10 powodów, by rano zacząć pić wodę z kurkumą

10 powodów, by rano zacząć pić wodę z kurkumą

O wodach cytrynowych i miodowych wie każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem. Teraz zamiast porannej wody z sokiem z cytryny lub miodu, które mają pozytywny wpływ na metabolizm, pij wodę z kurkumą.

Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o jego korzyściach zdrowotnych. W końcu nie bez powodu należy do grupy superfood.

Woda kurkumowa zyskała popularność jako środek do utrzymania dobrego zdrowia i szczupłej sylwetki. W ostatnich latach stała się dietetycznym hitem, ale niezwykłe właściwości przyprawy użytej do jej produkcji znane są ludziom od wieków.

W Azji Południowo-Wschodniej, gdzie dotarła do nas kurkuma, znajduje szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej, medycynie ludowej oraz jako barwnik do tekstyliów.

Kurkuma jest podstawowym składnikiem kuchni indyjskiej i chińskiej (na przykład jako składnik curry). Ponieważ mieszkańcy Dalekiego Wschodu są mniej podatni na choroby rozpowszechnione w krajach europejskich, używana przez nich przyprawa stała się przedmiotem zainteresowania naukowego.

Właściwości kurkumy

Kurkuma jest bogata w błonnik, witaminy C, B3 i B6, sole mineralne potasu, żelaza, manganu, magnezu. Zawiera wiele cennych dla organizmu fitochemikaliów, np. Olejki eteryczne (turmeron, zingiberol). Najcenniejsze w składzie kurkumy są pigmenty polifenolowe – kurkuminoidy, którym zawdzięcza swój intensywny kolor. To właśnie dzięki tym związkom woda kurkumowa ma wyjątkowe właściwości.

10 powodów, aby zacząć pić wodę z kurkumy każdego ranka

1. Woda z kurkumy ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne (przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze), pomaga zapobiegać infekcjom i wspomaga ich leczenie.

2. Woda kurkumowa ma właściwości przeciwutleniające, dlatego jest stosowana m.in. w profilaktyce raka, w tym raka płuc, żołądka, wątroby, trzustki, jelita cienkiego, okrężnicy, prostaty, piersi, szyjki macicy.

3. Badania wykazały, że kurkuma działa przeciw rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Zdaniem naukowców istnieje możliwość, że w przyszłości zostanie on wykorzystany do zahamowania postępu choroby i poprawy stanu pacjentów.

4. Picie wody z kurkumą na pusty żołądek korzystnie wpływa na układ pokarmowy – zapobiega katarom, wrzodom trawiennym, działa żółciopędnie, oczyszcza wątrobę z toksycznych związków. Eliminuje bolesne wzdęcia i zaparcia, pomaga przy problemach z woreczkiem żółciowym i wątrobą. Dzieje się tak, ponieważ składniki kurkumy stymulują wątrobę do produkcji enzymów potrzebnych do usuwania toksyn z organizmu.

5. Ze względu na swoje właściwości termogeniczne woda z kurkumy stymuluje metabolizm, co sprzyja utracie wagi. Ponadto kurkumina ogranicza rozwój adipocytów (komórek tłuszczowych), a nawet pomaga w procesie ich apoptozy – samozniszczenia.

6. Kurkuma obniża poziom cukru i reguluje poziom insuliny, wspomagając w ten sposób profilaktykę i leczenie cukrzycy. Warto jednak pamiętać, że niektóre leki hipoglikemiczne w połączeniu z dużą ilością kurkumy mogą prowadzić do hipoglikemii. Dlatego jeśli zażywasz takie leki, skonsultuj się z lekarzem.

7. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne kurkumy chronią serce przed poważnymi problemami z sercem. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w nim kurkumina zapobiega gromadzeniu się cholesterolu i innych substancji w naczyniach krwionośnych, które gromadząc się na ich ścianach, zwiększają ryzyko zawału serca i udaru.

8. Kurkuma może być skuteczną pomocą w leczeniu depresji. Dzięki regularnemu stosowaniu wody z kurkumą w organizmie wzrasta stężenie serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia.

9. Woda z kurkumy pozytywnie oddziałuje na skórę problematyczną – tłustą, ze skłonnością do zmian zapalnych (np. Trądzik). Dodatkowo regularnie spożywana woda z kurkumą nadaje skórze przyjemny wygląd.

10. Picie wody z kurkumy łagodzi bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy, bóle menstruacyjne, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne stawów.

Bądź zdrów!

Aleksandra Kowalski
Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author