidualną nietolerancję witaminy D3, należy poddać się specjalnemu badaniu przez alergologa. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, pacjent zostaje przeniesiony na specjalną dietę. Aby złagodzić ostrą reakcję nadwrażliwości, przepisano mu terapię przeciwhistaminową (tavegil, suprastin i inne leki). W przyszłości pacjentowi nie zaleca się stosowania preparatów witaminy D3, w tym złożonych leków zawierających tę substancję.

    Alergia na pomocnicze składniki leku

    Wystąpienie objawów patologicznych u pacjenta po przyjęciu kompleksów multiwitaminowych może być spowodowane nie tylko alergią na substancję czynną samego leku. Zwykle leki na bazie witaminy D (w tym Aquadetrim) zawierają dodatkowe składniki wchodzące w skład leku, aby zapewnić jak najlepsze wchłanianie składnika aktywnego.

    Jeśli pacjentowi przepisano lek zawierający aktywne alergeny, musi całkowicie odmówić przyjęcia tego leku.

    Jeśli konieczne jest dalsze stosowanie witaminy D3, pacjent powinien dokładnie przestudiować skład innych leków zawierających tę substancję. Podczas analizy kompozycji lekarz prowadzący (terapeuta lub pediatra) wybiera taki kompleks, którego zawartość nie zawiera alergenu.

    Alergia na lek niskiej jakości

    Jeśli ktoś kupuje kompleksy witamin od podejrzanych dystrybutorów, a nie w oficjalnej sieci aptek, ryzykuje, że spotka się z podrobionymi produktami. Trudno jest założyć, że takie preparaty zawierają, ponieważ ich skład może w ogóle nie odpowiadać zawartości wewnętrznej. Dlatego u pacjenta mogą wystąpić reakcje patologiczne w odpowiedzi na niskiej jakości preparaty zawierające witaminę D.

    Aby wyeliminować objawy alergii na witaminę D tego typu, konieczne jest całkowite porzucenie stosowania wątpliwego środka. Zamiast tego powinieneś kupić oficjalny lek w dużej sieci aptek lub na stronie internetowej iHerb. Dzięki temu uchronisz się przed podróbkami i kupisz gwarantowany skuteczny środek bez nieprzewidywalnych skutków ubocznych.

    Przyjrzyj się bliżej następującym środkom:

    California Gold Nutrition, Krople witaminy D3 dla dzieci, 400 IU, 10 ml (0,34 … ChildLife, witamina D3, naturalny aromat jagodowy, 1 fl oz (30 ml) Krople witaminy D3 Nordic Naturals, dzieci, 400 IU, 11 ml Natural Factors, Vitamin D3 Drops, Unflavored, 10 mcg (400 IU), 15 … Nordic Naturals, Dziecięce żelki z witaminą D3, 400 IU, 60 … Ddrops, Dla dzieci płynna witamina D3, 400 IU, 90 kropli, 2,5 ml (0,08 płynu …

    Przeczytaj także nasz artykuł na temat wyboru suplementu wysokiej jakości: Suplement przeciwsłoneczny – wybór najlepszej witaminy D.

    Pacjenci muszą uważnie monitorować datę ważności leków. Jeśli czas działania kompleksu minął, mogą się pogorszyć. Konsekwencje zażycia przeterminowanych tabletek mogą być całkowicie nieprzewidywalne. Dlatego zaleca się pacjentom kontrolowanie okresu przechowywania kompleksów witaminowych i zaprzestanie ich przyjmowania po zakończeniu operacji.

    Tak więc u pacjenta może wystąpić reakcja alergiczna na witaminę D z różnych powodów. Pomimo pozornej frywolności patologii stan ten stanowi poważne zagrożenie dla organizmu pacjenta. Dlatego pacjent musi skonsultować się ze specjalistą w odpowiednim czasie, jeśli podejrzewa się alergię tego pochodzenia.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska